2017. aasta kokkuvõte

Smorgase kohvik Sanuris

Istun hetkel Sanuri rootslaste kogunemiskohas, Smorgase nimelises kohvikus ja libistan jooki nimega Detox. Käes on aasta 2018 ja viimane aeg eelmine aasta kokku võtta. Kui 2016. tuli meile Florida mullivannis, 2017. Tabasalu vihmas, siis 2018. saabus seekord Balil mere ääres rakette vaadates ja närvimürgi kohta Wikipediast lugedes. Nimelt sattusime rannamüüril istudes vastamisi elukaga mis kannab ladina keelset nime Laticauda colubrin ja hüüdnime Bali merekobra. Tegemist siis elukaga, kes muidu elutseb meres aga käib öösiti rannas kivide vahel kondamas ja kelle hammustus on inimesele surmav. Vot siis!

Aga tagasi aasta kokkuvõtte juurde. Lühidalt oli elu suhteliselt Hugo tähe all – kellel beebi majas, see teab. Olid nii pulmad kui ka matused. Sporti tegin vähem kui eelmistel aastatel ja kõigega läks kauem kui algselt planeeritud. Näiteks pidi algselt juba septembris saama valmis uuendatud versioon RSÕ-st, siis nihkus tähtaeg novembrisse, siis detsembrisse ja nüüd hakkan peagi numbreid juba kolmandat korda uuendama. Aga hea uudis on see, et nüüd lähevad sisse 2017. aasta lõpu numbrid, Tallinna Vee kohtusaaga saab parema kajastuse ja ka laojääk on peaaegu otsas. Nii, et usun, et tasus ootamist. Olen saanud juba head tagasisidet raamatu sisu osas ka:

Ja kõikide krüptomeeste rõõmuks on raamatus ka eraldi pikk peatükk plokiahelast, bitcoinist jms. Praeguse seisuga peaks raamat trükist tulema kusagil veebruaris. Aga eks näis…

Mis siis 2017. aasta eesmärgid olid? Kui vaadata eelmisest aastast järele, siis hakkab silma, et plaan oli 208. võtta vastu Uus-Meremaal (FAIL), teha parem tulemus triatlonis (FAIL), sõita läbi Eesti pikim matkarada (FAIL) ja Etappe de Tour. Selle viimase tegin ka ära ja oli megalahe! Olen ka tulevaks suveks ennast kirja pannud ja käsi südamel, see on ikka hea mott trenni tegemiseks ja kaalu jälgmiseks. Aga kuna mingeid kilomeetrite eesmärke aastaks polnud, siis ega neid ka väga ei tulnud. Vigadest õpitakse ja 2018. lähen taaskord 10K püüdma!

Peep Vain soovitas kunagi võtta iga aasta kokku kuude kaupa ja panna iga kuu kohta kirja üks äge või meeldejääv sündmus. Millest 2017. siis koosnes?

Piimapõrsas ehk Babi Guling on kohalik pulmatoit

Jaanuaris käisin USA-s SW-ga GRS-i reisil ja töövarjutasin Great American Fundraisingu müügimeest ja SW Investments finantsplaneerijat. Veebruaris oli meil SW Sizzler, mis oli ühtlasi Hugo esimene välisreis! Lisaks jäime perega nädal kauemaks Tenerifele ja kütsin rattaga kõvasti kilomeetreid. Märtsis käisime Maria ja Hugoga SW müügijuhtide treeningul Münchenis, väisasime BMW muuseumit ja Hitleri õllekeldrit. Aprillis pidasin oma 35. aasta juubelit ja käisime taaskord SW müügijuhtidega Horvaatias nädalasel reisil (nii vaadates on  aasta ägedamad hetked ikkagi väga tihedalt SW-ga seotud!). See oli siis Hugo 3. välisreis 😉 Mais osalesin elus esimest korda Tartu Rattarallil, mis oli megalahe üritus. Kuu lõpus põrutasin juba Nashville ja juuni möödus USA-s ringi sõites ja meie raamatumüüjaid töövarjutades. Taaskord tegime seda Erkiga koos ja oli väga äge! Tegime Bentonvilles ühe pikema rattaotsa ka ja väisasime Walmarti muuseumit. Juuli tähtsündmus oli muidugi poissmeeste alpilaager Prantsusmaal ja sellega seotud rattasõit. Augustis käisime perega korduvalt Hiiumaal ja sõpradega Peipsi ääres. Septembri tähtsündmus oli 1. september, kui meie pere sai endale esimese koolilapse. Oktoobris olime SW müügijuhtidega uue hooaja avapaugureisil Hispaanias. Novembris vahetasime välja maja küttesüsteemi, kirjutasime raamatut, värbasime SW-sse tudengeid, käisime ootamatult lahkunud sugulase matusel  ja ootasime detsembrit 😉 Ja detsembris võtsime oma 10. pulma-aastapäeva vastu Balil mererannas meie auks tapetud seapõrast süües ja kohalike vanameeste “ratu ayut” (selline löökpillidest ja vilepillist koosnev ansambel) kuulates. Veelgi toredam oli, et saime seda teha koos Märdi ja Silvaga, kes nädal varem abieluranda olid jõudnud ja nüüd meie pealt hirmuga nägid, milline ühe lastega abielupaari argipäev välja näeb 😉 Ja ongi 2017. aasta kokku võetud 😉

Nagu eelnevast näha, siis jääb mulle meelde eelkõige reisimine ja seega tahaks seda ka 2018. aastal kõvasti teha. Juba on lukus plaanid SW-ga Shotimaa külastuseks ja aprillis läheme seekord SW müügijuhtidega Dubrovniku asemel Rhodosele. Sain sinna kaasa smuugeldada ka oma ema ja isa, nii et see saab olema üks tore reis! Juunis olen taaskord USA-s, Jõulud tahaks seekord Murimäel või Elvas veeta ja aastavahetusel plaanin külastada oma vennaraasu New Yorkis. Tuleb äge aasta! Kui nüüd seda teksti uuesti lugeda, siis tahaks siinkohal SW-le ühe suure aitähhi öelda – väga äge seltskond ja ägedad reisid! Nii, et kui keegi mõtleb, et kas kõva töö ja pingutamine ikka ära tasub, siis jah, tasub küll! Sellel suvel oli meil esimene vend (Tõnn Luts), kes sai müügijuhiks üksnes 2 aastaga – nii kiiret karjääri ikka annab mujalt otsiada!

Aga räägime siis ikka rahast ja investeerimisest ka. Võtame varaklasside kaupa ja alustame kinnisvarast, sest oleme ausad, sellist kv-aastat poleks osanud uneski näha. Olin kirjutanud 2017. aasta alguses eesmärkidest nii:

“2017. aastal ongi kinnisvaras eesmärgiks saada Elvas Pika tänava maja valmis, refinnida SWIP-i portfell, omandada mingi uus objekt Wolfpacki ja liikuda edasi meie kortermaja arendusprojektiga. Ühtegi uut projekti pole hetkel plaanis ette võtta, peaks vanadegagi piisavalt tegevust jaguma.”

Mis siis tegelikult juhtus? Pika tänava maja Elvas veel lõplikult valmis ei ole, kuigi lõpp paistad (aprilliks peaks valmis olema). Küll aga ostsime vahepeal Elvasse Tuletõrje tänavale ühe 4 korteriga maja juurde ja tegime korda. SWIP-i portfell sai refinnitud, saime enda laenud tagasi maksta ja hetkel katab igakuine rahavoog laenumakse ilusti ära ning iga kuu saavad korterid järjest rohkem meie omadeks. Wolfpacki uusi objekte ei ostnud, kuid fookus läks uue kortermaja arenduselt (Luise 5C) siis uue ettevõtte arendamisele ja sündisid Scandium KV ja Stark Ehitus. Ostsime 2017. aastal kolm elu suurimat maja (SpaceCube, Avangard ja peagi live minev Laava). Maido ja Kalle suutsid aastaga üles ehitada superägeda seltskonna. Scandium on ühest kontorist juba välja kasvanud ja pesitseb tänaseks 10+ inimesega juba teises kontoris. Nii, et kinnisvaras oli tõest üle ootuste tegus aasta!

Passiivset tulu kinnisvarast tuli täpselt 800 eurot, mis laekus kohe aasta alguses ühest Airbnb tehingust. Rohkem oma kodu välja ei üürinud, sest beebiga polnud see kuigi mugav.

Aktsiates olid eesmärgid järgmised:

“Uuel aastal jätkan samas vaimus, konverdin ehk veel mõned Tallinna Vee aktsiad teisteks dividendimaksjateks ja proovin portfelli püüda veel mõned dividendiaristokraadid. Ja ehk annab Berkshire ka võimaluse ennast portfelli püüda. Mul on müüdud näiteks 135 dollariline müügioptsioon 2018. aasta jaanuarisse.”

Nii ka laias laastus läks. IB portfellis on aktsiaid juba enam kui 200 000 dollari eest, optsioonidega sain positsioonid näiteks Targetisse, General Millsi, Uniti Groupi. Berkshire aga ennast püüda ei lasknud, optsioonid said juba ammu kopikate eest tagasi ostetud ja hetkel on müüdud mul 175 dollariline put 2019. aasta jaanuarisse. Eks näis, järsku näkkab siis sellel aastal. Tallinna Vett vähendasin oluliselt, aasta lõpus oli alles teist veel 7000 aktsiat. Üldiselt oli kõva ralli, portfell tõusis mul IB-s üle 20%, mis jääb küll napilt alla SP500 tootlusele, aga arvestades, et minu valuutaks on euro, siis pole põhjust nuriseda. Olin portfellis euros muidugi kõvasti lühike ka.

Dividende laekus 2017. ligi kolmandiku võrra vähem kui 2016. aastal. Peamiseks süüdlaseks TVEAT-i vähendatud dividend ja väiksem aktsiate arv portfellis (2016. laekus sealt üle 18 000 euro, see aasta 5400 eurot). USA aktsiate dividenditootlus on ka oluliselt madalam (3,7% ilma Berkshiret arvestamata).

Laenudes olid eesmärk järgmine:

“2017. aastal on eesmärk igal juhul oluliselt kiiremat kasvu näidata, sest päris mitu pikemat laenu peaks koju tagasi tulema.”

Nii ka läks, refinantseerisime SWIPi laenud ja maksime endale välja aastatega kogunenud intressi. Lisaks sain intressi Uuesalu Kodu arendusest. Ja eks muid väiksemaid laene oli ka. Kokkuvõttes laekus intressi ligi 80% rohkem kui 2016. aastal ja sellest tulenevalt tegi ka kogu passiivne tulu uue rekordi. Kuigi enda puhasväärtuse arvutamine on läinud selle aastaga oluliselt keerulisemaks (mis väärtusega arvestada 10% osalust Avangardis?), siis minu Exceli järgi tõi 2017. aasta kokku kaasa 39% puhasväärtuse kasvu. Seega sai ületatud eelmise aasta tulemus (34%) ja ka pikaajaline eesmärk (+15%). Aga eks turud olid tugevad ja kinnisvaras sai rohkelt ette võetud.

Uuel aastal on eesmärke ka. Spordiga seotud on eesmärk saada ikkagi jagu sellest 10 000 km märgist ratta seljas, teha iga päev üks kätekõverdus rohkem kui eelmisel (vaatame, kaugele sellega jõuab, 3. jaanuaril tegin 3 tk ära igal juhul) ja läbida mõnuga suvine Etappe du Tour. Panen ennast üldse igale poole sarjadele kirja, sest nii on ka lihtsam kilomeetreid koguda.

Rahalise poole pealt oleks eesmärk teenida passiivset tulu 20% rohkem kui 2017. aastal ja oma puhasväärtust kasvatada ka vähemalt 20% võrra. Kinnisvaras tahaks edukalt ära vormistada olemasolevad projektid ja pigem läheneda uutele asjadele ettevaatlikult. Refinantseerimise kord on jõudnud Elva Koduni, seal tahaks laenud üheks pikemaks pangalaenuks kokku panna ja sellega ka intressikulu vähendada. Ja ehk oleks aeg omadnada vahelduseks ka mõned uued üürikorterid Tallinnas (Laava projekt tundub mulle endale selleks parim).

Aktsiates panin eesmärgiks, et vähemalt 50 000 eurot investeerin aasta jooksul IB-s oma portfelli juurde. Sihin ikka dividendiaktsiaid ja Berkshiret, eelistatult läbi rahast väljas pikaajaliste puttide müümise. Eestist võiks juurde noolida OEG-d näiteks, Lätist ehk farmaatsiafirmasid ja Leedust PSTd. Kuigi iseasi kas selleks ka vaba raha leidub.

Laenutoodetes peaks 2018. laekuma kogu ülejäänud Uuesalu Kodu raha, selle suunaksin suures osas enda laenude tasumisele ning rahastaksin Scandiumi projekte. Pigem tahaksin 2018. aastal tuua raha koju ja suurendada likviidsust (maksta laene tagasi), sest ega tali taeva jää. Nii positiivse algusega aastat ei mäletagi – kõik krahhikuulutajad on läinud bitcoini kauplema ja kuidagi vaikseks on jäänud. Isegi LHV foorumisse pole veel “2018 KRAHH”-nimelist teemat tehtud. See kõik annab märku, et langusfaas võib olla lähemal kui varem (daa, see on muidugi ka loogiline!). Aga endiselt usun, et võib tulla ka hoopis inflatsioonibuum ja varade jätkuv kiire kasv – selles mõttes on kinnisvara omamine ilmselt hea mõte.

9 Responses

 1. Rahakratt

  Ma jõuan 1päev samale tasemele! Ma ei tea kuidas, aga jõuan. Ja kirjutan aasta kokkuvõtet ka kuskilt positiivsete temperatuurikraadidega odavast Aasia urruaugust.

 2. Lugeja

  Tere Jaak!
  Sinu blogi on olnud tore lugemine juba aastateks.
  Kuidas tunned end ning mis mõtted on seoses krüptovaluutaga? Kui igalpool on näha tohutuid kasumeid ja kasvu ja siis ise otsida ~20% kasvu (aastast). Milline on sinu üldpilt rahamaailmas ning kuidas hindad euro kindlust?
  Kas oled võtmas äkki ka lähiajal portfelli krüptovaluutat?

  Palju küsimusi, aga edu tulevastes tegemistes!

  • roosaare

   Krüptovaluutade peak on ilmselgelt sellel päeval kui mina sinna positsiooni võtan. Kõikide krüptofännide huvides pole plaanis positsiooni võtta ja seega ralli kestab edasi… Mingi Dogecoin pidi järgmine Ripple olema ma kusagilt lugesin… 😉

 3. Merko

  Tere Jaak
  Tänud inspireeriva blogi eest ja kordaminekuid uuel aastal!
  Kirjutad oma puhasväärtuse kasvust. Mis see on ja kuidas seda arvutad?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *