Grindex – deja vu Läti börsil vol 2.

posted in: Investeerimine | 1

Sellise artikli olin ma kirjutanud 2012. aasta jaanuaris:

Kaks aastat tagasi sain ma aastavahetuspeol vist mingi toidumürgituse ja olin 1-2 jaanuar kehva enesetundega kodus. Kuna midagi muud teha polnud, hakkasin uurima Läti börsi ja avastasin sealt 0.50 LVLi maksva SAF Tehnika, millel laene polnud ja bilansis oli raha enam kui 1 LVL iga aktsia kohta. Veidi hiljem avastasin enda jaoks Olainfarmi, mis kiirelt müüki ja kasumit kasvatas.

Deja vu – 2. jaanuaril 2012, pärast seda kui Jako oli haige ja Maria talle mingeid tablette andis, vaatasin, et need on tehtud Grindexi poolt. Hakkasin huvi pärast uurima, sest kuidagi ähmaselt oli meeles, et ka Olainfarmi foorumis keegi midagi rääkis Grindexi kohta. Ja mida enam ma uurisin, seda põnevamaks läks 😉

 1. Ettevõtte aktsia on viimastel kuudel päris ilusasti kukkunud, 7 LVLi pealt 4.5 peale. See iseenesest tõmbab minusuguse väärtusinvestori tähelepanu, sest tundub, nagu mingi fond tahaks ennast Grindexist välja müüa (üks võimalus on Swedbank, kellel oli 2011. aasta III kvartali seisuga ca. 7% osalus).
 2. Veidi numbreid. GRD1R-l on 9 585 000 aktsiat ja seega turuväärtus 4.5 LVL hinnaga 43.1m LVL. Ettevõtte omakapital on 64.4m LVL ja viimase 9 kuu kasum 5.8m LVL. Ettevõte pole kunagi olnud kahjumis ja kõige hullemal aastal – 2009 – teenis 3.6m LVL kasumit. Lähemalt saab numbrite ja aruannetega tutvuda siit.
 3. Ettevõte on odav! See ei tähenda, et veel odavamaks ei võiks minna, aga siiski on ta hetkel odav! Isegi kui 2011. aasta IV kvartalis igasugune kasv puuduks, oleks kasum 7.7m LVL ja P/E suhe 5.6! Ja seda firma kohta, mis pole kunagi kahjumit näinud, kes on kõik senise kasumi suunanud investeeringuteks ja kellel võlg praktiliselt puudub!
 4. Minu jaoks on suurim võimalik üllatus bilansis real nimega laekumata arved – viimases kvartalis oli seal summaks koguni 26.1m LVL. See on enam kui 60% ettevõtte turuväärtusest! Ja arvestades, et suurim osa nendest arvetest on pärit Venemaalt, kus Grindexi äripartneriks on üks Venemaa suurimaid ravimitootjaid Pharmstandart, siis julgen uskuda, et ühel hetkel jõuavad need laekumata arved ka raha näol koju. Negatiivse stsenaariumina on võimalik ka nö. Norma juhtum, kus suur laekumata arvete hulk oligi Vene äri omapära.

Võtsin ise esimese väikese positsiooni 4.4-4.5 juures sisse ja hoian ostuorderid väljas.

P.S. Teoorias eksisteerib ka võimalus, et Pharmstandart ostab ühel hetkel Grindexi üle. Igatähes on nad sarnast strateegiat oma varasemate äripartneritega juba kasutanud.

Vahepeal on veidi alla aasta jagu vett merre voolanud ja Grindex üllitas reedel oma 2012. aasta III kvartali aruande. Võrreldes eelmise aastaga on kasum veidi vähenenud ja kukkunud 5 miljoni lati peale (ettevõte ise väidab aruandes, et suur osa käibest nihkus sellel aastal lihtsalt neljandasse kvartalisse ja seega peaks aasta lõpp tulema parem kui möödunud aastal). Kuid oleme konservatiivsed ja eeldame, et mingit kasvu IV kvartalis ei tule ja ettevõte teenib sarnaselt 2011. aasta viimase kvartaliga vaid 0,85 miljonit latti – seega 2012. aasta kogukasumiks laias laastus 6 miljonit latti (võrreldes 2011. aasta 6,7 miljoni ja 2010. aasta 7,1 miljoniga). Ettevõte küll ise ennustab endiselt 10% kasvu võrreldes möödunud aasta kasumiga (sellisel juhul oleks 2012. aasta kogukasum 7,37 miljonit ja viimase kvartali kasumiks peaks tulema enam kui 2,2m).

Aastaga pole ka aktsia hind eriti muutunud – kui ma ise ostsin positsiooni 4,5 lati pealt, siis reedel sulgus aktsia 4,39 lati peal. Grindeksi turuväärtuseks teeb see 42 miljonit latti. Ehk siis neg. stsenaariumi korral oleks ettevõtte 2012. a. P/E suhe 7 ja optimistlikul juhul 5,7. Ettevõte kaupleb P/B tasemel 0,6 (ehk siis ettevõtte varad on saadaval 40% allahindlusega).

Olainfarmiga võrreldes on Grindex justkui rikas väärtusaktsia, samas kui OLF on kiire kasvuaktsia. Ootame Olainfarmi III kvartali tulemused ka ära (mis käibenumbrite põhjal saavad olema väga head), et kahte Läti ravimitootjat lähemalt võrrelda. Ma ise oman jätkuvalt suuremat positsiooni OLF-is (Grindexi positsiooni pole rohkem suurendanud), kuid kaalun Grindeksi positsiooni suurendamist. Üheks põhjuseks on ka intervjuu Grindexi põhiomaniku Kirovs Lipmansiga, kus tuli jutuks dividendide maksmine. Teiseks on ootused Grindexile oluliselt madalamad kui Olainfarmile.

P.S. Olen veidi oma SAF Tehnika investeeringut müünud, sest oleme ausad – ettevõtte käivet pole sektorikauge inimene siiski võimeline ette ennustama + dividendide vähendamine ka erilist optimismi ei tekita.

 1. Arvamus

  Ühest küljest tundub et Grindex on odav, teisest küljest minu jaoks on põhiküsimus see kuidas väikeaktsionärid sellest kasu saavad – dividendi firma ei maksa, stock buybacki ei tee.
  Firma põhiomanik on ostnud Slovakias farmaatsiafirma mitte läbi Grindexi, samuti on ta viimasel ajal ostnud osalust läti metellurgiafirmas.

  Võrreldes Olainfarmiga (samuti läti-CIS generic farma risk + põhiomaniku risk), kes
  1. kaupleb umbes sama P/Ega
  2. kasvab kiiremini,
  3. reaalselt maksab dividende,
  4. ei sõltu niivõrd palju ühest tootest, samuti hakkas tootma ja registreerima mõnedes riikides Grindexi põhitoote generic versiooni
  5. on läbipaistvam – kvartaalsed webinarid investoritele
  6. põhiomanik ostab aktivaid firmasse (Läti apteegikett), mitte endale

  Oluline on ka see et Olainfarm on SEBilt viimasel paaril aastal pikaajalist laenu saanud intressiga E+1.2% (väga madal intress Läiti jaoks). Grindex on samas Nordealt võtnud pikaajalist laenu intressiga E+1.5%-2.0%
  Ehk siis pankurid (kellel on kindalsti rohkem infot kui turul) hindavad Grindexi riski suuremaks kui Olainfarmi oma.

  Kokkuvõttes ei ütleks et Grindex on väga odav Olainfarmiga võrreldes..

  Disclaimer: oman Olainfarmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *