November 2017 kokkuvõte

Scandiumi esimene maja sai valmis

Käes on juba tugev detsember ja kuu kokkuvõte laseb ennast oodata. Tegelikult lõin Excelis juba numbrid kokku, kuid pole mahti postitust veel kirjutada olnud.

Mida siis novembri kohta öelda? Pime, porine, veniv ja veidi igav 😉 Kuigi üht-teist kasulikku sai ikka tehtud ka. Southwesterniga tõmbasime auhinnabanketil 2017. aasta suvele joone alla. Käisime Mariaga Hiiumaal Huusi Spas (soovitan!), pidasime mõlema poisi sünnipäeva ja sai mõned korrad jooksmas ka käidud. Trükki läks minu ja Mihkel Trumani ühisraamat “Kuidas saada rahatargaks? Rikkaks saamise õpik koolinoortele”. Ilmavalgust näeb raamat alles 15. detsembril, kuid ligi 300 raamatut on juba ette ka tellitud. Ma ise olen sellega väga-väga rahul, sisu läks iga kuuga järjest paremaks ja lõpptulemus on selline, et ei saa poole lugemise pealt käest ära panna! Nii, et soovitan soojalt. Kui veel koos “Tom õpib rahamängu” raamatuga osta, saab hea diiliga ka 😉

Aga läheme investeerimise juurde. Seekord alustaks kinnisvarast. Nagu pildilt näha, siis sai pärast mitut aastat (eelkõige paberimajanduse ja lubadega) pusimist valmis Scandium KV esimene kortermaja – Kirsiaia kodu aadressil Luise 5C. Tänaseks on üks korter veel saadaval. Ma polnud mitu kuud ehitusobjekti külastanud ja nüd valmis maja nähes jäi suu heas mõttes lahti. Annab ikka imet teha küll! Tulemuse üle võib igal juhul uhke olla.

Teise uudisena läks kuu lõpus avalikuks meie Avangardi maja müük. Pressiteate korjasid üles päris mitmed portaalid ja saime ligi 500 huvilist lehele kohale ka. Esimesed neli korterit on juba ka müüdud ja teine sama palju broneeritud. Kuigi ruudu hind on kõrgem kui SpaceCubes (mis ka paljusid kõrge ruudu hinnaga hirmutas ja tänaseks peaaegu välja on müüdud), siis on selle põhjuseks taaskord väikesed üliökonoomsed ühikud.

Üürikorteritega asi sujub, probleeme pole ja isegi ajutised võlgnikud on taaskord järjepeale saanud. Tundub, et Eestis elu õitseb ja raha jagub kõigile 😉 Elvas on Pika tänava maja saanud ka juba päris ilusa kuue ja jaanuaris-veebruaris peaksid esimesed elanikud sisse kolima.

Laenudes oli küllaltki tavapärane kuu. Ühisrahastuses ei tahtnud raha eriti välja minna ja mingeid suuri laene ei andnud mujal ka. Oli üks lühiajaline ettevõtte laen läks välja ja ühte laenuleingut pikendasin. Crowdestatest tuli üks 5000 eurone investeering koos intressidega tagasi. Ja SW sõpradega ostsime Creditstari uusi võlakirju, mina paigutasin sinna 10 000 eurot, intressiks 11%. Omarahast laekus intressi 1072 eurot ja põhiosa kahjum oli 290 eurot. Kandsin 2000 eurot välja ka, kokku keerleb seal mul enda raha veel 35 500 eurot. Bondoras olen taaskord pidurit tõmmanud ja lasen rahal vaikselt kontole koguneda. Novembris laekus intressi 608 eurot. Kokku istub mul Bondoras veel 30 000 eurot enda raha. Statistikat pakub portaal rohkem kui rubla eest, kuid pole olnud mahti sellesse eriti süübida. Kõhutunne ütleb, et kui uut raha välja ei laena, siis peagi läheb igakuine tootlus miinusesse (laekumata jääb rohkem põhiosa kui laekub intressi). Nii et lõpuks otsustab tootluse taastumismäär.

Aktsiates olin ka natukene aktiivne. Märkisin plaanitust suuremas koguses EfTENit, sest tundus, et tuleb kõva ülemärkimine. Tuli ka. Sain 368 aktsiat juurde ja müüsin sellest 205 aktsiat kohe turu avanedes hinnaga 16,5 eurot ka ära. Kiire 500 euro flipp. Nüüd on mul ilus ümmargune 1500 aktsiat portfellis ja neid võib siis pikemalt hoida. Kui turg liiga kallilt seda NAV-i ei hinda muidugi. Ma ei näe tegelikult väga suurt põhjust mingit üüratut juurdehindlust NAVile maksta. 75 aktsiat sain eraisikule ka. USA-s on olnud valus tõusuralli, portfell kosus kuuga ligi 10%. Suurim tõus tuli varasematest põlualustest – jaemüüjatest (Target, Walmart, Macys, Lowes, L Brands), telekomidest (AT&T, Verizon, Frontier). Rallis ka Berkshire ja Apple. Dividende laekus ka novembri osas rekordiliselt – 408 eurot. Suurima panuse andis Apple. Detsembris peaksin purustama kõikide aegade dividendirekordi kui laekub taaskord Vector Groupi dividend.

Ei hakkagi pikemalt lahkama, sest peagi on aasta läbi ja saab juba 2017. aasta kokkuvõtet kirjutada. Nagu eelmise aasta kokkuvõttest võis lugeda, oli algselt plaan uus aasta võtta vastu Uus-Meremaal. Nüüd on aga plaanid muutunud ja oleme aastavahetusel hoopis Balil. Ja eks siis sealsest vulkaanist sõltub, kas saab ikka jaanuaris koju või jäämegi sinna 😉

5 Responses

 1. Toomas

  Kui iga kuu oleks vòimalik investeerida umbes 400-600 ühisrahastusse, kas oleks see mõistlik kanda ühta portaali või jagada summa võrdselt kahe portaali vahel?

 2. Avo

  Mis tingimustel TLV jälle huvitavaks muutub ?

  Kui 12 dets. tuleb soodus lahend, siis saan aru, et konkurentsiametil on võimalus see siiski edasi kaevata…

  • roosaare

   Ma ise vaataks kusagilt 8 pealt. Arvutasin, et kui hinda langetada ca 20%, siis peaks eps tulema kusagile o,6 euro juurde ja divikas vast siis 0,5. Ilmselt seda ka TVEAT üritas kommunikeerida kevadise dividendiga. 6% tootlust oleks päris hea.

 3. Ranni

  Hei.

  Oleks ikka võinud Uus-Meremaale tulla, oleks saanud lõunasaarel teile tiiru teha.

 4. Eido

  Olime ka üks talv Indoneesias. Lennukiga Jakartasse ja sealt siselennuga Sumatra saare põhja ossa Medani. Sealt sai siis 3+ nädalaga lõunasse tagasi tuldud mööda Sumatra saart ja siis jälle Jawa saarele praamiga ja tagasi Eestisse. Sellepärast mulle meeldibki investeerimine võrreldes kauplemisega, et kui sa ikka reisid 3+ nädalat korraga, siis on ju hea, kui ma enda investeeringuid ei segaks (kas kaupleja tahaks teha tehingu(id) ja siis vaatab seda jälle 4 nädala pärast). Pigem reisiks, mitte ei hakkaks reisil ka inveseerima, mis pole ju reisi eesmärk (investeerimine on vahend, mitte eesmärk omaette). Pigem on nii, et internetti pole ja kui ongi, siis väga kallis. Huvitav oli Indoneesias see, et kui sõita autoga/bussiga, siis nad käivad iga natukese aja tagant kütust tankimas tanklas. Bussisõit, mis pidi olema ca 24h, sujus vaikselt ca 36h-le, mis tõttu järgmisse majutusse jõudsime õhtu asemel hommikul kell 7 ja tankimas käisime ca 7-10 korda, lugemine läks sassi (Eestlased tangiksid kütust pigem korra või kaks). Söögi peatusi oi ka mingi 10 korda (osad korrad koos tankimisega). Uus-Meremaa on samuti nimekirjas, kuhu minna – iga asi omal ajal, üks asi/reis korraga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *