Mai 2017 kokkuvõte

Tartu Rattaralli oli väga tore elamus!

Tervitused suvisest maailma kantri- (ja viimasel ajal ka jäähoki-) pealinnast Nashvillest. Eile oli siin kusagil 90 kraadi jagu sooja ja päike praadis nagu pannil. Olen juba päris mitmendat aastat SW Advantage (ehk maakeeli raamatumüüjate) treeninglaagris ja juba esmaspäevast lendab järgmine laine tublisid Eesti noori ameeriklastele haridust jagama. Lisaks eestlastele on meie Wolfpacki nimelises grupis seekord ka tudengeid Lätist, Slovakkiast, Hispaaniast ja isegi Vietnamist. Eile kutsusime lavale 2018. aasta juhendajate meeskonna ja seltskond on meil väga äge!

Mai läks nagu ikka väga kiiresti – alles oli Maria sünnipäev ja siis juba aeg lennukile kolistada. Sain osaletud kahel rattasõidul ka – Elva ja Tartu Rattarallil. Elva oma oli üldse minu esimene maanteevõistlus. Startisin päris tagant, lehvitasin veel lähedastele ja mõtlesin, et küll rajal on aega järgi hakata võtma. Aga ei võtnud enam midagi – maantee on ikka teine tera kui metsas ragistamine. Peagrupp oli kadunud ja matkasime 84 kilomeetrit oma viiese pundiga. Kokkuvõttes päris viimaseks ei jäänud, kuid palju puudu ka ei jäänud.

Uuesalu Kodu hakkab valmis saama

Tartu Rattaralli oli hoopis teine elamus – startisin jälle kõige tagant, kuid juba Riia mäel sai vaikselt ettepoole kangutatud ja Tartust välja sõites olin mingis 200+ inimese grupis, millega koos Otepääni surisesime. Väga äge tunne on sellises suures grupis sõita – oled nagu mesilane mesilasparves. Saime sutsaka vihma ka aga muidu oli super ilm ja super sõit! Nüüd ongi veel veidi üle kuu jäänud, et Alpe vallutama minna.

Investeerimisest ka. Vaatasin, et aasta tagasi olime käinud Uuesalus maju vaatamas. Aastaga on areng olnud päris korralik, enam kui pooled majad on müüdud ja valmivatele majadele järjekord ukse taga. Nii, et selle projektiga läks päris hästi. Aga kiire ülevaade varaklasside kaupa.

Alustame laenamisest. Andsin välja kaks laenu, üks neis oli hüpoteegiga tagatud ja teine mitte. Lisaks laenasin ise raha juurde Elva maja renoveerimiseks (seda võib muidugi ka kinnisvara all kajastada). Ühisrahastusse uut raha juurde ei pannud, kandsin endale veidi raha Omarahast ja Bondorast välja hoopis. Omarahast laekus mais 1107 eurot intressi, mis jäi alla üksnes märtsi tulemusele. Hapusid laene tuleb aga muudkui juurde ja kokku sain mais kahjumit nende müügilt 224 eurot, mis oli ülekaalukas rekord. Eks see ole nende 5-aastaste laenude needus, et alguses näitab tootluse kõvasti suuremaks kui 5 aasta keskmine tegelikult tuleb. Bondoras laekus intressi 644 eurot. Kuu lõpus märkisin 20 000 eest veel ka Endoveri Vega projekti võlakirju. Intressiks 11%, esimese astme hüpoteek ja kvartaalsed maksed kuni kahe aasta jooksul. Kõike seda arvestades tundus ok riski-hinna suhe.

Team Roosaare Elvas

Kinnisvaras oli selline huvitav kuu, et eelkõige investeerisin sinna passiivselt. Nimelt kaasas EfTEN uut raha ja minu 30 000 eurosest pakkumisest laekus mulle tegelikult uusi aktsiaid üksnes 4200 euro eest. Olin tegelikult ülemärkimisega ka arvestanud ja lootsin aktsiaid saada ca 10 000 eest, kuid tegelik summa jäi alla ootuste. Ühtegi uut objekti mais ei ostnud ja midagi ära ka ei müünud – kuigi eeltöö selle osas käib. Ootame endiselt ehituslubasid Luise ja SpaceCube projektile ja loodetavasti saame juunis juba raha kulutama hakata. Muidu üürid ikka laekusid ja pangalaenud vähenesid. Saime SWIP-i korteritele ka uued hindamisaktid ja virtuaalselt kasvas minu puhasväärtus hetkega päris korralikult.

Aktsiatega olin üsna passiivne, kuid omanikutulu laekus korralikult. Mais laekus dividende kokku üle 5000 euro. Suurima saagi sellest andis Olympic (3500 eur). Lisaks sain raha ka Merko (1230 eur) ja Leedu Telia (382,5 eur) käest. Kuu lõpus panin need samad Telia aktsiad ka müüki, sest oli Vega võlakirjadeks vaja raha tõsta. See 11% tootlus teeb hetkel Telia dividenditootlusele silmad ette. Kuigi arvestades minu halba ajastusõnne, poleks ime, kui nüüd lõpuks Telia ülevõtupakkumine tuleks 😉 USA-st laekus dividende kokku lausa kaheksalt erinevalt firmalt, suurimad olid Apple ja DCP. Viimasega seoses tuli ka üks halb üllatus, millest Dividend Investor kunagi ka kirjutas. Nimelt võttis IB tagantjärele 25% nende väljamaksetest maksu juurde ehk siis loodetud 15% asemel on kinnipeetud tulumaks kokku lausa 40%. Õnneks mul neid MLP-sid portfellis liiga suures osakaalus ei ole, kuid suhteliset ebameeldiv on kui ühest dollarist jõuab sinuni üksnes 60 senti. Tegin oma Excelis dividenditabeli veidi ümber, nüüd vaatan dividenditootlust mitte lihtsalt Yahoo Finance numbri järgi, vaid arvestan ka kinni peetavate maksudega (tavaliselt 15%, MLP-del 40%). Sellega seoses, ka Leedu Telia pidas oma dividendidelt 15% tulumaksu kinni, mida Läti ja Eesti firmad ei tee. Müüsin kuu keskel veel 1000 Tallinna Vee aktsiat hinnaga 13,2-13,3 ja ostsin 1000 SFG aktsiat 2,7 euroga juurde.

Lõpetuseks paar pilti ka, hea kunagi hiljem 2017. aasta maid meenutada!

Scandium KV sai endale kontori!
Elvas töö käib
2017. suve Wolfpack grupp Elvas
Jako laulab Coca-Colast
Elva maja renoveerimine
Jõe tänava maja on valmis
Jesse Steak Day Nashvilles
Timo õpetab saalitäit noori

 

14 Responses

 1. Heins

  “15% asemel on kinnipeetud tulumaks kokku lausa 40” Kudias see võimalik?

  • roosaare

   Uuri MLP-de kohta. Tegu siis partnershippidega, mida nende tasemel ei maksutata ja kus maksustamine kandub edasi lõplikule kasusaajale. Dividendid ei ole MLP-de puhul tegelikult mitte dividendid, vaid kapitalitagastus.

 2. Hardi

  Tere Jaak!
  Oskad Sa midagi arvata käimasolevast Baltic Horizon Fund märkimisest? Näiteks võrrelduna EfTENiga.

  • roosaare

   Endale tundub EfTEN konservatiivsem, kuid eks ta ole maitse asi.

 3. Futuur

  “Müüsin kuu keskel veel 1000 Tallinna Vee aktsiat hinnaga 12,2-12,3”
  Paha lugu küll, kui taoliselt läits. Ikka 13,2 – 13,3, nõnna vist õigem 🙂

 4. Vladimir

  Kas keegi oskab suunata. Kelle poole pöörduda mitteavaliku võlakirjade pakkumisele ligipääsemiseks? Näiteks see sama Endover Vega projektiga. Tänud ette!

 5. Kaspar

  Tere

  Mida arvad Tallinna Sadamast ja selle tulekust börsile? Võimalik dividendi allikas?

 6. Eido

  1. Baltic Horizon Fund – div. laekuvad kvartaalselt, aga Eftenil? Vahe on maksustamises.
  Baltic Horizon Fund – laekunud div. ei pea maksma ettevõtte alt investeerides tulumaksu, aga Efteni puhul peab?, kuna need 2 ettevõtmist on erinevalt asutatud (s.t. excelisse peaks tegema saabuva makse kohta tulumaksu väljamineku lahtri ka).
  Üks on AS, aga teine ei ole. Kes soovib võib parandada.

  2. … Omarahast laekus mais 1107 eurot intressi, mis jäi alla üksnes märtsi tulemusele. Hapusid laene tuleb aga muudkui juurde ja kokku sain mais kahjumit nende müügilt 224 eurot, mis oli ülekaalukas rekord. …
  Kahjum müügist real olev number? Kust saada kahjumi tegeliku numbri, mida saaks siis raamatupidajale esitada, mida saadud tulust maha lahutada (erasikuna investeerides ei saa midagi maha lahutada, aga ettevõtte alt investeerides oleks seda numbrit vägagi vaja)?
  OR kommentaar: Ehk pole Te ikka veel aru saanud, kuidas seda rida arvutatakse? Toon lihtsa näite. Laen 1000€. Aja jooksul tagastatakse põhiosa 500€ ja intressi 100€. Siis läheb maksmata jäänud 500 hapuks, müüakse fondile, kus laekub 80% ehk 400€. Konkreetselt selle laenuga oleme nullis: 1000-500-100-400=0. XIRR tuleb muidugi negatiivne, sest aeg teeb oma töö, kuid summaarselt oleme nullis. Mis on valesti, miks ei või nii näidata?
  Kahjum müügist on lõplik arv, millega ei tehta ühtegi järgnevat arvutust. See ei sisaldu tootluses ega kuskil mujal. Kui Teie soovite seda millelegi otsa liita, siis olge lahked, liitke ja lahutage mida iganes, kuid ärge süüdistage meid pettuses. Seega – miski pole topelt, midagi ei ilustata, kedagi ei peteta. Kui ei meeldi, ärge vaadake seda rida.

  Mida ja kust siis ikkagi saaks seda tegelikku kahjumi numbrit vaadata/arvutada?
  Kes teab võib teada anda, teistel ka siis hea teada?

  • Joosep

   Eido, ettevõtte alt investeerides maksad tulumaksu siis kui võtad oma ettevõttest dividendi välja. See, kas investeering on tehtud OÜ-sse, AS-i või mõnda muusse ettevõtlusvormi, ei oma tähtsust.

 7. Rahakratt

  Kuna mul midagi tarka öelda ei ole (nagu tavaliselt), siis kiidan su postituse pildiosa. Mida rohkem finantskirjandus koomiksi moodi on, seda parem. Sa oled igal fotol muide täiesti erineva näoga. Ühel lausa teisest soost!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *