LAENUDE ANDMINE

Laenude välja andmine on hea võimalus luua endale passiivset sissetulekut. Tegutsen laenuäris läbi ettevõtete Müügiguru OÜ, Leguar Capital OÜ ja Roosaare Wealth Management OÜ. Alustasin laenudesse investeerimist juba 2010. aastal ja esialgu investeerisin põhiliselt kolme laenukanalisse:

  1. Kasutajalt-kasutajale laenukeskkonnad Bondora, Omaraha, Mintos, Investly ja CrowdEstate.
  2. Hüpoteeklaenud otse ja EstateGuru vahendusel.
  3. Isikliku käendusega eralaenud

Aastatega olen oma strateegiat muutnud ja 2024. aasta seisuga on minu laenuportfell järgmine:

  1. Kasutajalt-kasutajale laenukeskkondadest olen väikeste mahtude ja minu jaoks kehva riski/tulu suhte pärast raha välja võtnud ning ainukese sedatüüpi keskkonnana kasutan Omaraha platvormi.
  2. Hüpoteeklaenud on jätkuvalt ühed minu lemmikud. Peamiselt olen rahastanud erinevaid korterite flippe ja kinnisvaraarendusi. Mida aeg edasi, seda rohkem olen selliseid laene rahastanud ka laenusündikaadina, kus lisaks minule on ka kaasatud ka teisi investoreid.
  3. Eralaene ma enam välja ei anna, sest esiteks on selleks vaja tegevusluba ning teiseks on hapuks läinud laenude koju toomine minu jaoks ebameeldiv protsess ja katsun seda vältida.
  4. Uue kategooriana olen andnud laene tagamata ettevõtte laenuna, kuid seda kas endaga seotud või siis strateegiliste partnerite ettevõtetele. Enamasti on selline laen allutatud tagatud laenudele, kuid samas eespool omakapitalist ja sellest tulenevalt pakub kõrget jooksvat intressitootlust siiski madalama riskiga kui seda oleks omakapitaliinvesteering.
  5. Mida aeg edasi, seda rohkem olen investeerinud ka erinevatesse võlakirjadesse. Näiteks on mul portfellis Creditstari, Iute Crediti, COOP Panga, Bigbanki ja LHV võlakirju.

Annan ettevõtetele laene välja reeglina intressimääraga alates 15% aastas ja olen valmis lisaraha kaasama kuni 6% intressiga aastas. Kui Sul on huvi kas laenu võtta või laenu anda, siis võta minuga ühendust.