Oktoober 2017 kokkuvõte

SW müügijuhid Hispaanias

Sügav november juba käes aga blogiposti pole veel ilmunud. Aeg see viga parandada! Möödas on suhteliselt hullumeelne nädal, nimelt sai meil üks alla 50 aastane sugulane lambist keset päeva infarkti ja läks manalateele. Pani taaskord mõtlema elu, tervise ja suure pildi peale. Et kui homme oleks minek, kas oleksid oma senise eluga rahul? Ja kas tegeled sellega, millega tahad tegeleda? Või elad ainult homses? Mulle endale meeldib siinkohal taaskord 50% Klubi analoog – ela 50% homses aga 50% ka tänases. Ehk siis planeeri nii, nagu elaksid 90+ aastaseks, kuid ära unusta tänast päeva nautida ja õnnelik olla. Sest tegelikult koosnebki meie elu ju järjestikustest tänastest päevadest!

Aga tagasi minu oktoobri juurde. Nagu ka aasta tagasi, sai ennast taaskord Etappe du Tour-ile kirja pandud, seekord läksid 15 000 piletit lausa marulise kiirusega ja tänaseks on juba üritus välja müüdud. Seekord ilmselt läheme lennukiga ja veidi lühemaks ajaks (happy wife, happy life, u know). Aga ootan juba! Kui esmapilgul tundus, et rada on lihtsam, siis tegelikult on tõusud seekord isegi järsemad ja üle 90 kg massiga sinna minna ei tahaks… Nii, et töö käib selles suunas.

Mis veel põnevat? Tegelikult oli väga sisukas kuu – alustasime kuud SW müügijuhtide reisiga Hispaanias, koju tulles ootas ees ülesküntud hoov, sest paigaldame maakütet. Osalesin ühel webinaril, käisime koos Peeter Pärteliga Miljonäri kiirteed tutvustamas Tartus ja Tallinnas ning sain SW huviliste tudengitega kokku. Sekka mõned jooksud, rattasõidud ja ega siin investeerimismaailma jaoks väga palju aega ei jäägi. No natuke ikka 😉

Laenudes oli tavapärane kuu. Vaatasin, et juba mitu kuud ei lähe Omarahas midagi välja ja otsustasin raske südamega siis veidi intressides alla tulla. Tõmbasin intressi 22-24% peale ja nüüd läheb jälle kõik kogunenud raha ludinal välja. Vahepeal võtsin muidu oktoobris 2000 eurot sealt välja ka. Intressi laekus oktoobris 1124 eurot ja põhiosa kahjum oli 357,3 eurot. See uus lahter “põhiosa kahjum” on päris hea uuendus, näed kohe ära, et palju raha ära põles ja aitab neto intressi paremini arvutada. Bondoras laekus 638 eurot intressi ja 1634 eurot põhiosa. Oma raha on mul Bondoras sees veel 30 000 eurot, nii et sedasi arvutades on tootlus päris hea. Muidugi on seal omajagu intressi ka kogunenud, Bondora ise näitab 45 600 eurot konto väärtuseks. Lisaks andsin välja paar hüpoteeklaenu ja sain mõned laenud tagasi ka.

Kinnisvaras toimetasime agaralt. Scandiumi meeskond on paisunud juba ligi 10 inimeseni. SpaceCube-s läksid müüki mitmed korterid, Luise on sisuliselt müüdud ja valmistusime Avangardiga laivi minekuks. Lisaks nillisime ühte uut objekti ka, mis ilmselt detsembris lukku saab. Üürikorterid toimisid, Elvas on Pika tänava maja kohe-kohe valmimas ja üüriportfell tiksub. Tasusime jälle omajagu laenu väiksemaks ja nii see üüriäri käib. Ei midagi sensatsioonilist.

Aktsiates oli ka üsna rahulik. Baltikumis midagi ei ostnud ega müünud. USA-s võtsin endale positsioone juurde tubakafirmades (hetkel portfellis VGR, MO ja PM) ja AT&T-s. Uue positsioonina lisasin Delta Airlinesi. Dividendide osas on oktoober mul USA-s vaikne kuu, laekus ainult 5 dollari jagu dividende Brown-Formanilt ja Hugole 90 senti mähkmetootjalt Kimberly-Clarkilt. Lisaks laekus siis Nordeconilt 6,5 senti aktsia kohta dividende.

25 Responses

 1. Risto

  Anna siis teada hiljem, kui palju maakütte paigaldus maksma läks ja siis vahe pelletikütte kuluga ka, endalgi vaja peagi küttelahenduse osas otsuseid tegema hakata.

  • roosaare

   Rahaliselt kindlasti pellet mõistlikum. Mind ajas lihtsalt hulluks see, et vahest jooksis see kõige ebamugavamal ajal kokku jne…

  • Riiko

   Tere, panin endale eelmisel suvel maakütte majakõrval asuvasse tiiki. Kahekordne maja ca 160 ruutmeetriga on koguaeg. Kõige külmeme talve kogu maja soe vesi ja trabeelekter maksis 115 €. Kahetoaline korter linnas küsis samal ajal 150 ainult toasooja eest. Maugav effektiivne ja igati tasuv on see maaküte 😉

 2. Velvo

  Võta nüüd kinnisvaraga ikka hoogu vähemaks.
  Teiseks – kas oled mõelnud investeerida kanepi aktsiatesse?

  • roosaare

   Aphria on mul watchlistis aga ostuni pole jõudnud. Peaks minema Coloradosse investeerimisobjektidega tutvuma kunagi 😉

   • Velvo

    Sain õnneks kanepifirmade aktsiad enamus ära soetatud. Tahtsin ka marginisse millalgi minna, aga panid ennem lendu: TWMJF, APHQF, ACBFF, OGRMF jne.
    Ega selline tõus nüüd kaua kestma ei tohiks jääda ja võib loota langust (enamus kommentaariumides olijatest loodavad seda, et saaks soodsamalt :)) Eks siis näis, et kas võtan veel juurde. Aasta pärast võib hind olla 3-4 korda kõrgem, aga loodan veel pikemale perspektiivile ja võtta kolme-nelja aastaga ca 10x kasvu.

 3. investor

  Võib-olla see liialt teise rahakotis sorkimine 🙂 , aga julged sa välja öelda ka selle numbri, mis sa iga-aastaselt oma investeeringutelt + ettevõtlusest kokku teenid? Ehk siis kui suure summa igaastaselt eraisikuna ja ettevõttena teenid ja kui suure summa igaastaselt sellest järgmistesse investeringutesse uuele ringile lased?

  • roosaare

   Eks on sorkimine ikka 😉 Mul on see number iga-aasta erinev, ma mõõdan eelkõige ettevõttesse tekkinud passiivset tulu ja katsun sellest 100% uuele ringile lasta. Eraisikuna tulevad dividendid Balti firmadest (TVEAT, OEG, Merko, Kaubamaja) + palk endale ja abikaasale. Veidi sääste on ka kogunenud tänu Tallinna Vee 2/3 aktsiate müümisele.

  • roosaare

   Ega seal vist väga midagi arvata ei ole, Chapter 11 pooleli ja heal juhul antakse senistele omanikele miski 1-3% ettevõttest. Mul endal pisike positsioon alles + Seadrill Partners. See tundub selle tsükli üle elavat…

 4. Toomas

  Millises kategoorias Omarahas panustad? Kas ainult Eesti laenud või on Slovakiat ka sees?

 5. Margus

  Kas omaraha intress, mida sa mainisid on üldintress, millest läheb maha omaraha osa või on see sealt juba maha arvestatud?

  • Mart

   Ilmselt maha l2inud ikka. Kes see ikka juurde viitsib arvutada palju ilma omaraha vaheltvõtuga intresse tiksus.

   • Margus

    Ilmselt sõnastasin oma küsimuse liiga keeruliselt. Aga usun, et olen oma vastuse saanud. Teatavasti omarahas märgid sa koguintressi ehk koos omaraha osaga. Portaal ise arvutab välja ja kuvab sinu intressi. Aga kui palju oli tegelik tootlikus igal laenul on üldse muu teema.

 6. Eido

  OR-l võttis ca 6 aastat aega, et hakata tegelikku põhiosa kahjumit kuvama, iga asi omal ajal. Tegelik kahjumi suurus põhiosalt on ca 20-40%, kellel kuidas, s.t. see on osa, mis siis teisest otsast põleb (kantakse maha). Jänes šampust ei joo- see ongi julgus ja oskus investeerida kohtades, kus maha kirjutatakse ca kolmandik portfellist jooksvalt igakuiselt, aga ikka on asi positiivse poole peal. Huvitav, kas muude varade (või siis, saan poole rohkem palka, aga on ka võimalus, et iga kuu võib 30% palka ka vähendada, kuid see ongi sellise palga osa, mida saan – selline palk on vist läbimüügist sõltuv palk, müüd rohkem, saad rohkem) puhul ollakse nõus vähendama 30% aastas varade väärtust (maha kirjutama) ja ikkagi ollakse plusspoolel. Head nuputamist.

  • Margus

   Väga vinguda ei saa. Hetkel on tootlikuse ja mahakantud põhiosa suhe alla 10:1 ehk siis alla 10% saadud intressist. Peamiselt on investeeringud lühiajalised, nii 6-12 kuud. Omaraha on selgelt välja öelnud, et põhiosa on tagatud 60-80% ulatuses, niiet see ei tohiks ka üllatus olla.

 7. Madis M

  Räägi parem mida sa arvad nö. bitcoini mullist? Millal lõhkeb ja kui tõenäoline on, et see põhjustab suurema ahelreaktsiooni?

 8. Sander Orhidejev

  Bitcoin küll mingit ahelreaktsiooni põhjustada ei tohiks. Miks? Krüptode kogumaht maailmaturul on muude varadega võrreldes väga väike.

 9. Lisandra

  Tere Jaak! Lugesin su kuukokkuvõtet ja eelviimase lause lõpp tuletas meelde mu oma lapse palve mõnda aega tagasi, et ma ka talle aktsiaid ostaks. Kas saaksid juhendada põgusalt, kuidas reaalselt see võimalik oleks või tead kus sellest juttu? Avan talle eraldi pangakonto? EVK kontot vist alaealistele avada ei saa? Teiste riikide aktsiate ostmises mõnes muus kohas konto avama?

  • roosaare

   Lisandra, mina olen need aktsiad enda kontole ostnud ja lastele seletanud, et nende omad + excelis on neil ülevaade sellest. Ma ei näe põhjust, et peaks reaalselt eraldi kontod avama, sellega jama rohkem kui tulu.

 10. Test

  Mulle oleks ka huvitav kuulda vaated bitcoini ja krüptoraha ning blockchaini suhtes üleüldiselt.

  • roosaare

   Ei julge seda krüptoraha kommenteerida. Kui bitcoin oli 240, siis ütlesin, et hoidke sellest ja binaaroptsioonidest eemale 😉 Uus ennustus jooksis täna Yahoo Finance-st läbi, et 40 000 on bitcoini järgmine tase ja pikaajaliselt peaks olema suurem kui kõik ülejäänud rahad maakeral kokku ehk 370 000. Nii et tõusuruumi jagub. Kukkuda saab ju ainult nullini…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *