Elu-äge mai 2018 kokkuvõte

Roosaare klann Rhodosel

Käes on 2. juuni ja istun Nashvilles endises Chrisi kontoris. Paar tundi on aega, enne kui läheme Dave Browni advanced salesi osa kuulama ja katsun eelmise kuu kokku võtta. Nagu pealkirjast näha, siis mai oli väga äge kuu. Alustasime maid SWA müügijuhtidega Rhodosel, kuhu olime seekord ka esivanemad kaasa kutsunud. Seal sai paar päeva ratast ka tehtud – väga mõnusad mägised teed olid. Üldse oli rattamaiguline kuu – alguses Rhodosel, siis Eestis, siis Colorados ning paar viimast päeva sai veel ka Nashvilles kilomeetreid kogutud. Ühelegi võistlusele küll ei jõudnud, kuid kokku sain 809 kilomeetrit, mis on ka selle aasta rekord (ja aitas 10K eesmärgi graafikule lähemale). Lisaks tegin 4216 kätekõverdust ja ligi 400 000 sammu (sellele aitas palju kaasa matkaradade väisamine Colorados, päris mitu päeva oli üle 30 000 sammu).

Veel käisime mais Tallinna käsitööõllede festivalil (aitäh Põhjalala piletite eest!), tähistasime klubis LAEV Maria 35. aastapäeva, pidasime maha Timo poismeesteõhtu ja esinesin Bigbanki poolt korraldatud kinnisvarakonverentsil Kumus ning suurel aktsiakoolitusel Virus. Nii, et igati asjalik ja tihe kuu oli.

Aga räägime rahast ja investeerimisest ka. Alustame laenudest. Omarahast laekus mais 1011 eurot ja kahjumit sain 306 eurot. Seega puhast 705 eurot. Kokku on mul Omarahas sees 34120 eurot (kirvevarre tootluseks ligi 25%). Bondorast laekus intressi 622 eurot ja raha on sees 26304 eurot (kirvevarre tootlus üle 28%). Kes tahab Bondoras portfelli ehitada, siis mul on kood ka jagada. Mintoses laekus 178 eurot, oma raha sees seal 15000 eurot (tootluseks veidi üle 14%, selle põhjuseks suuresti Mogo cashback). Mujalt laekus intressi vähem kui tavaliselt ja kokkuvõttes tuli intressides selle aasta kõige halvem kuu. Loodame, et mais laekub paremini… Andsin paar uut laenu ka ja investeerisin Endoveri Fabriku võlakirja ning Creditstari uude 3-aastasesse võlakirja.

Kinnisvaras oli suhteliselt rahulik kuu, mida saab suuresti põhjendada sellega, et veetsin olulise osa maist Eestist eemal ja distantsilt eriti midagi kinnisvaras ei korralda. Käisin vahepeal rattaga Uuesalus maju vaatamas ja karp jäi lahti sealse elukeskkonna osas. Kui saaksin abikaasa nõusse ja me poleks just majale maakütet pannud, siis kaaluks ka sinna kolimist. Paar kliendipäeva oli ka ja minu teada hakkab projekt vaikselt müüdud saama. Keda eramaja huvitab, siis uurige lähemalt. Kes aga veidi madalama eelarvega, siis on pakkuda ka mõned ridaelamuboksid (hinnaga 169 000 eurot). SpaceCubel oli 1. juunil avamispidu, ise kahjuks ei saanud osaleda, kuid kuulsin Kallelt, et oli äge olnud ja ostjad on korteritega väga rahul. Meil läks mais laivi ka Avangardi uus kodulehekülg, ligi pool maja peaks tänaseks müüdud olema. Mai lõpus vormistasime ära ka Laava maja ostu ja projekt peaks juunis avalikumaks minema. Nii, et asjad liiguvad. Täitsa põnev oli lugeda Tõnu Toomparki analüüsist, et Scandium Kinnisvara on arendatavate ühikute poolest Eesti suuruselt teine kinnisvarafirma (Endoveri järel). Mais sai veidi meediatähelepanu ka meie Lionpacki projekt. Elvas on Pika tänava maja lõpuks 99% valmis ja kõik üürnikud sees. Muidu oli üüriäris rahulik, üürid laekusid ja laenujäägid vähenesid.

Aktsiates oli tegus kuu. Müüsin kuu lõpus 1000 Tallinna Vee aktsiat hinnaga 10,5, et veidi raha vabastada Tallinna Sadama jaoks. Baltikumist laekus dividende mais ainult PSTlt, kokku tuli 1200 eurot, millest 180 eurot konfiskeeris endale Leedu valitsus. IB-s oli mais kõva ralli, portfell kosus kuuga 10% ja ka dividendid kahekordistusid võrreldes 2017. aasta maiga. Kokku laekus mulle IB-sse dividende puhtalt 571 eurot ehk 806 dollarit, millest võeti maha 15% tulumaksu. 2017. aastal oli mais summa 279 eurot ja 2016. aastal 237 eurot. Järgmisel aastal peaks summa olema juba kõvasti üle 600 euro, isegi kui vahepeal aktsiaid juurde ei osta. Mais maksid mulle dividendi kokku 18 ettevõtet: GIS, T, VZ, ORKLY, LOW, GMLP, DCP, HAS, HRL, KMI, O, OHI, SDLP, SKT, AAPL, APU, SBUX, CJREF. Ostsin juurde Berkshiret, Pepsicot, Vector Groupi ja Unitit. Üldiselt hakkab mulle see Dividend Growth Investing järjest rohkem meeldima. Kutsun inglise keeles oma portfelli Forever Growing Dividend Portfolio ehk FGDP. Keskmisele inimesele (eriti veel ameeriklasele, kelle palk on miski 50000+ dollarit aastas) tundub selline pensionisammas kõige lihtsam ja jõukohasem. Ma ise olen juba vähem kui kolme aastaga saavutanud keskmise igakuise dividendisissetuleku, mis on suurem kui Eesti pension ja kasvab ilma minu panuseta igal aastal keskmiselt rohkem kui 5%. Tundub, et DGI on hea strateegia nendele, kelle jaoks indeksfondide ostmine liiga igav on.

Lõpetuseks mainin ära, et tänu Igavese Heateo Fondile ja SA SW Advantage-le jagasime mais Eesti koolilastele tasuta 170 koolinoorte rahatarkuse raamatut Kuidas saada rahataragaks?. See on väga sobiv kingitus kõigile koolilõpetajatele esimesest kuni 12. klassini. Kes veelgi enam investeerimise vastu huvi tunnevad, siis RSÕ III ja Aktsiatega rikkaks saamise õpik on ka kindlasti keskkooli õpilasele sobivad kingid. Kõiki raamatuid saad koos autogrammiga tellida meie e-poest. Siinkohal ka suured tänud Kristole ja Meryle, kes raamatute postitamisega mind aitavad!

Juuni on juba põnevalt alanud, eile sain Nashville loodusrajal sõites oma selle aasta esimese flati ja suht hämmastav oli näha, kuidas iga möödu rattur oma abi pakkuda tahtis. Paar päeva oleme veel Nashvilles, siis läheme noori raamatumüüjaid töövarjutama Texasesse ja seejärel oleme perega kaks nädalat Floridas. Siis NY ja töövarjutamine Vermontis. Ja siis ongi juuli käes ja peagi asume teele Prantsusmaale Etappe de Touri sõitma. Selleks oleks aga hea veel ca 5 kilo kaalu kaotada, mida USA-s kuigi lihtne teha ei ole 😉 Muuseas tahaks veel ära mainida, et USA-s on kõik jätkuvalt Eestiga võrreldes mega-odav – näiteks sain 169 dollariga Marshallsist endale kolm komplekti riideid + sokid, trussikud, püksirihm ja isegi Hugo Bossi 100 ml lõhn. Hea teada, et selle ostuga toetasin ka Hugo portfellis olevat TJX aktsiat 😉

Ilusat kuuma suve!

6 Responses

 1. Ostap

  Msi detailsusastmega sa muidu omaraha/bondora/…. laenude üle raamatupidamislikult arvet pead? Ses mõttes, et kas iga väljaminev laen, saadud makse jne saab oma raamatupidamisliku kande või konsolideerid asju kuidagi?

 2. Realist

  Jaak, ma oleks väga ettevaatlik Bondora tootluse tõlgendamise osas. N.ö. hea sanity check on see kui võtad aruannete alt “Igakuine laenuportfelli ülevaade” raporti ning jälgid kuidas on muutunud ajas LoanBalance Current ning LoanBalance 61 – … Kui põhiosa, mis ei ole võlas, kahaneb või kasvab väga aeglaselt vaatamata “28% tootlusele” siis tasuks muret tunda.

  Olen ise ka Bondora investor ning mulle näitab süsteem tootluseks 24%, aga julgen selles väga kahelda, sest põhiosa, mis ei ole võlas rohkem kui 60p, on kõvasti väiksem kui see raha, mille kunagi investeerisin.

  • roosaare

   Jaa, igati nõus. Ma pole sinna raha juurde juba enam kui aasta pannud, vaikselt tiksub raha välja. Aga siiski üllatavalt ok tiksub.

 3. Siim

  Hei! Kui palju Sul muidu Mintoses raha sees ka on? Arvestades, et sealt on kõige vähem laekunud, siis ilmselt nendest platvormidest kõige vähem?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *