Veebruar 2018 kokkuvõte – elu parim veebruar!

Sain veebruaris oma visioonilaua valmis!

Jälle suur märts käes, naistepäev juba paistab, aga kokkuvõtet pole. Siit tuleb! Veebruar oli väga äge kuu. Nimelt olin kuu alguses SW auhinnareisil Sizzler Tenerifel. Sellest oli juba eelmises kuuülevaates ka juttu, kuid seekord on mul välja pakkuda lausa pooletunnine telesaade! Nimelt oli meie grupiga kaasas TallinnaTV reporter, kes tegi Tenerifest ja meie reisist lausa telesaate. Keda huvitab Sizzler ja Tenerife, siis vaadake julgelt.

Aga miks ikkagi elu parim veebruar? Nimelt sattusin ühel hommikul Tenerife rannas joostest kuulama meie SW Consultingu podcasti, milles Michael Hyatt rääkis teemal kuidas luua endale elu parim aasta. See klikkis minuga kuidagi nii hästi ära (abiks oli ka hommikune päike, mererand ja kogu see Tenerife feeling), et otsustasin joostes, et 2018. tuleb mul elu parim aasta. Lennates Eestisse tagasi, panin lennukis mõned mõtted kirja, mis mul seda saavutada aitavad. Nüüd on kuu aega möödas ja võin uhkusega tunnistada, et iga päev oli veebruaris äge ja kuu kokkuvõttes oli superäge ja senise elu ägedaim veebruar. Nii, et kellele see idee kõnetab, siis kuulake ka seda podcasti, pange elu parima aasta eesmärgid paberile ja andke tuld! Avastasin ka, et sama autor oli olnud ka ühes varasemas podcastis, kus oli juttu kogu elu planeerimisest (kuulan seda just praegu kirjutades, väga hea kraam – enda euloogia kirjutamine näiteks).

Teine oluline hetk veebruaris oli üks hommik kui ma rattatrenazööril oma imede hommikut tegin ning sattusin lugema raamatut “See üks asi”. Olin selle Äripäevast kingituseks saanud ja see oli seisnud riiulil juba kuid. Avasin raamatu suvaliselt lehelt (lk 141) ning esimene asi, mis seal kirjas oli, ütles järgmist: “Elu mõte ei ole ennast leida. Elu mõte on ennast luua.” Edasi tuli juttu sellest, kuidas Scrooge leidis õnne teiste aitamises ning fookuse endalt ära võtmiselt. Olin kuu aega varem olnud Southwesterni USA koolitusel, kus kõigi aegade rekordiomanik Dustin Hillis rääkis oma limiitide leidmisest ja ületamisest. See oli üks kõigi aegade parimaid osasid ja sain sellest terve lehekülje märkmeid. Toon siinkohal välja paar lauset, mis mind väga kõnetasid ning teemasse puutuvad:

 • You can master any area if you put focus on it. Do not leave one area before being 100% focused. When you say YES to something, you automatically say NO to something else. FOCUS is the key!
 • Set your schedule and live and die by your schedule. Idle mind is devils workshop!
 • Your endurance is directly in proportion to the strenght of your vision! If you are not excited in life, your vision is weak. If you consider yourself a leader, you need to be great vision-caster. You need to have a vision first, then you can help others do the same and see your vision…
 • Spencer Hays-ing and Warren Buffett-ing – work till the day you die because you enjoy your work!
 • Biggest limiter is your ego. Stop being selfish and focus on helping others. If you focus on yourself and keep feeding your ego, result is a lonely life…

Hmm, päris head ja sügavad mõtted, kas pole? Eriti see viimane lause pani mind mõtlema, et kas igakuiselt oma rahaasjadest kirjutada on ikkagi teiste aitamine või pigem oma ego toitmine? Üritan veebruarist alates hoida rohkem fookus teistel ja vähem endal. Ja panna rohkem fookust uue raha loomisele (ettevõtlus, teiste aitamine, uue väärtuse loomine) kui olemasoleva haldamisele (investeerimine).

Aga asjadest ka. Veebruaris sain kirja 704 rattakilomeetrit, mis on selle aasta rekord (wink-wink!). Lisaks 1274 kätekõverdust (ilusti graafikus, täna oli 64 kätekat!). 345 531 sammu tegin ka veebruaris. Nii, et igati korda läinud kuu! Iga kilomeeter Tenerifel oli täie mõnuga sõidetud. Ainukese ebameeldiva asjaoluna jääb veebruarist meelde ratta vargus, nimelt pandi meil viimasel päeval ühes väikeses mägikülas üks ratas pihta. Aga mis olnud, see olnud. Lisaks jäi meelde 24. veebruar kui meil kõigil oli võimalik tähistada EV100 aastapäeva! Vägev, terve päev oli nutt kurgus ja pisarad silmas, sest oleme ausad – ühelgi eelmisel Eesti põlvkonnal pole nii head ja õnnelikku elu olnud kui meil. Kasvatada oma lapsi vabas Eestis, ilma et peaks kartma võõrast võimu, on ikka suur õnnistus, millest tänased noored ehk eriti aru ei saa. Rääkimata sellest, et eestlased pole kunagi majanduslikult nii heal järjel olnud kui täna. Oleme kõik väga tänulikud!

Räägime rahast ka, see ikkagi ju põhjus, miks seda blogi siin loetakse. Intressides oli elu paremuselt teine kuu. Selle põhjuseks suuresti asjaolu, et sain korraga kätte kahe pikema laenu intressid. Ühisrahastuses midagi erilist ei teinud, panin aga laekunud intressid uuele ringile. Omarahast laekus intressi 964 eurot, kahjumit sain 212 eurot. Raha juurde ega välja ei kandnud, kokku olen ise Omarahasse raha pannud 30 530 eurot. Bondorast ei saa endiselt midagi aru, mina ei oska seda enam käima kanda ja nii kandsin just 1600 eurot sealt välja, mis vahepeal oli laekunud. Mintosest laekus 118 eurot intressi, kokku keerleb seal 14 000 eurot, ise olen sisse pannud 11 000 eurot.

Kinnisvaras mingeid tehinguid ei toimunud, ehitus käis kiirelt nii Avangardis, SpaceCubes kui ka Elvas. Üürid laekusid, pangalaenud vähenesid ja muud tarka ei oskagi midagi kosta. Rahulik kuu.

Aktsiates oli taaskord põnev. Kuu algas kaua oodatud volatiilsusega, kahjuks minu investeering Etaloni sellest tulu ei lõiganud, sest erakordselt pikk vaikus oli kapitali juba ära söönud. Küll aga sain ise müüa paar päris hea hinnaga müügioptsiooni nii Applele kui ka Exxonile. Lisaks laekus IB-st korralikult dividende ka, täpsemalt 471 eurot. Aasta tagasi laekus veebruaris näiteks 264 eurot. Oma panuse minu veebruarikuu dividendidesse andsid AAPL, OHI, GIS, NTR, T, VZ, LOW, DCP, GMLP, HAS, HRL, KMI, APU ja SBUX. Tänud kõikidele patroonidele! Baltikumist midagi ei laekunud ja ühtegi tehingut ka ei teinud.

Märtsis on tulemas paar tasuta koolitust kooliõpilastele ja üliõpilastele. Lisaks ilmub peagi Rikkaks Saamise Õpik vol. 3 aka RSÕ III. Sellest tuleb peagi põhjalikumalt ka juttu.

 

 

20 Responses

  • roosaare

   48 on praegu aga ägedaid firmasid on nii palju, et läheb ilmselt 100 peale välja. Samas ligi 50% portfellist on Berkshire ja Apple.

 1. Meelika

  Tere. Millist panka investeerimisel kasutate? Kas tohib küsida palju IB raha olete pannud, et sellist dividendi teenida?

  • Meelika

   IB leidsin ise vastuse, üks postitus oli kuidagi lugemata jäänud 🙂

  • Rainer

   Tere. Kui IBst korra juttu tuli, siis ma kasutaks võimalust küsida. Ma tean et üks Interactive Brokersi teemaline postitus on ka siin, aga ma ei leidnud sealt infot selle kohta, kui palju tehinguid võib IBs ühes päevas või kuus teha? Hr. Roosare või keegi teadlikum äkki oskab öelda või jagada viidet IB kauplemistingimuste kohta. Ise ma nagu ei leidnud IB lehelt seda infot.

   Ja lisaks. Jaak, aitäh sulle selle blogi kirjutamise ja investeerimisraamatute eest. Jälgin sinu blogi pidevalt ja raamatuid olen ka lugenud. Väga inspireeriv ja motiveeriv. 🙂

   • Rainer

    Leidsin nüüd.

    üle 25 000 $ on see piir, kus on võimalik unlimited trades per day.

 2. Sven

  Tervist!
  Kas investeerite ka krüptovaluutasse ning mis on Teie arvamus kogu sellest krüpto teemast?

  • roosaare

   Ei ole ise investeerinud ja pigem peaks seda spekuleerimiseks. Mingi osa rahaga võib ka spekuleerida kui tahtmist on.

 3. Raido

  Tere härra Roosaare! Tervitused sinu endiselt raamatumüüjaõpilaselt (2007. aasta suvest). Aitad teisi juba palju kui kirjutad neid raamatuid! Mina alustasin ka investeerimisega umbes aasta tagasi kui sain kingituseks ja lugesin sinu “Aktsiatega Rikkaks Saamise Õpik”-ut. Praegu on portfellis DAI, ELISA, HMB ja TKM1T. Lugesin ka sinu teised raamatud (“Rikkaks Saamise Õpik” ja “Kinnisvaraga Rikkaks Saamise Õpik”) läbi ning investeerin ka ühisrahastusse. Eesmärgid on paigas ning umbes 15-25 aasta pärast plaanin saada rahaliselt vabaks.

 4. Kalle

  Tere! Kui mind paelub kõige rohkem aktsiad ning graafikute lugemine ja hetkel olen ülikooli õpilane siis kas on võimalik näiteks 500st eurost teha aja möödudes näiteks 5000 eurot või isegi 10000, kui osta odavaid aktsiad ja õigel ajal flippata või on see pigem muinasjutu laadne?

 5. Jaak Roosaare

  Kalle, kõik on võimalik aga siin on küsimus riskis ja ajas. Õigel ajal sisenedes (2009-2010) võis raha 3-4 kordistada 1-2 aastaga. Samal ajal võis valel ajal sisenedes 60%+ rahast kaotada.

  Ma usun et reaalsem (ja ratsionaalsem) on keskenduda sellele, et teenida lisatööga veel 500 ja siis veel 500 ja aktsiaturgudelt sihtida pigem sellist 12% tootlust (OmxTallinna 18 aasta keskmine tootlus 13,5%)

 6. Julia

  Jaak, kas võiks Teie käest uurida, mis toimub SAF tehnikaga? Miks ta nii alla kukkus (täna on aastaga -15%)? Miskit väga peale valuuta küsimust aruannes nende poolt probleemina esile toodud.

 7. taavi

  Tere.
  Millisel saidil on kõige turvalisem investeerida? Ning kuidas valida turvaline investeering?
  Tänud.

 8. Mel

  tere Jaak

  Kas Mintos – Mogo, lähevad laenud välja kõikidesse riikidesse mida süsteem pakub

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *