Optsioonide müümine passiivse sissetuleku allikana

posted in: Uncategorized | 3
Minu optsiooni-excel aastast 2017-2018

Et kõik ilusti algusest ära rääkida, tuleb tunnistada, et puutusin esimest korda optsioonidega kokku küllaltki varajases nooruses. 2008. aasta finantskrahhis ostsin ma Citigroupi aktsiale pärast kõva langust ostuoptsioone ja teenisin sellega vist isegi kasumit. Küll aga mäletan, et midagi täpsemat ma sellest aru ei saanud ja igaks juhuks rohkem neid ei näppinud ka. Kuni läks omajagu aega mööda ja mind kutsuti esinema Tartus tegutsevasse Investeerimisklubisse, mis korraldas Ülikooli kohvikus pühapäevaseid investeerimisõhtuid. Korraldajateks olid Marko Oolo ja Tõnis-Denis Merkuljev ja enne esinemist käisime koos Truffe-s söömas ka. Õppisin tollel pühapäeval kaks uut asja – kuidas maitseb Macha tee ja et Tõnis-Denis teenib passiivset sissetulekut optsioonide müügiga. Jah, mitte optsioonide ostmise, vaid MÜÜGIGA. See oli mulle täiesti uus teadmine, et mees metsast ka optsioone müüa saab, olin alati arvanud, et mingi keskne institutsioon on see, kes gambleritele 80%+ ajast nullis aeguvaid loteriipileteid müüb.

Hakkasin asja uurima ja selgus, et tõesti-tõesti – mees metsast saab IB-s margin konto abil optsioone müüa küll. Sealt hakkas minu teekond selles valdkonnas ka pihta. Esimesed tehingud tegin 2016. aasta algusest ja tänaseks olen optsioonide müümisega tegelenud juba enam kui 7 aastat. Minu esimene optsiooni müük oli aktsiale nimega Seadrill – nimelt oli see aktsia mul portfellis dividendide saamiseks, kuid otsustasin teenida lisatulu ka call optsiooni (ostuoptsiooni) müümisest. Müüsin 5 optsiooni täitmishinnaga 7 dollarit ja sain selle eest 475 dollarit oma kontole. Mõned kuud hiljem ostsin selle optsiooni tagasi 75 dollariga ja hurraa, olin teeninud esimene kasumi optsioonide müümisega. Kurb tõsiasi on muidugi see, et Seadrill ise lõpetas pankrotis ja kokkuvõttes tuli aktsialt kaotust oluliselt rohkem kui optsioonidega teenisin. Aga see selleks, näpp kuradile oli antud ja järgmise paari aasta jooksul tegin ma enam kui 400 optsioonitehingut kõikvõimaliku (ja võimatu alusvaraga), kolistades päris korralikult ämbreid. Seejärel võtsin ma natukene aega maha, et oma tehinguid analüüsia ja (loodetavasti) vigadest õppida. Kõigest sellest tuleb lähemalt juttu juba 15. veebruaril webinaril nimega “Optsioonide müümine kui passiivse sissetuleku allikas“.

Koolitusel vaatame lähemalt sisse optsioonide müümise strateegiatesse ja käime läbi vajalikud põhimõisted. Suur osa ajast analüüsime erinevaid tehinguid ja katsume õppida juba minu tehtud vigadest.

Optsioonide müümine on hea lisasissetuleku allikas neile, kellel on kas juba olemasolev aktsiaportell, soov mingeid aktsiaid pikaajaliselt koguda või kes on valmis vajadusel oma aktsiakontole raha juurde kandma. See ei sobi päris alustajatele, kellel veel puudub kapital investeerimiseks. Samas tuleb tunnistada, et minu soovitus on esmalt valdkonda tundma õppida, seejärel natukene kuivalt harjutada ja alles seejärel reaalsete tehinguteni minna.

Nagu mainis ka Taavi Ilves, kes esines Investor Toomase konverentsil sama teemaga, on tegemist esmapilgul keeruka valdkonnaga, mis tundub keerulisem, kui see tegelikult on. Õigete strateegiatega on võimalik tegelikult riski vähemaks võtta kui puhtalt aktsiatesse investeerides ja nii mina kui ka Taavi oleme vähemalt eelmisel aastal teeninud suuremat tootlust optsioonide müümisega kui otse aktsiatesse panustades.

Nii, et soovitan liituda 15. veebruaril optsioonide müümise webinariga! Registreeruda saad siit.

3 Responses

  1. Mart

    Mäletan, et ca 20 aastat tagasi kui mina sellega algust tegin, olin probleemi ees, et kuidas neid müüduid optsioone ettevõtte bilansis näitama peaks, kas aktiva poolel varana või passiva poolel kohustusena. Enamus raamatupidajaid ei osanud selles osas vastust anda.
    Aga hoiatuseks optsioonimüügist, et tegemist on siiski instrumentidega millel piiratud kasum ja kordades suurem võimalik kahjum. Meenub Long-Term Capital Management pankrot, kelle ärimudel just sellele rajatud oli. Seega pigem mitte näppida, kui asja ei tunne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *