Juulikuu 2017 ülevaade

8-10 tundi vändatud ja ikka naeratus näol

Käes on 3. august ja viimane aeg juulikuule joon alla tõmmata. Kõva kuu oli! Kui investeerimisest rääkida, siis tuleb meelde väljend, et “tõusev turg tõstab kõike paate!”. Juulis oli investorine ilmselt päris raske mitte raha teenida. Mida tõendab ka näiteks Madise 50 kishikuu 😉 Ma ise olen viimasel ajal harjunud tuhande kohta “kill” ütlema. Nii et 50 killi kuus. Kinnisvara omades on see muidugi poisike, võime suvalisel hommikul hindadele veidi juurde keerata ja ongi 50 killi teenitud. Rahavooga veidi keerulisemad lood 😉 Nüüd aga asja juurde.

Juuli tippsündmuseks oli kaua oodatud Etappe du Tour Prantsusmaal. Väga äge oli. Eepiline mikrobussireis läbi Baltikumi, Poola ja Saksamaa ja veelgi eepilisemad 5 päeva Alpides ratta seljas. Kokku sai maha vändatud üle 500 kilomeetri ja ligi 9000 tõusumeetrit. Ehk siis umbes nagu rattaga Mt. Everesti otsa. Nautisime igat hetke! Okei, viimast 7 kilomeetrit Izoardi otsa võibolla veidi vähem (minul oli prse krampis ja isegi kõndida oli ratas käekõrval keeruline). Eriti äge oli üks päev kui sõitsime hommikul Prantsusmaalt Itaaliasse pitsat sööma ja õhtul siis tagasi. Siledal asfaldil 50+ km tunnis alla vuhisedes tunned, et vot, selline ongi äge elu. Kõik olid ühel meelel, et ka järgmisel suvel tasub Alpe külastada ja ehk isegi ülejäänud pered kaasa võtta!

Margo väntab Itaaliast Prantsusmaa poole. Pitsa kõhus tõmbab tempot alla.

Kohe pärast Prantsusmaad jõudsin ka Acoussion Live festivalile. See oli ka põhjus, miks tagasi tuli bussireisi asemel lennukiga tulla. Jällegi ainult kiidusõnad – mõnus atmosfäär, hea koht tuttavaid kohata ja tänavatoit oli ka super. Eriti meeldis mulle Valmiermuiza Frizz nimeline joogipoolis. Seda ostaks teinekord veel. Muusika oli ka hea, mulle meeldis kõige rohkem ilmselt Estonian Voices.

Kuu lõpu veetsime sõpradega Peipsi ääres Kuru külas jalg- ja võrkpalli mängides. Jälle oli väga tore, ainult et korjasin külge kõhuviiruse, mis laupäevase Ironmani korraks lausa küsimärgi alla pani. Täna (2 päeva enne võistlust) on tunne enam-vähem ja praeguse seisuga lähen ikka laupäeval rajale. Alla 6 tunni tulemus oleks aga selge ime!

Nii, aga räägime investeerimisest ka. Seekord tahaks alustada hoopis kinnisvarast, sest seal olen kõige aktiivsemalt toimetanud. Nimelt toimusid meil esimesed Scandiumi (ja sellega seotud ehitusfirma Stark Ehitus) suvepäevad, kus sai kardiroolis kihutada, metsas giidi juhatusel maasikaid otsida ja hiljem tünnisaunas head seltskonda, külma jooki ja suuri tulevikuplaane nautida.

Liiga palju vanast majast alles ei jää…

Kui kõlas nagu hea plaan, siis otsime ettevõttesse uusi inimesi meiega liituma – eriti teretulnud oleksid objektijuht ja projektijuht! Scandiumi teemadel rääkides on reaalne ehitustöö alanud Luise tänava majas. Vanast hoonest suurt midagi alles ei jää ja sisuliselt ehitame sinna uue maja. Arendusest on ligi pool juba müüdud, kuid teine pool veel saadaval. Hetkel on müügil ka veel mõned korterid, kus kodulaenu kasutades on võimalik saavutada olukord, et ise elad korteri ühes pooles, üürnik teises pooles ja üürist saab kodulaen makstud. Keda teema paelub, siis võib Kalle käest edasi uurida.

SpaceCube müük edeneb ka mühinal, enne kui lammutustööd on alanud, on üle poole majast müüdud. Järgmiseks suuremaks projektiks on meil Narva mnt. 40 maja.

Üüriäris on ka põnevaid uudiseid. Nimelt on augustis teoks saamas KRSÕ-s juba 2015. aastal kirja pandud plaan, et korraldame SWIP-is ühe vinge refinni, maksame eralaenud tagasi ja viime kõik üürikorterid ühe pangalaenu peale. Danske tegi meile pakkumise, millest on raske keelduda ja nii oleme augusti lõpus panka vahetamas. Laenumakse jääb umbes samaks, aga kõik eralaenud saavad korraga makstud. Vahepeal on päris mitmes korteris üürnik ka vahetunud ja üürihinnad 10-20 eurot kuus kerkinud. Elvas on kohe-kohe valmis saamas Tuletõrje 16 nelja korteriga maja ja endiselt käib kibekiire töö Pika tänava majas. Muidu on üürid laekunud korralikult ja suuremaid probleeme pole olnud.

Ehitussoojakus…

Kui keegi oleks mulle 2015. aastal KRSÕ ilmumise ajal öelnud, et 2 aastat hiljem on mul niipalju kinnisvaraprojekte käsil, oleksin ta kohe välja naernud. Aga mis teha, buumiaeg… 😉 Muuseas, 16.-17. september on tulmas ka meie selle aasta viimane suurem seminar “Kinnisvara 2017“. Lähemalt infot õige pea…

Laenuäris oli ka tegus aeg. Ühisrahastusse raha juurde ei pannud, Bondorast võtsin 2300 eurot välja. Omarahast laekus intressi rekordilised 1130 eurot ja laenukahjumit tuli 232 eurot. Oma raha on mul seal sees 43 000 eurot. Bondoras laekus intressi 623 eurot ja raha on sees 31 375 eurot. Augusti alguses panin vahelduseks automaatpakkuja jälle tööle. Muudest laenudes laekus juulis ka korralikult intressi, näiteks maksime mulle laenu tagasi Scandiumist ja Elva Kodust. Sain tagasi ka ühe suurema hüpoteeklaenu ja andsin välja paar väiksemat eralaenu. Selline tavapärane kuu siis laenuhaina 😉

Aktsiates oli rahulik. Aga dividendid laekusid. Kõigepealt 3200 eurot Silvanolt, siis 600 eurot Tallinkilt ja lõpuks 150 eurot Etalon Varahalduselt. Need siis kõik Müügiguru OÜ-sse. Eraisikuna sain juulis USA-st Brown-Formanilt 3,65 dollarilt, millelt peeti omakorda 15% kinni. Nii, et isegi pisipudelis Jack Danielsit ehk saaks selle eest lennujaamast osta 😉

Müüsin neljandiku oma Tallinki aktsiatest 1,08 euro tasemel, ralli oli liiga hea, et mitte veidi kasumit koju tuua. IB-s aegus terve posu optsioone ja sain kontole 100 Targeti ja 100 General Millsi aktsiat. Lisaks sain “rõõmsa” näoga osta Seadrilli aktsiaid 7 dollarit tükk ja RiteAid-i merger arbitrage läks ka vett vedama (sain 5 dollariga tk hoopis 1000 aktsia omanikuks) 😉 Eks see lampi optsioonikauplemine annab adrenaliini rohkem kui kasumit, kuid üldiselt olen siiski rahul. Tasub lihtsalt müüa müügioptsioone üksnes nendele ettevõtetele, mida reaalselt selle hinnaga portfelli võtta tahaks. Samal ajal aegusid päris mitmed asjad niisama ära ka…

August algab siis Otepää Ironmaniga ja lisaks tahaks ohtralt Hiiumaad väisata. Lisaks on vaja valmis kirjutada uus versioon Rikkaks Saamise Õpikust, mida hakkame koostöös Southwesterni, Investeerimisklubi ja Tulevaga sügisest tasuta abiturientidele jagama. Kui tahad ka projektile hoogu anda, siis saad teha seda läbi Investeerimisklubi Heategevusfondi (iga panustatud 3 eurot annab ühele õpilasele raamatu).

12 Responses

 1. Rain

  Tere Jaak. Kirjutasid, et refinantseerisid laenu Danskes. Danske kodulehel on kirjas, et max laenupikkus on 7 aastat, mis kinnisvara jaoks on minu arust liiga lühike. Minu küsimus on, kas läbirääkimise tulemusena tuli leti alt ka pikemaajalisem laenugraafik välja?

 2. roosaare

  Tavaliselt on pankadel laenud 5 ja 10 graafikuga. Ehk siis 10 aastane graafik aga bulletmakse 5. aastal. Sellega peab arvestama. Olen kuulnud, et saab ka 15 aastaseid graafikuid, kuid ise olen 10 aastaga toime tulnud.

 3. Vahur

  Tere Jaak. Olen alles hiljuti hakanud lugema su blogi (lõpetasin ka RSÕ hiljuti). Ma ei tea, kui väga see su pädevusse kuulub (ja kui palju oled jõunud kirjutada/mõtteid vahetada sel teemal), aga oskad sa kommenteerida dollari langust? See on juba terve aasta langenud.

  • roosaare

   Ei kuulu. Vaata vähe pikemat graafikut, siis on dollar pigem tõusnud. Mul endal varad suht fifty-sixty euros ja dollaris ja kulutan ka mõlemas valuutas.

  • roosaare

   Ma jooksvalt update-n iga kuu oma varasid. Ei näe põhjust päris nulli kanda seda. Kui mingi äkilisem langus peaks tulema, siis loodetavasti tasakaalustab ülejäänud portfelli – ma ise olen USA-s pigem volatiilsuse osas lühike (olen müünud optsioone) ja see on siiani head kasumit toonud, kuid ajad võivad muutuda.

  • roosaare

   Jaa, aga summad on väiksemad. Vaikselt tiksub miski, 10-12% tootlust.

 4. kk

  Kuidas sul muidu suhtelt ühisrahastusse varad jaotatud (Bondora,Omaraha, Twino, Mintos)? Kuidas sul seis tootlustega?
  Ühtlasi oled mõelnud ka uue portfelli loomisele kreditexi poolt või pigem jääd praeguste juurde?

 5. Marek

  Tervist,
  kus sa Kurul käisid, minul seal puhkemajad ja tore saun(www.kurupuhkemajad.ee) oled Kurule alati oodatud. Järgmine kord anna teada kui tuled, teen sōbrahinna ja saaks vōimalikest Virumaa projektidest rääkida

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *