September 2016 kokkuvõte

img_4632
Nohikud TTÜs

Istun hetkel Küprosel kohvitassiga basseini ääres ja imestan isegi, miks ma ranna või rattasadula asemel arvutis olen. Vastus on tegelikult lihtne – sain eile kätte esimese kogemuse vananemisega, nimelt õnnestus mul saavutada endale vigastus nimega tennisisti jalg.

“Picture this: you are playing a highly-competitive game of tennis with a friend when you stop quickly and then accelerate to reach a shot. That’s when you hear a pop in your calf muscle and feel a sharp burning pain. It’s almost like someone shot you in the back of the leg. You limp off the court and try to stretch. It hurts too bad. In fact, you have to sit and wait until the pain goes away before you can hobble out to your car. It is a typical tennis injury that often occurs in players in the 35 to 50 age group.”

Nii, ja ma olen hetkel alles 34! Pani kohe mõtlema, et vanadus ei hüüa tulles ja edaspidi peaks ikka hakkama soojendust ja venitamist ka tegema. Nüüd olen siis paar päeva (kuni paar nädalat) spordi mõttes audis ja tänane päev rattasadulas tuli ka ära tühistada. Veedan selle aja hoopis rannas arvuti taga. Teha on tegelikult palju – tahaksin aktsiaraamatu teksti lukku saada, e-mailid vastata, panna paika kava uute tudengite leidmiseks ja treenimiseks järgmiseks suveks, vaadata üle koolituste plaan jne. Vähemalt saab päikest ja joogid on meil siin ka tasuta.

img_4554
Kõik pildil nähavad ehitised on tegelikult üks suur ühepereelamu

Aga septembrikuust ka. Käisime Mariaga Floridas nädalasel ärireisil – peamine põhjus oli Southwesterni meeting Jacksonvilles. Enne meetingut veetsime aga kolm päeva oma USA ühes lemmiklinnas – Naplesis. Leidsime Airbnb-st väga ägeda pere, kes lisaks majutusele pakkus ka paate ja jalgrattaid ja nii saimegi kolm päeva mööda linna ringi aerutada ja vändata. Muuseas kogu see lõbu läks meile maksma umbes-täpselt 8 eurot, sest lõviosa saime katta oma Airbnb soovituste krediidist (kui Sul veel kontot ei ole, siis tee oma karmale teene ja kasuta mu abikaasa koodi). Igatähes soovitan kõikidele reisihuvilistele hotellide asemel kaaluda alternatiivmajutust! Käisime rattaga Naplesi rikkaimas naabruskonnas kruiisimas ka ja ütleme nii, et sellist naabruskonda Eestis ei leia. Vaatasin pärast huvi pärast ka majade hindu Zillow’st ja näiteks üks maja oli seal müügis 65 miljoniga, tagasihoidliku 330 000 dollarilise igakuise laenumaksega. Meie host arvas, et ega raha õnnelikuks ei tee ja kaldun ka arvama, et pigem mitte. Majad olid reeglina müüride ja kaamerate taga ja ühtegi inimhinge silma ei hakanud (kui mehhiklased, kes muru niitsid, välja jätta). Naljakas oli veel see, et ühe suure maja ees oli silt “Make America Great Again – vote for Trump!” ja kamp mehhiklasi täristasid trimmeritega seal ümber. Hmm, kes siis edaspidi niitma hakkab kui Trump immigrandid välja viskab ja müüri püsti paneb?

Teel Jacksonville saime kokku ühe endise raamatumüüjaga Andrusega, kes elab nüüd (ajutiselt) Orlando lähedal ja müüb kohalikele katuseid (ehk siis pakub katust). Jacksonvilles oli paar päeva miitinguid ja siis sõitsime idarannalt tagasi Miami suunas. Valisime kiirtee asemel rt. 1 ja kruiisisime vaikselt ookeani ääres. West Palm Beach oli teine selline naabruskond, mida varem polnud näinud – tundub, et kogu linn osales võistluses nimega naabrist parem, uhkem, suurem ja kõrgem. Sellist arhitektuurilist kakofooniat polnud varem näinud – majade ainuke ühisnimetaja oli kallis hind, väike krunt ja raha lõhn 😉

Eestisse tagasi jõudes oli järgmine suurem sündmus 18. septembril toimunud Kinnsivaraseminar. Väga lahe üritus oli, osalejad jäid rahule, endal oli äge ja sain uut inspiratsiooni koolitustega jätkamiseks. Ja ka uusi eesmärke kinnisvaraportfelli jaoks. Plaanis on sarnane üritus teha 3. detsembril ka Tartus, küll veidi teiste esinejatega ja natukene teises formaadis. Rohkem infot peagi tulekul!

img_4697
Investeerimishuvi on suur!

Pärast kinnisvaraseminari sai veel esinetud TTÜ-s tudengitele, Epicenteris maakleritele, Jõhvis riigiametnikele ja 1. oktoobril tegime Peeter Pärteliga koos ka ühise suurema koolituse koos Cashflow mänguga. Oli ka päris tore päev. Üha enam taban ennast mõtlemast, et kinnisvaraäri ongi nagu päris elus toimuv lauamäng. Siit aga ongi sobiv liikuda edasi rahateemade juurde.

Alustamegi kinnisvarast. Aasta tagasi olin blogis kirjutanud “Kui küsida, et kuidas ma näen kinnisvaraturu tulevikku Eestis, siis pean tunnistama, et suurt kasvu ma enam kuskilt ei näe. See ei pruugi ilmtingimata tähendada, et ka mingi suur langus peaks tulema. Ise hetkel igatähes midagi juurde ei plaani osta, kuid samas ei ole ka müügilainel. Päris mitmed sõbrad ja tuttavad ostsid augustis-septembris endale kodu ja koolitusel oli rekordarv inimesi. Pigem on tunda, et uut raha on turule viimasel ajal tulnud rohkem kui varem.” Kõik see kehtib ka selle aasta kohta, kuigi pean tunnistama, et olen ka ise asju juurde ikkagi ostnud 😉 Nagu mainitud, siis augustis soetasime Luise Kodusse Peterburi teel asuva ärimaja (“Veluxi” maja). Maja on vana, üürnikega on juba omajagu läbirääkimisi peetud ja numbrid polnud reaalsuses päris need, mis algul Excelis. Aga hind oli väga hea, laen väga odav ja kokkuvõttes tekitab see maja meile iga kuu 1000-2000 eurot positiivset rahavoogu (sõltub ilmast, elektrihinnast ja veel mõnest tegurist). Sellest majast võiks lausa omaette peatüki kuhugi kirjutada, muljeid ja õppetunde on palju 😉

Elvas on meil teine maja valmimas, hiljemalt oktoobri lõpuks, novembri alguseks peaks 4 uut korterit turule juurde tulema. 9 korteriga maja on 100% välja üüritud ja kõik toimib. Lisaks on plaanis üks maja veel osta ja siis oleme Elva turul piisavalt suured tegijad 😉 Hõikasin küll KVseminaril välja idee, et Elvasse võiks tulevikus teha 1000 üürikat, kuid äripartnerite arvates on see ikkagi veidi liiga ambitsioonikas idee 😉 Muu olemasolev kinnisvara tiksus nagu ikka, pangad said jälle natukene rikkamaks ja meie ka… Ühtegi Airbnb diili septembris ei teinud, huvilisi ka väga ei olnud.

Aktsiates oli ka aktiivne kuu, see kandus edasi ka oktoobri algusesse. Alustuseks panin Poola uudiste peale turgu oma ettevõtte 15 000 OEG aktsiat (hinnaga 1,85). Eraisikuna on mul neid ka omajagu ja hetkel tundus, et kasutan seda raha pigem laenuturul. Teiseks müüsin septembri lõpus ja oktoobri alguses raske südamega ligi kolmandiku oma Tallinna Vee aktsiatest. Nimelt lõppes 2. oktoobril mul 10 000 Tallinna Vee aktsia repolaen ja otsustasin seekord pikendamise asemel laenu tagasi maksta (teine 10 000 aegub novembris ja selle ilmselt pikendan). Nüüd olen olukorras, kus negatiivsete stsenaariumite korral olen valmis aktsiaid ka odavamalt juurde ostma. Enne oli Vee osakaal portfellis lihtsalt liiga suur. Samas ootab Eesti Vabariiki järgmise aasta oktoobris minu käest enam kui 7000 eurone tulumaks. Oleks seda ette teadnud, oleks kasutanud investeerimiskonto süsteemi. Täitsa huvitav kogemus on omada võimenduslaenu asemel kontol hoopis vaba raha 😉 IB-s väga aktiivne ei olnud, mõned putid ostsin tagasi, mõned kirjutasin juurde aga suurem aegumistähtaeg saabub alles 21. oktoobril (ja veelgi suurem jaanuaris 2017). Kui mingit suurt krahhi ei tule, siis oktoobris mulle midagi peale pankrotistunud SunEdissoni sisse ei müüda. Dividendidena laekus septembris 216 euri (maksueelselt 75 dollarit Fordilt ja ExxonMobililt, 57 dollarit GMilt, 56 dollarit IBMlt, 20 dollarit Frontlinelt ja 1,90 dollarit Jakole Mattelilt).

Laenudes oli üsnagi tavaline kuu. Saavutasin taaskord uue rekordi Omarahas, kokku laekus septembris intressi 627 eurot ja laenukahjumeid sain 71 eurot. Kandsin portaali 3000 eurot juurde ka ja see läks ka kõik 50 euro kaupa välja. Bondoras käivitasin laenupakkuja läbi BeePlus keskkonna, annan raha ainult Eesti laenudele skooriga 900 ja 1000. Kui keegi tahab ka Bondoraga alustada, siis on jälle hea võimalus teha karmale head (ja saada lisaks ka 5 eurot boonusraha kontole) ning kasutada minu koodi. Septembris laekus intressi 734 eurot, laenukahjumite kohta ei oska midagi tarka öelda 😉 Kokku olen Bondorasse raha kandnud sisse 34200 eurot ja intressi välja 10150 eurot. Bondora ise näitab mulle konto väärtuseks 51000 eurot. Go figure 😉 Ühtegi uut hüpoteeklaenu septembris välja ei andnud, üks laen muutus probleemseks ja asume uuel nädalal seda lahendama. Mintosesse kandsin ka raha juurde, kokku keerleb seal nüüd mul 10000 eurot. Algul läksid laenud ludinal Mogo tagasiostuga laenudesse 13,5% intressiga, aga kuu lõpus kadusid need kuhugi ära ja nii panin tuhat eurot käsitsi ka 15% ilma tagasiostuta autolaenudesse. Lisaks minu rahale maksis Mintos mulle ka mingit referral feed 143 eurot, selle panin ka autodesse ära. Ja siinkohal jälle võimalus Mintosest lisaraha välja lüpsta ja oma karmat (ning minu Mintose kontot) boostida – tee endale konto minu koodiga.

Selline september siis – kokkuvõttes oli igati tore ja toimekas kuu, rattakilomeetreid kogunes ainult üsna vähe (487), sellest ka päris suur osa Mariaga koos linnarattaga kruiisides.

 

 

23 Responses

 1. andreas

  Jaak, kuidas on lood mintose konkurendi twinoga? Sinna ei plaani raha paigutada?

  • roosaare

   Oktoobri lõpuks hiljemalt. 99% ulatuses valmis, see 1% vajab veel lihvi ja pingutust. Aga mulle endale tundub väga hea materjal!

 2. Eugene

  Hi Jaak,

  From where you prefer to buy baltic shares (Tallinna vesi)? Where in your opinion smallest fee for buying and manage of invest account.
  Now i use Swedbank invest account, for me it seems that it is one of the cheap account. What you could advice for beginning.

  Thanks in advance.

 3. Timo

  Hei! Kus keskkonnas oleks kõige soodsam osta-müüa Euroopa aktsiaid (silma on jäänud Saksamaa, Hispaania, Soome)? IB kaudu vist ei saa ja LHV-s oleks see kulukas. Kas on midagi paremat?

 4. Mihkel

  Kas saaksid oma portfelli tootlus % aasta algusest?
  Kuidas varaklassid täpsemalt jaotuvad (enamus rahast vist kinnisvaras)?

 5. Eido

  Kas Elva maja ja Luise maja ja mõni teine maja, mis erinevate inimestega koostöös juhtuma on hakanud, kas nende puhul iga erineva inimesega/partneriga omaette OÜ? Kas need on KM kohuslased või mitte? Kui pole, siis miks ei ole ja kui on, kas siis võimalikult vara hakata KM kohuslaseks? Kas Omaraha numbrite tabelit näitad raamatupidajale korra aastas, printides selle talle jaanuaris, et kuidas eelmine aasta läks ja asi tehud (iga kuu pole mõtet, kuna need on ainult neto summad, KM pole)?

  • Sander

   eluruumi üüri käivet ei saa maksustada…ehk siis ei saa selle tarbeks tehtavatelt kulutustel ka km maha arvata (maksuvaba käive) – et kui sellest küsimus inspireeritud oli. Intressitulu näidatakse KMD-l igakuiselt maksuvaba käibena (KMKR-is olevad ettevõtted siis). Käibemaksukohustuslaseks registeerimise avalduse saab MTA-le teha ka enne kohustusliku piirmäära saavutamist.

  • roosaare

   Sander vastas juba enamuse ära. Omaraha on mul mitte km kohustlase firmas ja seega igakuist aruandlust tõesti pole.

 6. Eido

  1. S.t. et kui mul on OR konto KM-ga firma alt, siis nagu oleks mõtekas teha eraldi firma investeerimise jaoks, mis poleks KM-ga maksustatav. Samas, kui ainult investeerides näiteks OR-s ja/või mõnes teises portaalis, siis seda nagu teha ei tohiks, kuna see oleks sellisel juhul eraisikutele laenude väljastamine 100%. S.t. sellel firmal võiks/peaks olema sellisel juhul, mis iganes tehingud/toimingud/tegevused, et ei oleks ainult 100% laenude väljastamine eraisikutele. Samas, kui summad lähevad suureks/suuremaks, kas siis ei teki KM kohuslaseks hakkamise nõuet?
  2. Kuna OR konto on KM-ga firma all, kas ma peaksin iga kuu esitama raamatupidajale eelmise kuu väljavõtte, s.t. tabelit 12 korda aastas välja printima, kuigi intressi pole arvelduskontole välja kandnud, vaid on ainult number OR tabelis intressi lahtris?
  3. Korter on KM-ga firma oma. Kui korda saab, siis saab välja rentima hakata, lühemaks või pikemaks perioodiks. Kas see tähendab, et kõik arved, mis välja lähevad on hind+KM(0€), s.t. ainult hind? Mul raamatupidaja ütles, et hind+KM (20%) ja majutusettevõtetel hind+KM(9%), majutusasutustel edaspidi kõrgem.

 7. wixa

  Samas on OR-le antud välja luba vahendustegevuseks. Ning raha ei laeku kliendile OÜ avrelt. Otseselt eraisikutele laenu ei anta.

 8. Eido

  EMTA vastus (helistasin hommikul): kui KM-ga firma, siis 2 varianti. Kui välja rentida üle 3 kuu korraga, siis on tegemist eluruumide üürimisega, mille korral hinda ei maksustata. Kui rentida/välja üürida kuni 3 kuuni, n.ö. lühiajaliselt siis võiks olla tegemist majutusteenusega. Ma leppisin endaga kokku, et arvestan kõik ostukviitungid 20% KM-ga ning osutan majutusteenust 9%, alates 01.01.2017 on majutusteenuseosutajatel KM 14%. S.t. hetkel oleks siis KM tagasi saada/tasaarveldamist 11%, edaspidi 6%. Kui üürida eluruumi, siis ei saa ostukviitungitelt selle objekti kohta KM tagasi küsida.

 9. Eido

  Mida sellest siis õppida on? Töö peab ise ära tegema, numbrid peab ise välja mõtlema, et need tööle hakkaks. Raamatupidaja saab sind aidata, aga töö pean ikka ise ära tegema, isegi EMTA-sse pidin ja pean ka edaspdi helistama, kui tekib küsimusi, raamatupidaja paneb lihtsalt asjad kirja. Raamatupidaja peab raamatut.
  Kui tahta kellegiga koostöös midagi teha, näit. Jaaguga, kas siis on mõtet teha Jaaguga eraldi ettevõte või milline mõttekäik oleks mõistlik?

  • roosaare

   Ma usun, et sõltub koostööst ja eesmärgist – päris igaks asjaks eraldi ettevõtte tegemine pole ka mõistlik.

 10. Madis

  Tere!

  Tänud toreda postituse eest. Tekkis selline küsimus, et kas investeerimiskonto pakub maksukaitset ka välisriigis viibides? Teisisõnu, kui investeerimiskonto alt on investeeritud juba mõnda aega ja seejärel väljamaale kolitud, kas siis on üldse mõtet eraisikuna investeeringuid balti börsile jätkata? Oleks väga tänulik vastuse eest.

  • roosaare

   Soovitan maksuametist uurida aga eeldaks, et see töötab ainult Eesti maksuresidentide jaoks.

 11. Erm

  Kas Bondora laenunimekiri on ainult mulle nähtamatu või on see kuhugi kavalalt ära peidetud? Mina näen enda kontolt ainult järelturu nimekirja ning investeeringute all on ainult minu investeeringud.

 12. Krix

  Refferral fee ongi läbi su lingi regatud tulud. Tahtsin küsida kas mintoses pole siis kõik Mogo autolaenud mogo enda poolt ära backitud – st. et kui laenu summat pole nt. 2 kuud makstud, siis maksab mogo 2. kuu intressid + laenu algsumma 100% ulatuses? Või on seal midagi muutunud? Loen lepingust – “Buyback obligations if delay of Lessee’s Payments: no” Samas on FAQ all nagu kirjas -vehicle loans, the client has offered collateral to be used to recover the loan in the case of default, thereby lowering credit loss risk. Oskad täpsustada või viidata?

 13. Kaspar

  Klikkasin sellele mintose koodi peale aga avanes tavaline koduleht ja promo code puudus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *