Augustikuu 2016 kokkuvõte – triatlon, kinnisvara ja kehvad ilmad

IMG_4380
Ironman oli vägev, ise olen uhke!

Istun hetkel verandal, pusa seljas ja üritan veel viimast päiksest suvest kätte saada. Kuidagi nadi oli see augustikuu, meelde jäi justkui pidev vihmasadu ja mõni üksik päikseline päev. Aga pole hullu, esmaspäeval sõidame Floridasse päikest otsima ja SW uut hooaega alustama ja ehk saab siis ratturi päevitusest ka lahti.

Muidu oli august täitsa tore. Sain kirja 641 rattakilomeetrit, tegin läbi oma elu esimese pool-Ironmani ja kinnisvaras jõudsime oma esimese ärimajani. Aga kuidagi kripeldama jääb, et eelmisel aastal lubasin 2016. suvel teha kindlasti kolme asja: 1. käia Viljandi folgil, 2. sõpradega Saaremaal ja 3. sõita Peraküla-Ähijärve rattatee läbi, siis tegelikult jäid kõik tegemata. Kõige lähemale jõudsin sellele rattateele, augusti keskel läksime ühel reedel vennaga rajale Ahja juurest peale ja oli tõsine soov laupäeva õhtuks Ähijärvele välja kihutada. Taevaskoja ümbruses keerlev rada oli aga selline, et saime üsna kiiresti aru, et 300 kilomeetrit pooleteise päevaga ära ei tee.

Seda enam, et meil oli plaanis õhtul perega kusagil lõket teha ja telkida ka. Nii võtsimegi hoopis rahulikult, käisime Põlva juures ujumas, tutvusime kohalike friikartulitega (pean häbiga tunnistama, et polnudki varem Põlvas käinud – väga ilus linn!) ja nautisime Taevaskoja vaateid. Järgmisel päeval aga valisime matkaraja asemel (mis läks Elvast hoopis kaugemale, me aga tahtsime laupäeva õhtul seal sauna teha) hoopis Tartu Maratoni raja. Et seekord jääb mul rattamaraton sõitmata (samal päeval toimub Tallinnas järjekorde kinnisvaraseminar), siis tundus see päris hea mõte. Oligi hea mõte – rada oli mõnus ja pori oli minimaalselt. Lendasime kolme poole tunniga läbi, ainult jook sai poole peal otsa. Lõpus rüüpasin jõevett 😉

IMG_4432
Ahja jõe kallas ei ole rattasõbralik 😉

Triatlonist võiks ka veel pikalt kirjutada, aga sellest juba peaaegu kuu möödas ja emotsioonid hakkavad tuhmuma. Igatähes oli võimas elamus, 21 kilomeetri jooksu alustades tundus see ikka elu väljakutse, kuid teine jooksuring oli omajagu lihtsam. Publik ja korraldus oli super ja plaanin suurema seltskonnaga järgmisel suvel taaskord peale lennata. Kuni 15. septembrini saab muuseas kõige soodsamatel tingimustel registreeruda.

Nii, aga investeerimise juurde ka. Kõige tegusam oli august kinnisvaras. Seda kahel põhjusel – esiteks on meil juba 18. septembril tulemas järjekordne kinnisvaraseminar nimega “Kinnisvara 2016”. Saime Kariniga (teine korraldaja, kes räägib seminaril oma kogemusest kortermaja rajamisel) päris mitu korda kokku, suhtlesime esinejatega ja tegime reklaami. Kokkuvõttes oleme ise põnevil ja tundub, et huvi on ka päris suur. Hetkeseisuga on saadaval veel 22 piletit, nii et kellele kinnisvara huvi pakub, siis kiirustage. Lähemalt saab uurida siit.

Teiseks olin ise ka päris aktiivne – Elvas sai meie üürimaja lõpuks valmis ja tänaseks on kõik 9 korterit välja üüritud. Sellest tuleb ka seminaril juttu – päris hea mudel, kuidas poole aastaga oleks ühel perel võimalik endale finantsvabadus luua. 18. septembril on Tallinnas esinemas ka meie Elva Kodu projektijuht Margo. Hetkel renoveerime teist maja ja paar kuuga peaks valmima järgmised neli korterit. Mainisin eelmise kuu postituses, et oleme huvitatud 7% intressiga sinna ettevõttesse ka raha kaasama – saime päris mitu pakkumist ja ka paar tehingut. Aga pakkumine on endiselt jõus, nii et kui kellelgi on passiivselt seisvat raha (min. 6 kuud), siis võib emaili teel ühendust võtta. Lisaks üürimaja valmimisele jõudsime ka oma esimese ärihooneni. Pikemalt on veel vara rääkida, oleme omanikud olnud alles mõned päevad ja tutvume veel lepingute, üürnike, kommunaalide jms. Aga Kalle lubas koolitusel ka sellest projektist veidi põhjalikumalt rääkida. Eriti just rahastuse poolest.

Ülejäänud objektid olid rahulikud, üht-teist ikka juhtus, paar üürniku vahetus ja muud nipet-näpet, aga oluline on see, et maksime taaskord pangale mõned tuhanded eurod laenu tagasi ja meie omakapitali osa korterites kasvas. Kui juulikuu oli Airbnb hullus, siis august oli rahulik. Ütlesime päris mitmele soovijale ära ja lõpuks peatus meie kodus ainult üks Sveitsi pere, kes käis Tallinnas orienteerumisvõistlustel (kasum 639 eurot – tulumaks – pool päeva koristamist).

Aktsiates olin augustis pigem müügipoolel. Põhjus proosaline – kinnisvarasse oli raha vaja ja hinnatase on selline, et kõlbab kasumit koju tuua küll. Müügiguru OÜ alt müüsin peaaegu kõik LHV aktsiad, kolmandiku SAF Tehnikast ja kogu Arco positsiooni. Eraisikuna 1000 Merko Ehituse ja 500 Tallinna Vee aktsiat (sellest tulenevalt saab riigile järgmine aasta korralikult tulumaksu maksta). Miks selline valik? LHV, Arco ja Merko on kinnisvaraga piisavalt korrelatsioonis, et selle kaudu veidi riski vähendada. SAF on selline firma, mida kehvas turuolukorras väga müüa ei saa ja Tallinna Vee osakaal on endiselt lihtsalt liiga suur. Kui oleks vaba raha, siis ei oleks müünud, oleks rõõmsalt edasi hoidnud. TEO-d oleks isegi juurde ostnud. Aga kahjuks seda vaba raha väga ei olnud 😉

IB-s ühtegi aktsiat juurde ei ostnud, küll aga panin hoolega oma lühikesi put-optsioonide positsioone kinni. Aeg selleks oli hea, volatiilsus on madal ja sain kokku ligi 6000 eurot kasumit. Nüüd on lahti ainult positsioonid, mida ma endale odavama hinnaga portfelli tahaksin + spekulatiivne kombo Valeanti lühikestest puttidest ja callidest, mis aeguvad 2017. jaanuar. No ja muidugi ka SunEdisoni lühikesed putid, mis mulle detsembris sisse müüakse (sealt tuleb ligi 2000 eurot kahjumit). Dividende laekus augustis ka – kokku 265 eurot (suurim osa sellest AAPL, DPM ja POT).

Laenuäri oli augustis rahulik, sain ühe suurema laenu tagasi ja finantseerisin ühe väiksema hüpoteeklaenu. Kandsin Omarahasse ka pidevalt raha peale, kokku läks augustis sinna sisse 3900 eurot (juhuslikult täpselt sama summa mis juulis). Laene andsin välja rekordilise 5790 euro eest. Ka intressi laekus rekordilised 545 eurot (esimest korda Omaraha üle 500 euro kuus!). Laenukahjum oli 36 eurot, nii et kokkuvõttes head tulemused. Bondorast võtsin 1500 eurot välja, mis sinna vahepeal tiksunud oli ja kandsin Omarahasse. Eesmärk on saada mõlemad laias laastus võrdseks. Sinna on veel omajagu minna – Omarahasse olen kandnud ise 27000, Bondorasse 34000 eurot. Teiste portaalidega augustis ei tegelenud – korraks mõtlesin CrowdEstate Läti laenu peale (15% tundub päris hea intress) aga nagu eelnevalt kirjutasin, siis vaba raha läks ärihoone ostuks ja nii ei hakanud torkima. Usun, et suure tõenäosusega see laen kannab välja küll, kui oleks raha kontol seisnud, oleks veidi sinna pannud.

Mida veel põnevat? USA-s sai tudengitel eilsega raamatumüük läbi ja esmapilgul tundub, et tulemused olid päris head. Ligi 10 tudengit võitsid auhinnareisi Kuubale ja 70-100 inimest nädalase puhkuse Tenerifele. Muuseas, õige pea saab kinodes näha ka meie vilistlaste tehtud mockumentaryt “Ameerika Suvi”. Tuleb äge aasta!*

*USA raamatumüüjatel algab aasta tavaliselt 1. oktoobrist ja lõppeb  järgmise aasta 1. septembril. Vahepealne aeg kaob ära tähistamise, pidutsemise ja kodumaaga aklimatiseerumise tähe all.

12 Responses

 1. Kristo

  Tere

  Kuidas Sa ise Bondoraga rahul oled? Lugedes just nende write off teemasid näiteks….

 2. Henry

  Sama küsimus, mis Kristol, ise panin hirmunult automaatse panustaja kinni ja ootan vaikselt oma rahasid tagasi.

  • roosaare

   Pole ka liiga entusiastlik, mulle meeldib Omaraha stiil rohkem – saad oma lossi kätte ja ei pea lootma, et ehk midagi kusagilt kunagi tuleb. Kuigi puht loogiliselt ma saan aru, et igasugune buyback guarantee ilmselt on investorile kahjumlik.

 3. Taavi Pertman

  See 300 km päevas matkaraja peal tundub küll päris optimistlik ootus 🙂 Eriti vihmaste ilmadega. Vähemalt Oandu-Ikla peal oli küll päris palju selliseid kohti, kus sopa sees olevaid rattavagusid vaadates pani küll korduvalt mõtlema, et kas siit läbitakse ratta peal või kõrval enamus teest.

  Kui palju selleks Elva stiilis kortermajaga finantsvabaduse loomiseks raha vaja läheks? Või tuleb koolitusel sellest ka juttu, kuidas seda “no money down” stiilis ära teha? Ja kas ikka jõuab ühe kortermaja veel teha? 😀

  • roosaare

   Sõltub lõikudest jah, seal Ikla rajal tegime 2. päeval 240 kilomeetrit 😉 Väikelinna kortermaja tegemiseks läheb ca 50-150k. Aga kui sul on haldus/remondivõime või rahakaasamisvõime, siis saad ka oma raha vähem kasutades.

  • roosaare

   Tegelikult see 7% väga väike polegi. Kui ma oleks kahevahel kas see allutatud võlakiri või hoius, siis ma ise valiksin vist pigem võlakirja. See muidugi pole tagatud, kuid ilmselt tekib talle ka järelturg börsil ja vajadusel saad raha kätte küll.

 4. Lauri

  Tere,
  Kiidan blogi, palju mõtteainet andnud viimasel ajal.
  Üks küsimus ka – kas Airbnb-ga tegeled eraisikuna või läbi ettevõtte?

 5. Taavi Mets

  Jaak, sulle ja teistele börsil kauplejatele/investeerijatele küsimus.
  Mis on olnud teie aastane tootlus keskmiselt ehk kas see ületab turu keskmist (u 10%) ja tasub ost, müük, jälgimine, teenustasud ja kulutatud aeg ära või on lihtsam panna tuimalt ja regulaarselt indeksfondidesse ja panustada pikemas plaanis turu keskmisele?

 6. iroman

  Postituse pildil oleval medalil on korralik trükiviga, ei saanud ütlemata jätta.

  • roosaare

   Jaa, päris piinlik. Hea näide, et silm ei näe suuri asju kui ei oska otsida 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *