Märtsi kokkuvõte

947031_10207849763875325_6656662747849258614_n
Veneetsias peab ikka pitsat sööma!

Jälle üks kuukene mööda tiksunud ja sünnipäev ukse ees. Pidi olema nii, et iga järgmine aasta elus läheb üha kiiremini, sest inimene tajub oma elu suhtarvuna (olles 10 aastane, on 1 aasta 10%, olles 50 aastane, ainult 2%). Aeg lendab päris kiiresti küll. Juba 16. aprillil seisab ees mu elu esimene poolmaraton (SW Advantage International) ja ega selle Ironmanini ka liiga palju aega pole jäänud. Sellest tulenevalt algavad järgmisel nädalal ka minu esimesed krooliõpingud. Aga see selleks.

Märts oli väga tore kuu – saime sõpradega rabas matkatud, SW müügijuhtidega Veneetsiat külastatud, Leguariga steiki söödud ja mõned shotid tehtud, mitmel seminaril esinetud, 554 kilomeetrit rattaga vändatud (siinkohal suured tänud Vabajooksule, kes minu varvaste külmumise päästmiseks mulle kingakatted andis!). Lisaks vaatasin ära kogu Billionsi hooaja, külastasime Jakoga Tallinna erinevaid muuseumeid (Eesti Panga oma oli väga äge!) ja sain endale raudse naeratuse breketite näol. Nii, et oli tegus kuu!

Investeerimisest ka. Nagu eelmises postituses kirjutasin, on ajad hetkel head ja ahnust on turul igal juhul rohkem kui hirmu (jaanuaris ja veebruaris oli vastupidi). Tundub, et investeerimisvõimalusi tuleb uksest ja aknast, oleks ainult vaba raha. See muidugi on pigem manitsus, et tark ei torma ja 9 korda mõõda enne lõikamist.

Laenudes oli suhteliselt rahulik kuu. Omarahas laekus rekordilised 428 eurot intressi ja laenukahjumit tuli 19 eurot. Kandsin endale 800 eurot sealt välja, kogunenud intressi arvelt. Märtsis suutsin uusi laena välja anda 900 euro eest ja samas laekus põhiosa 754 eurot. Bondorast laekus 772 eurot intressi ja 1172 eurot põhiosa. Kõik läks tasakaalustatud portfellihalduri kaudu ka uuele ringile. Bondora ise näitab mulle tootluseks 22%, tegelikkus selgub ilmselt kunagi aastate pärast. Mintoses laekus intressi 59 eurot ja põhiosa 528 eurot. Kõik sai kohe ka uuele ringile saadetud, peamiselt Mogo autolaenudesse (intressiga 13,5%) ja automaatselt Gruusia kiirlaenudesse (intressiga 12%). Kokku keerleb mul Mintoses 5000 eurot raha, mis on märtsi lõpuks kasvanud 5500-le eurole. Alustasin Mintoses 2015. aasta mai lõpus, nii et olen seal investeerinud vähem kui aasta. Twinos on endiselt sees mul 100 eurot, sest kohe pärast sinna konto tegemist tõmmati intressid 10% peale. Veidi hiljem tõsteti need siiski tagasi 12%-le, aga damage was done. Ise andsin välja kolm väikest laenu, nendest üks hüpoteeklaen ja kaks ilma kinnisvara tagatiseta. Kogusumma jäi alla 25 000 euro. Umbes samapalju laekus ka varasematest laenudest. Märtsis laekus veel ka Creditstari võlakirja kvartaalne intress summas 1875 eurot.

Kinnisvaras toimetasime märtsis täie rauaga. Esimesed üürnikud said sisse nii Luise kui ka Elva majja. Lisaks oleksime peaaegu ostnud posu kortereid Sikupilli tänavale, aga üks teine äripartner jõudis ette. Uuesalus on müügiks läinud esimesed majad ja näiteks korterite hindu vaadates tundub 225 000 euroga saada maaküttega B energiaklassi maja päris hea diil. Vaata lähemalt siit. Vanadest üüripindadest üürid laekusid ja maksime aga laene tagasi. Nii, et läänerindel muutusteta.

Aktsiates oli ka aktiivne kuu. Tegin üle hulga aja mõned tehingud ka Balti börsidel (ostsin juurde Grindeksi ja Olainfarmi aktsiaid). USA-st laekusid ka rekordilised dividendid, pärast 15% tulumaksu laekus mulle 356 eurot. Lõviosa sellest tuli TerraForm Globalilt, kuid mulle maksid omanikutulu ka Ford, GM, IBM ja ExxonMobil. Näppisin esimest korda ka optsioone (kui kuradile näpu annad…), müüsin kaetud calle SeaDrillile ja Applele ja müüsin pikaajalisi putte Berkshirele. Lisaks kauplesin veidi Valeanti ja Sune optsioonidega. Nagu kauplemise puhul ikka sain kasumi asemel eelkõige adrenaliini. Kahjumid alles selguvad aga Sune putid midagi head ei tõota (optsioone ma siis müüsin, mitte ei ostnud!). Õnneks olid summad väiksed ja liiga palju sinna riski ei pane. Ja õppetund edasiseks on see, et see optsioonimaailm on päris addictive.

Aprillis on eesmärgiks saada Elva majas veel paar korterit valmis ja maja rahavoog positiivseks. Lisaks paigutan ilmselt veidi raha EfTENisse ja paar hüpoteeklaenu on ka silmapiiril. Aktsiates ootan, et Berkshire veidi alla tuleks ja panen rahad valmis LHV IPO-ks. Lisaks olen enda laene vähendanud ja üle pika aja on olukord, kus ma enam LHV 8,5% võimendust ei kasuta.

 

 

34 Responses

 1. Nikita

  “Ise andsin välja kolm väikest laenu, nendest üks hüpoteeklaen ja kaks ilma kinnisvara tagatiseta.” , “… paar hüpoteeklaenu on ka silmapiiril.”

  Kuidas sa annad need laenud välja, et see ei oleks vastuolus KAVSiga?

 2. Nikita

  Jaak, kas sa eraisikuna investeerides Eesti / välismaa dividenditootlusega aktsiatesse kasutad tavalist pangakontot või investeerimiskontot?

    • roosaare

     Võimendus ja IB teevad selle investeerimiskonto süsteemi keeruliseks ja ebapraktiliseks. Kui neid ei kasuta, siis invkonto parem kindlasti.

 3. Timo

  “Esimesed üürnikud said sisse nii Luise kui ka Elva majja.”

  Luise? Uus projekt?

 4. Peep

  Saan aru, et laenuportaalides (nt Omaraha) väljastad ka 5 aastase pikkusega laene.
  Kas nii pikk ajaline horisont kuidagi “hirmutavana” ei mõju? Teadupärast suudab keskmine analüütik paremal juhul ennustada laias laastus ette aasta pärast juhtuva. Horisondis 2 aastat eksivad ca 90% või enam. Rääkimata 5 aastast. 🙂

  • roosaare

   Mis seal ikka väga ennustada. Osad inimesed jäävad töötuks ja laenavad ennast lõhki ja lõpetavad inkassos. Enamik rabeleb välja ja maksab võlad ikkagi ära. Päris paljud laenud makstakse ennetähtaegselt tagasi. Ma Omarahas laenu andes ei katsu kuidagi tulevikku ennustada.

 5. kasvik

  Oi millist võimendust ma just kasutasin LHV-s, või kasutas LHV minu võimendust. Ma ei saanudki täpselt aru.

 6. Martin

  Tere, Jaak!

  Küsin sellise küsimuse, et mis oleks Bondoras mõistlik kohendatud pakkumise suurus? Ise kasutan hetkel tasakaalustatud portfellihaldurit ja 5 eurost sammu. Osaliselt teen ka käsitsi pakkumisi. Raha olen portaali sisse kandnud 4000 eurot.

  Seega, kas 5 eurone samm on mõistlik või peaksin summat suurendama?

  Edu ja jõudu edaspidistes tegemistes! 🙂

  • roosaare

   Minu andmetel annab hajutatuse juba 100-200 laenu ehk siis võid vabalt 20-40 euro kaupa ka laenata. Vähem siblimist.

 7. Arno

  SunEdisoni aktsiaga said vist kõvasti kõrvetada?

  Valeant ei sobi vist ka dividendi investorile ja rohkem gambling.

  • roosaare

   Kumbki pole dividende maksnud ja ei maksa ka niipea. Puhas spekulatsioon 😉

 8. huviline

  Hei!

  Kas sa laenuportaalides (Omaraha, Mintos jne) tegeled eraisikuna või ettevõtte alt?

   • huviline

    Endalgi huvi tegeleda, aga eks tuleb rahulikult ja mõistlikult alustada. Teades, et firma põhitegevuseks ei tvõi vist olla laenude andmine (uue ettevõtte puhul nt), siis kas investeerimine on sobilik ettevõtte tegevusvaldkond? Alguses ilmselt plaan mainitud laenuportaalides tegutseda, aga kõlab ikka laenude andmisena see.

 9. Marek

  Mina isiklikult ei saa pidada esteetiliselt õigeks vaeste pealt raha teenimist, näiteks Bondora või Omaraha kaudu investeerides. Kõige vaesemad inimesed vajavad kõige rohkem raha (laenu) ja siis lüüakse neile kirves selga suurima võimaliku intressiga. Olen ise seal kunagi ammu laenu võtnud, sest oli hädasti vaja korteri üüri maksmiseks, olen võlgu jäänud, sest ei saanud tagasi maksta, on inkasso kaudu võlgnevus kümnekordistunud, õnneks olen sellest kõigest tänaseks välja rabelenud ja hoopis teised viisid leidnud passiivse sissetuleku loomiseks, kuid sain oma õppetunni kätte ja ise ma enam iial sellistest kohtadest ei laena ega paku ka oma raha sinna laenuks. See on minu õppetund – ära kunagi teeni raha vaeste pealt.

  • roosaare

   Jah, olen ise ka sellele mõelnud ja sellel teemal rääkinud. Samas on siin see aspekt, et mida rohkem on investoreid seal, seda odavamaks laenud lähevad ja seda parem elu on laenajal. Sest mis oleks saanud siis kui Sul ei olekski olnud võimalus seda raha võtta sealt? Küll aga olen seda meelt, et inimesi tuleks harida ja teadvustada, et sellised laenud on äärmiselt lühiajalised ja palju parem oleks kui kõigil oleks hädaabifond, mis selliste asjade eest kaitseks.

 10. Hr Williams Bricks..

  Kas otsite rahalist vabadust? kas teil on võlg, kas uue laenu saamiseks on vaja laenu? või kas te rahaliselt murda, kas teil on vaja auto või maja ostmiseks laenu? Kas teie kohalik pank on teie rahalisi vahendeid langetanud? kas soovite finantseerida? kas teil on vaja laenu oma arvete tasumiseks? Lisateabe saamiseks võtke meiega ühendust e-posti aadressil: authenticfinance.a1@gmail.com

  Palun kirjutage tagasi, kui olete huvitatud.

  Täisnimi:
  Sugu:
  Perekonnaseis:
  Aadress:
  Riik:
  Linn:
  Amet:
  Kuu sissetulek:
  Postiindeks:
  Summa:
  Laenu kestus:
  Mobiiltelefoni number
  Kas sa räägid inglise keelt:
  Hr Williams Bricks..

 11. Teil on vaja laenu, kirjutage meile: georgeanderson.loanfirm255@gmail.com

  Kas vajate mingit rahalist abi? Isiklikud laenud? Ärilaenud? Hüpoteeklaenud? Ettevõtte laenud? Põllumajanduse ja projektide rahastamine? Anname laene 2% intressimääraga! Kontakt: (georgeanderson.loanfirm255(a)gmail.com)

  Kiireloomuline laenupakkumine.

 12. Hr Ben

  Head päeva,

  Olen üliõpilane ja mul oli vaja tasuda õppemaksu eest. Proovisin isikliku Xmas-laenu otsimist, kuid edutult, kuni mu lähedane sõber tutvustas mind laenuandjale, kes aitas tal ettevõtte jaoks raha koguda.

  Võtsin ühendust hr Beniga 8000-eurose Xmas-i laenutaotluse saamiseks ja minu suurimaks üllatuseks anti mulle täna Xmas-laen.

  Olen väga põnevil ja tahan tungivalt soovitada kõigil, kes on huvitatud laenu saamisest, palun ühendust võtta hr Beniga, kasutades tema laenutaotluse e-posti aadressi: benuk010@gmail.com

  Hr Ben pakub igat liiki laene ja need on kõige paremad laenud. Hr Ben laenu saamiseks täna.

  Aitäh
  Hr Ben

 13. lance hopkinson

  Head päeva,

  See on see aeg aastas, kus me tunneme survet ja see aasta on pandeemia tõttu ainulaadne, me teame, kuidas te end tunnete ja olete katnud. Hankige siin igasuguseid madala intressimääraga laene ja prooviversioon veenab teid, saatke meile oma taotlustega e-posti aadressil hopkinsonloan@hotmail.com.

  Aitäh.

 14. obermajer

  Head päeva,

  See on see aeg aastas, kus me tunneme survet ja see aasta on pandeemia tõttu ainulaadne, me teame, kuidas te end tunnete ja olete katnud. Hankige siin igasuguseid madala intressimääraga laene ja prooviversioon veenab teid, saatke meile oma taotlustega e-posti aadressil obermajerjosef701@gmail.com

 15. vajad raha Võtke meiega ühendust: richardcosmos5@gmail.com

  Kas vajate mingit rahalist abi? Isiklikud laenud? Ärilaenud? Kodulaenud? Ettevõtte laenud? Põllumajanduse ja projektide rahastamine? Anname laenu 2% intressiga! Kontaktandmed: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  Kiire laenupakkumine.

 16. Jonathan Calf Kriel

  Do you want to borrow money? if yes Contact us today by email (digitalloancredits(a)gmail.com)

 17. Sa vajad raha? Kui jah, saatke lisateabe saamiseks e-kiri: (richardcosmos5@gmail.com).

  Sa vajad raha? Kui jah, saatke lisateabe saamiseks e-kiri: (richardcosmos5(a)gmail.com).

  Kiire laenupakkumine.

 18. Hankige oma krediiti siit: richardcosmos5@gmail.com

  Hankige oma krediiti siit: richardcosmos5(a)gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *