PTR1L – kas uus SAF Tehnika?

posted in: aktsiad, Investeerimine, Uncategorized | 15
Uus büroohoone, mida PST hakkab 2018. ehitama

Leedu ehitusfirma PST (aktsasümboliga PTR1L) on mul portfellis olnud üpris mitmel korral. Seekord alustasin positsiooni 2017. aasta augusti lõpus hinnaga 1,11 eurot ja hetkel on mul PST aktsiaid portfellis 20 000 tk. Viimastel päevadel on aktsia omajagu langenud, ilmselt seetõttu, et neid süüdistatakse kartellikokkuleppes. Hetkel on veel raske öelda, mida see endaga kaasa võiks tuua. Mu leedu keel ei ole ka piisavalt hea, et uudisest täpselt aru saada, kuid loen välja, et trahv selle eest võib olla kuni 10% aasta kasumist (täpsustan seda tõlget oma leedu sõbraga üle, võib siiski olla, et jutt on aastakäibest). PST 2016. aasta kasum oli napilt alla miljoni euro, käive aga 100 miljonit. Nii, et vahe on päris suur ja ei tahaks lasta seda tõlkes kaduma minna. See on aga maksimaalne trahv juhul kui ettevõte süüdi mõistetakse – hetkel on tegu veel alles uurimisega. Rohkem infot peaks avalikustatama 21. detsembril. Päris kehva lugu muidugi, et ettevõte pole viitsinud sellest isegi börsiteadet teha!

Aga miks mulle PST huvi pakub? Peamiselt oma bilansi pärast. Nimelt on ettevõte sulgenud oma tegevused Venemaal ja Rootsis ja keskendunud oma põhiturule Leedus. Nagu ka mitmed Eesti analoogid 😉 Sellest tulenevalt peaksid ka bilansivälised riskid olema väiksemad ja bilanss kergemini hinnatav. Ja praeguse hinna juures tundub tegemist päris huvitava investeeringuga.

Hinnaga 1 euro aktsia kohta maksab kogu PST kontsern kokku 16,35 miljonit eurot. Ettevõtte omakapital oli juuli lõpu seisuga (viimase aruande põhjal, ettevõte raporteerib kaks korda aastas) 38 miljonit eurot. Laenu ettevõttel sisuliselt pole ja pangakontodel istub raha 18,6 miljonit eurot. Ehk kui mingi valemiga saaks praegu selle poe kinni panna, oleks aktsia väärtus sisuliselt kahekordne. Siit koorub välja ka sarnasus SAF Tehnikaga 2010. aastal – ettevõttel oli raha kontol rohkem kui turuväärtus. Lisaks tundub mulle, et praeguses majandustsüklis võiks ehitustegevus olla pigem kasumlik tegevus ja PST-l tundub Leedus olevat täiesti arvestatav turuosa. Kõik suuremad kahjumid on suudetud teenida välismaal, samas kui kodumaal on ehitus toonud pigem stabiilset kasumit.

Ettevõte on maksnud ka dividende – viimati 6,5 senti selle aasta mais. Mis aga riskidesse puutub, siis on need suuresti samad mis ka Nordeconil või Merkol – eks ikka ehitusturu jahtumine või liigne ülekuumenemine. Esimesel juhul jääb tellimusi väheks, teisel juhul hakkavad alltöövõtjad hindadega pressima (see parasjagu Eestis ka toimub). Ka võib juhtuda, et selleks ajaks kui uus aruanne ilmub, on vaba raha juba kusagile huugama pandud. Kasvõi seesama büroohoone, mida Vilniuses ehitama hakatakse, läheb üle 20 miljoni maksma ja börsiteates pole selge, kust see raha võetakse. No ja alati jääb risk, et juhtkond kandib rahad kusagile kõrvale või tormab taaskord maailma vallutama. Hetkel tundub mulle aga aktsiahinna valguses, et võimalik tulu kaalub riskid üles.

15 Responses

 1. Alo

  Olen minagi mõned kuud tagasi soetanud endale PST aktsiaid, aga seda veidi väiksemas mahus kui Jaak. Nendel samadel põhjustel, millest Jaak rääkis. P/B suhe on kobe ja tulevik võiks olla justkui helgem kahjumlike üksuste sulgemise valguses.
  PST kuulub omakorda tegelikult suuremasse ettevõtete gruppi Panevezio Keliai (49% Keliai käes). Tegemist on veidi Teede REV2 sarnase firmaga, kes toimetab ennekõike infrastruktuuriehituse vallas (teed, raudteed, tööstusehitus). Seega tahab Panevezio Keliai pakkuda ehitusteenust kõikides segmentides.
  Ehitus-ja kinnisvaraarendusalane tegevus on kogu Keliai grupis laiali pillutatud erinevate tütarde ja ema vahel. Kui pätti teha, siis on teoorias kasumit võimalik väikeinvestorite eest „aurustada“ – struktuur on keerukas.
  Tundub,et kinnisvaraarendus, kust nt Merko on teeninud tublit kasumit, pole otseselt mitte PST vaid Keliai haldusalas (või Keliai ema ja PST vahelises ühisettevõttes). PST aruandes on näha, et kinnisvaraarenduse osa ongi tänaseks kokku kuivanud ning osutatakse üksnes ehitusteenust.
  PST puhul torkab silma võrreldes Merkoga suhteliselt suur personali hulk (Merkol üle 700, PST-l üle 1000). Samas PST käibelt üle kahe korra Merkost väiksem.Tundub, et PST tahab asju ise ära teha nagu Oleg Grossi firmades. Nii võidetakse küll alltöövõtjate kasumi arvelt, aga palkasid peab ikkagi maksma ametlikult 😉
  Investorsuhted on ikka väga nõrk koht, aga siin võiksid ka väikeinvestorid rohkem lamenti lüüa. Hea näide on nt Olainfarm, kust väikeinvestorite survel hakkas kadunud suuraktsionär oma võlga firma ees likvideerima ja paranes ka üleüldine kommunikatsioon turuga.
  PST puhul on imelik, et kauplemine aktsiaga on ikka väga loid, arvestades siiski suurt free float´i turul. Institutsionaale ka osanike seas suurt pole.
  Välistada ei saa, et PST puhul on tegemist value trap´iga, mis ei idane ega mädane ning põhjused on pigem „pehmemat“ laadi: KEK´i ajastu juhtimisstiil, võrreldes Eestiga bütsantslikum ärikultuur jne.Eks näis. Samas mu Leedu kontaktid hindasid teda professionaalseks tegijaks ja hea kuvandiga tööandjaks.
  Warren Buffett peaks vast PST´d tema praegust aktsiakurssi silmas pidades pigem suitsukoni tüüpi ettevõtteks: kvaliteet nii ja naa, aga vähemalt on üks mahv tasuta..

 2. terminaal

  Kuna ise ei ole välismaa keeltega eriti sina peal, siis kas keegi oskab seletada miks vaba rahavoo numbrid on miinuses ? Saan küll aru, et ehitus ja vast pole objektid veel valmis, kuid eelmise aasta +16 milj selle aasta -1,82 milj. peale kuue kuu aruandes !?

 3. Margus

  Esialgne trahv siis maksimaalne võimalik ehk 0.52€ aktsia kohta. Fenomenaalne on veel see, et menetluse kohta pole tehtud börsiteadet ei alustamise ega trahvi määramise otsuse osas. Tõenäoliselt ka veel Nasdaqilt trahv soolas.

 4. roosaare

  See on jah huvitav, et keelduvad teavitamast. Otsi kusagilt leedu keelsest meediast taga, samal ajal saab ettevõte trahvi enam kui 50% market capi-st ;)(
  Kirjutasid mulle nii:
  ” The published information will cause no response of any kind from our side as we consider it to be rumours. We are not working on any explanations. The investigation is currently in progress. We are of the opinion that we are not guilty. There are relevant institutions, which are behind all this. We assume no responsibility for the published information.”

 5. Avo

  Value trapist rääkides, siis viimased 5 a on aktsia hind paigal püsinud, samal ajal NASDAQ OMX Vilnius tõusnud.

  Kui:
  dividendid ei suurene-cash jääb firmasse
  margin jääb sarnaseks industry peatöövõtu keskmiseks
  trahv makstakse ära

  Kuna suurem raha kassas ei tähenda tingimata paremat või kasumlikumat firmat, siis kas ainuke, mis aktsia hinda peaks kergitama oleks lootus, et kunagi tulevikus suurem cash makstakse dividendideks välja?

 6. roosaare

  We consider this decision of the Competition Council to be an inadequate attack on the company having the aim to lower the price of the company shares as much as possible. For that purpose, in our opinion, the special choice was made even in time so that it was impossible to give the response in the proper manner. Maybe someone is buying the shares of the company in? Maybe carrying on negotiations on acquisition of the controlling block of shares? We do not know.

  We can be quite clear about one thing, the Competition Council had been carrying out the investigation for a year and a half, and adopted their decision just before Christmas. The decision contains a collection of legal statements on 80 pages on the basis of “could” or “could not” comments, which in general do not appear to comply with the legal logic. Our lawyers are currently reviewing the adopted decision and will be appealed at the Administration Court. Yes, we will defend ourselves using all means of legal defence. In case required, we will go as far as the Court of Justice of the European Union. We do not consider the imposed fine to correspond the extent of the supposed breach, not to mention logic.

  With kindest regards,
  Jurgita Jaramiciene
  Marketing manager

  • Margus

   Kogu selle jama taga on raudselt reptiilid. Nii võtaks selle kirja ühe lausega kokku.

 7. Norton Finance

  Kas olete võlgade ülevaatamisel või administreerimisel? Kas olete mustas nimekirjas? Kas te üritate igakuiste maksetega toime tulla? Kas soovite osta maja, autot või äri laenu, kuid võlgade läbivaatamise või haldamise all? Kui olete vastanud YES ühele mu küsimusele? Palun võtke meiega ühendust e-posti teel: nortonfinance2017@gmail.com

 8. Henri

  Mis muljed hetkel on? Pole tõus veel hoogu sisse saanud.
  Oled juurde ka ostnud või pigem loobunud ootamisest?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *