2016. aasta väljakutse – säästa 50% sissetulekust!

posted in: Investeerimine | 37

The50PercentClubKäisin eile Ft Desoto rannas 10 kilomeetrit jooksmas ja sattusin kuulama Ryan Michleri podcasti Order of Men, kus teemaks oli 50% Klubi. Nii, et meie klubi on ka USA-sse jõudnud 😉 Saate läbivaks teemaks oli, et hea mõte on uueks aastaks panna endale eesmärgiks säästa 50% oma palgatulust ja mis kõige olulisem, see on palju kergemini saavutatav, kui esmapilgul tundub. Saade on kättesaadav siit.

Olen saanud päris mitu korda lugejatelt küsimuse, et kas 50% Klubisse saamiseks peaks säästma kõikidest sissetulekutest 50% või on ka selline võimalus, et teen mingit lisatööd ja säästan 50% oma tavatuludest. Ma usun, et eks see sõltub igaühe enda soovist – mida rohkem, seda uhkem! Aga oleme ausad, säästa 50% oma palgast on ka juba väga tegija saavutus.

Kuidas siis endale 2016. aastaks säästuklubi eesmärki seada? Esiteks tuleks välja kirjutada, kui palju on Sinu prognoositav netopalk. Oletame, et see on 800 eurot kuus kätte. See teeb aastas siis 800*12 = 9600 eurot. Seega oleks 50% Klubisse saamiseks vaja säästa 4800 eurot. Kust selle raha võiks siis leida?

Esimene koht (ma ise pole varem nii mõelnud, aga podcastis toodi see välja), oleks endale meelde tuletada, et tegelikult säästad Sa automaatselt pensioni II sambasse. 800 eurose netopalga puhul teeb see 20 eurot kuus Sinult ja 40 eurot riigilt. Ehk siis 60 eurot kuus. Aasta peale 720 eurot. Seega on meil vaja ise leida veel 4080 eurot.

Edasi on tegelikult kaks võimalust ja ideaalis kasutame neid mõlemaid. Säästmine ja lisatulu teenimine. Säästmisest on kirjutatud pikalt ja põhjalikult ja ka RSÕ-s on sellest mitu peatükki. OMa kogemusest võin väita, et kõige efektiivsem viis on lihtsalt palgapäeval teha automaatne ülekanne säästukontole ja saada väiksema rahaga hakkama. Kui suur see sääst olla võiks? Minimaalselt 10% palgast, edasi juba sõltub nii palga suurusest kui ka varasemast elustiilist.Teine idee on uuest aastast lõigata mõned kulud ära. Näiteks auto asemel sõita teadlikult ühistranspordiga, muuta harjumusi väljas söömise osas vms. Siinkohal on aga oluline säästetud raha kohe eraldi kontole kanda, muidu kulub see sääst lihtsalt mujale ära. Ilmselt on hea kombo kanda palgapäeval 15-20% automaatselt säästukontole (meie näite puhul siis 120-160 eurot) ja siis jätta ära selles ulatuses väljas söömist, käia poes korra nädalas, kärpida transpordikulusid vms. Veel üks säästuväljakutse – tee otsus, et 2016. aastal ei kuluta Sa raha vaeste inimeste kuluartiklitele – suitsule, alkoholile ja loteriipiletitele. Kujutan ette, et seda tehes on võimalik 20% sissetulekust säästa küll. Seega on meil 9600*20%=1920 eurot aastaga säästetud. 50% Klubist jääb puudu veel 2160 eurot.

Kõige lihtsam viis 50% Klubiga liitumiseks on teenida lisatulu. See on palju lihtsam ja meeldivam kui kulude kärpimine. Ja ka mõju on tegelikult suurem. Meie näite puhul on vaja siis lisaks palgatulule 2016. aastal juurde tekitada 180 eurot kuus. Kuidas seda teha?

Podcastis toodi esimese asjana välja palgatõusu küsimine või siis töö juures enda väärtuse tõstmine ja tänu sellele suurema palga saamine. Võib muidugi vaielda, et siis liigub ka meie 50% Klubi kõrgemale, kuid meie näite puhul olid numbrid juba paigas ja oleme ausad, igal juhul on tegemist suurema säästuga kui iseenesest juhtuks. Nii, et mõtle, ehk oleks võimalik saada palka juurde ja kogu palgatõus säästa.

Teine võimalus on tekitada lisatulu olemasolevatest varadest. Selleks pakub hea võimaluse näiteks Taxify või Uber. Ma pole küll teemaga väga kursis, kuid võiks eeldada, et elades Tallinnas ja sõites reede ja laupäeva õhtul taksot, võiks teenida isegi rohkem kui 45 eurot nädalavahetusega (meil oli eesmärgiks teenida lisatulu 180 eurot kuus). Teine hea abimees on Airbnb. Üürides oma kodu (või toa) välja paar korda kuus, on samuti võimalik teenida isegi rohkem kui 180 eurot kuus. Samal ajal võib ise käia matkamas või külastada sugulasi.

Kolmandaks on võimalik teenida lisatulu lisatöödega. Siin sõltub väga palju sinu erialast ja oskustest. Siiski julgeks ma väita, et 180 eurot kuus on hea tahtmisega võimalik teenida ka puhtalt hooldus- ja remonditöödega (mees) või koristamise ja lapsehoiuga (naine). Rääkimata olukorrast kui oskad pakkuda raamatupidamisteenust, IT alaseid töid vms. On ka võimalus, et teed mõne intensiivse tööotsa stiilis marjakorjamine Soomes või majaehitus Norras. Võtmeoskus on lisaks tööoskusele ka oskus ennast turustada.

Ja ongi 50% Klubi käes. Aasta lõpuks on meie säästukontol 4080 eurot ja II sambas 720 eurot. Mida selle rahaga siis ette võtta? II samba pärast ma liiga ei muretseks, las tiksub kusagil fondis. Oma 4080 eurot on aga mõistlik investeerida passiivset tulu tootma. Olgu selleks siis ühisrahastus, dividendiaktsiad või seemneraha üürikorteriks. Järgmisel aastal on osa vajaminevast säästust juba tulemas Sinu investeeringust – eeldades 10% tootlust, teenid 408 eurot passiivselt. Ja iga aastaga läheb säästmine kergemaks ja passiivne tulu suuremaks.

Kas võtad väljakutse vastu?

37 Responses

 1. Juss

  800 eurist 400 k6rvale on mystiline
  yksi ainu lasteaed on 97,89 euri
  auto ylevaatus 3,8
  kindlustus 12
  kytus 34,40
  prygivedu 2,6
  arsti rohud visiidi tasud 14,80
  mobiil 0,9+2,4=3,3
  riided 21,78
  autoremont hooldus( rehvid 6livahetus ) 26,67
  kodukulud ( remont v6i uus külmik ) 16,86
  vesi 8 euri
  elekter 49,83
  tööl s6mine 97,60
  kodune internet 19

  juba kulunud 408,53

  kui lisada veel yyr v6i pangalaen + toa soe …kodus s66mine
  ma ei kujuta ette kuidas on võimalik 400 euriga hakkama saada

  • Argo

   Tere!
   Minu puhul aitas hullult see, kui hakkasin proovima kõiges näha positiivset. See muutis täielikult mõttemaailma. Kui ma otsisin kõiges negatiivset, nägin ainult takistusi. Kui aga proovisin asjades positiivset külge näha, hakkasin nägema võimalusi. Igal asjal on oma positiivsed ja negatiivsed küljed. Kõik oleneb sellest, millele keskenduda 🙂
   Edu!

  • Sven

   Auto müüd maha ja ostad jalgratta. siis langeb kohe ära hooldused, kindlustused ja muu kaasnev jama. Samuti langevad ära arstirohud ja muu saast, sest tervis läigib nagu prillikivi…

 2. Test12345

  Kodune internet 19€? Miks nii suur? Peaksid vahetama ilmselt teenusepakkujat vms.

  Tööl söömine ~100€, selle asemel võiksid kodus süüa teha ja kaasa panna, tuleb odavam.

  Auto remont ja muud kulud võiks ka olemata olla, siis on 50% klubi minu arvates juba tehtav.

   • Juss

    ei ole teist interneti pakujat peale elioni staarman ei levi ( kaabel ) …
    eramaja kohta ei usu et 50 euri elektri eest on palju
    t66le s66gi kaasa v6tmine ei tule odavam välja usu või 2ra usu …saaks v6ib 70 euriga
    aga klubi kohta on nubrid siuksed
    august 42,06% september 57,69% oktoober 51,74% november 57,26% detsember 50,26%

    Jaak sul omal oli siin elekter yle 200 nii et … 😉

    • Rene

     Ega ikka ei usu küll, meil on 2 inimese nädala toidueelarve 50€, kolm söögikorda päevas (st võtame mõlemad lõunasöögi tööle kaasa). Ja sööme väga hästi: kala, liha, värsket ja rohelist…

 3. Pets

  Leian, et 800st 400 säästa pole mingi viis. Inimesed lihtsalt ei oska tulla välja oma mugavustest. Ise alustasin Novembris, kui lugesin Roosaare RSÕ ära, lugesin globaalsest majandusest, äripäeva majandus on igapäevaselt lahti, uurin pidevalt aktsiate olukordi, analüüsin (väga algaja veel selles) ja investeerin. Hetkel 2 kuuga olen suutnud hoida üle 50% säästudeks.
  Inimesed peaksid mõtlema teise nurga alt. Eelmine aasta Juunis võtsin vastu otsuse, et üürida korterit on lihtsalt kinni taguda kellegi surnud hobust. Maksin üüri eest ainuüksi 350. Pane kommunaalid veel juurde ja hind tuli 450. Otsustasin orja mängimise lõpetada ja võtsin pangalaenu, ostsin endale 2 toalise korteri väga hea üüritootlikusega piirkonnas. Hetkel ise elan sees ja arvan, et elan järgmised 5 aastat veel aga siis läheb kõik juba puhtaks investeeringuks. Laen+kindlustus on 220€! Ehk ma juba 170€ kokkuhoidnud.
  Omasin eelmine aasta autot, mis oli liisingus. Õnneks kuid ka kahjuks kanti minu auto maha, kuna sõideti sisse. Alguses olin kurb aga nüüd… oi kui hea meel! Lisa 250€ iga kuiselt kadunud. Tõsi, igapäevased tööle minekud ja tagasi tulekud on pikemad. Töö koht asub 15km kaugusel aga teen seda kõike tasuta. Suvel käin rattaga tööl ehk võidan veel lihaste arvelt.
  Ainu üksi õigetest otsustest lähtudes suudab inimene juba säästa! Tuleb lihtsalt lahti saada oma mugavustest. Mugavused tulevad hiljem jälle tagasi, kui oled juba 50% klubi liige.

  Tänan Roosaar selle artikli eest, väga asjalik ja õpetlik.

 4. Janar

  Usun, et see 50% klubi on põhiliselt tahtmise taga kinni (on ka kindlasti erandeid). Isiklikult tegin ka teise konto juurde kuhu 75% oma palgast kannan ja seda investeerin. Juhul kui tahan midagi suuremat osta siis teen ka lisatööd, et seda võimaldada.

 5. kavalpea

  Novembri lõpus panime ühe oma toa Airbnb-sse üles. Alates 28. november on see kogu aeg välja üüritud. Detsembris saime lisatulu üle 500€ ja juba on ka 10. jaanuarini inimesed sees. Toodab väga hästi lisatulu 🙂

 6. Joonatan

  2015 sai väljakutse vastu võetud ja olen kenasti klubis. 2016. prooviks äkki asutada 75% klubi? See on vähemalt minu väljakutse, mille vastu võtan!

 7. MS

  Tere. Kas võiks natuke üldistada ja arvestada lisatuluna 50% hulka ka järgmist: üüritulu-pangalaen=lisatulu? Edu uueks aastaks!

 8. Tauri

  Loteriipiletite puhul tahaksin pisut vastu diskuteerida. Nimelt koguti 2015. aastal Eesti Loto kaasabil hasartmängumaksu 10,5 miljonit eurot, mis kultuurile ja spordile tagastamatu abina määratakse. Seega on lotos peidus inimlik hasart ning heategevus. Niisama korjanduskaste üles pannes seda 10,5 miljonit eurot kokku kogutud ilmselt ei oleks.

 9. Arno

  Lugesin ka 2014 aasta 50% klubist ja tundus hea väljakutse. Tegin endale exeli tabeli, kus kõik tulud ja kulud kirjas. Alustuseks panin kõrvale 10% palgast.Suht kiiresti tõusis see 20% peale kuna exeli tabelit pidades sain sisuka ülevaate ja paari kuuga suutsin leida sealt veel kohti kust kokku hoida. 2015 oli 35% ja 2016 tõstsin seda 45% peale. Miks mitte kohe 50% sest on naine ja laps ja ei saa mõelda liiga isekalt. Algul mõtlesin ka,et võin vabalt panna kõrvale 60-70% ja koguda nii 5-10 aastat korralik summa investeerimise eesmärgil . Mida aeg edasi seda rohkem sain aru,et ka täna tuleb elada ja vahel ennast premeerida, seega tegin exeli tabelisse lahtrid nagu reis 50 eur ja meelelahutus ( põhiliselt väljas söömine) 30 eur kuus. Samuti panen iga kuu lapsele kõrvale 40 euri.
  Olen ka kogutud raha investeerinud ja investeeringutelt saadud tulu ei ole veel 50% arvutamisel kasutanud. Kui selle ka juurde arvutan siis olen kindlasti 50 % klubis, kuna hetkel kõik investeeringutelt saadud tulud lähevad edasi investeerimiseks.
  Auto müüsin maha 2014aastal kuna oli nagunii vana ja kulus jubedalt raha remondile. Sõidan juba 2 aastat rattaga tööle ja ka talvel -25 kraadiga ( ei ole külmad ilmad vaid on halvad riided!).Ütlen ausalt ,et rattaga on mõnusam Tartu linnas liigelda,eriti tipptunnil ja hommikul külma autosse on hullem istuda kui rattaga sõitu alustada. 2014 aasta oli ka vahel plaan soetada panga laenuga uus auto nii 5000 euro kandis. Kui ma tegin väikse arvutuse kuhu panin igakuine auto laen +kasko+kütus+remondifond+muud kulutused ( rehvivahetus; ülevaatus; õlivahetus 12 kuu peale jagatuna) sain,et 5 aasta jooksul kuluks mul auto peale 11 000 Eurot, mis on päris suur summa eriti kui sa kasutaks autot ainult tööle ja koju sõitmiseks linnas ja korra kuus vanematel külas käimiseks (nüüd käime bussiga vanematel külas). Samuti pole mul ühtegi laenu ega liisingut peale eluaseme laenu.

 10. Vambola

  Jube raske on klubisse sisse saada. Miinimumpalk noh. Üle 15% kuus ei ole õnnestunud säästa.

 11. heiksz

  Tänud Jaak järjekordse hea artikli eest! RSÕ lugemine oli minule viimaks lõplikuks tõukeks investeerimisega tõsisemalt alustamiseks. Enamus raamatutes on puhas teooria ja mull (ei hakka siin autoreid nimetama) aga lõpuks üks konkreetne ja “lihtne” viis, kuidas on võimalik kapitali koguda ning see siis investeerida (seda loomulikult siis kui see sinu jaoks tõsiselt tähtis on). 2015 aasta Jaanuaris oli mul kontol 0€ ning krediitkaardi võlgnevus 2000€, kuid 1 aastaga olles 50% klubis (osadel kuudel ka rohkem, kuid nii täpselt arvestust pole pidanud) olen ära maksnud krediitkaardi võlgnevuse + kogunud 14 000€ kapitali, mille eest on plaanis 2016 osta vähemalt 1 või isegi 2 korterit (antud raha kasutan siis osamaksena). Lisaks on plaanis 2016 kapitali kogumist jätkata, mis tähendab, et selle aasta lõpuks on mul ilmselt üle 30 000€ kapitali investeeritud/kogutud.

  Jõudu kõigile teistele 50% klubi liikmetele!

 12. Raido

  Tere!
  Mina olen oma pere-eelarvet pidanud alates 2008. aastast ja kui 2015. aasta ka sisse arvata, siis vaid kahel aastal on jäänud aastane igakuine keskmine sääsmismäär alla 50%. Seega võib tulemusega vast igati rahul olla. See 50% klubi ei ole mul olnud eesmärk omaette, aga muidugi on positiivne tagasi vaadata, kui õnnestus üle 50% tuludest säästa. Tõsisemalt hakkasin investeerimisega tegelema 2015. aasta alguses, seega kohe-kohe saab esimene investeerimisaasta täis. Selles mõttes oligi eelmine aasta selline n.ö murranguline aasta, et otsustasin kätt proovida balti börsil ning portaalides laenude andmisega. Kuna toimetan eraisikuna läbi investeerimiskonto, siis püüan põhisuunda hoida balti börsil ja dividendiaktsiatel. Olulisi eesmärke ma endale seadnud ei ole 2016. aastaks, kuid tore oleks, kui aasta lõpuks laekuks 1000€ dividende. Samuti oleks tore, kui jätkaksime perega kuulumist 50% klubisse (2015. aasta keskmine tuli 53,1% ja meil on 5-liikmeline pere :), aga veelkord, selle saavutamiseks erilisi pingutusi tegema ei hakka).
  Ma väga loodan, et 50% klubi laieneb sel aastal tunduvalt ning inimesed mõtlevad ja planeerivad oma rahaasju paremini ja läbimõeldult. Head ja edukat investeerimisaastat kõigile!

 13. Jüri

  Mingist hetkest tuleks minu arvates ka 50% klubist edasi liikuda. Viimased 5 aastat olen siis “2/3” klubis ehk eluks kulutan umbes 1/3 sissetulekutest. Eesti keskmise palga pealt ja pere kõrvalt sinna muidugi ei liigu, see oleks nagu ülekaaluline maratone jooksma saata. Samuti soovitaks rõhku rohkem panna ikkagi rohkem teenimise peale – makarone süües ja 10 km jala tööl käies jõukust koju ei too.

 14. margus

  Lugesin samuti 50% klubist eelmise aasta alguses ja proovisin samuti kulusid ja tulusid kirja panna ja vaadata mis seis on. Aprill-detsember 2015 sain tulemuseks 47% säästu ning 2016 proovin ületada 50% piiri. Samas ei ole see säästumääru kõrgemaks ajamine põhieesmärk, kuna meeldib mõte mis ka siin läbi käinud, et 50% võiks ka elada tänases päevas. Seega selle säässtmise juures ei kavatse loobuda lõunal väljas söömisest, autoga 5km tööle sõitmisest ja muudest hüvedest, kust oleks võimalik % tõstmise eesmärgil kindlasti lisa saada.

  Siiski arvan, et see kas 800st 400 säästa on lihtne või mitte on pigem subjektiivne. Kindlasti neil, kes elavad üksi ja nende elustandardite langus kedagi teist ei mõjuta, on see märksa lihtsam 🙂

 15. Handpullednoodle

  Tere
  Jaak, olen suutnud korvale panna 25k, kuid ei julge siiski investeerida, olen kaotanud investeerimisega labi aastate 540 eurot, ja alati on kibe kurgus olnud. kardan et j22n lihsalt oma rahast ilma, k6ik see tundub musta maagiana, on ehk m6ni lollikindel viis, kui mul ei ole aega neid akstiaid torkida ja kinnisvara ylesl88misega tegelada.

 16. Squidward

  Väljakutse on vastu võetud.
  Oma tagasihoidliku kultuuritöötaja palga juures peaksin 2016 aastal säästma 4045 euri.
  Arvutasin pisut ja asi tundub teostatav. Saab olema valus aga ma teen selle ära!
  Aasta pärast näeme.

 17. Saarekas

  Handpullednoodle, ära siis investeeri aktsiatesse on ka alternatiive, mina ostan kulda hetkel oma vaba raha eest.

 18. Kat

  Ma suudan säästa 50% oma palgatulust aga kõik tulud kokku (toetused, laekuv üür, isikliku firma all teenitav lisatöö) ei suuda.
  Kas ma siis olen tegelikult 50%klubis või mitte :)?
  Säästetud raha veel täis mahus ei oska/julge ära investeerida ja puhver on igaksjuhuks ikka olemas.

 19. Eveli

  Säästmine on kerge, sest eeldab enda käitumise ja mõtlemise muutmist, keerulisem on leida 10% aastatulususega investeering, see eeldab juba õppimist, oskust ja tarkust.

 20. kati

  oleme juba 5 aastat elanud pere väiksema sissetuleku eest (ehk siis alati rohkem kui 50% säästnud) . Ka perioodil kui väiksem sissetulek oli 400 eurot! sel aastal ostsime korteri. ilma laenuta! kodukulud kukkkusid kohe 200 euri kuus.
  Kui selle säästan ja teenima panen, plaanin olla hiljemalt 10 aasta pärast palgast täielikult sõltumatu.
  kui väga tahta, on võimalik igasuguseid asju. Keegi pole öelnud, et see lihtne peab olema. Kui see oleks lihtne, siis oleks kõik rikkad.

  • roosaare

   Kati, väga inspireeriv! See on üldse hea idee, et katsuda elada ühe pereliikme palgast ja teine säästa. Teine idee on teenida lisatulusid.

 21. Margus

  Kas 50% klubi tulu poole peale arvestatakse ka passiivne tulu? Jääb kumama, et mitte. Tuleb suurendada palka või leida lisatulu vms. Küsin täpsustamiseks, kuna see ei tule nii selgelt välja. Ühel hetkel võib öelda, et säästan üüratu % aga tegelt kasutan kulude katteks suurema summa passiivset tulu, kui sääst kokku oleks. Igatahes oleks see inimene head tööd teinud, et nii kaugele jõudnud ja omab sellist passiivset sissetulekut.

 22. Henrik

  Ärkasin ka alles hiljuti üles sellest Matrix unest ja hakkasin oma asju timmima, loodan et annan kellelegi häid ideid:
  Kodu:
  Elasin üürikas 2016 detsembris, 350 viskasin niisama iga kuu minema ehk üüri peale + kommud.
  2017 jaanuaris ostsin lasna korteri (20% sissemaks, hoiab kolmandad osapooled nagu Kredex eemale. Mida vähem dikteerijaid, seda parem minu arust). Nüüd maksan kodulaenu 230 iga kuu + kommud.
  Auto:
  Järgmiseks, 250 läks iga kuu liisinguauto (linnamaastur) peale + kasko 50, ja kui hooldus oli, siis 500 korra aastas. Mõtlesin korralikult järgi, milleks maksta autot, mis seisab enamus ajast kas mul maja ees või 5-minutilise kauguse töökoha parklas?
  Müüsin maha ja ostsin 1250 euri eest välja kasutatud Nissani. Koliseb küll, aga vähemalt ei maksa iga kuu mingit liisingut ja kaskot, teeb mida vaja – viib punktist A punkti B. Sinna olen nõus korra aastas 300 – 500 maksma, et ülevaatusest läbi saaks. Kui katki läheb, ostan sama kalli “uue”.
  Koduinternet:
  Oli mul mingi Starman, maksis 15 euri iga kuu, kiirus oli 10/10. Tean omast kogemusest, et 5/5’ga saab ka vabalt filme striimida ja asju teha. Niiet selle vahetasin STV vastu, mis ongi 5/5 (ainuke firma kes eestis veel pakub sellist kiirust) ja iga kuu maksab 10 euri nüüd. Veits kriibib, et võiks veel odavam olla, Tallinnas on mingi Homenet, aga need ei paku teenust minu majas. Vahepeal uurisin, et äkki saan ise baasvõrku end ühendada, sest kaabel jookseb mul majast läbi, aga eraisikuid ligi ei lasta. Võibolla peaks uurima ettevõtte alt edasi millalgi, põnev teema igal juhul.
  DigiTV:
  Ei kasuta üldse, sest esiteks lollid hinnad, teiseks seal näidatakse ainult reklaame (ei saa adblockerit peale panna) ja kolmandaks olen piisavalt osav, et kõik internetist üles leida.
  Telefon:
  Siin on nalja saanud. Olin Diilis, maksin 15GB eest 5 euri kuus, siis nad otsustasid sundviisil hinda tõsta kahekordseks, läksin minema elisasse, kus sain veel odavama pakkumise samade mahtudega 4 euri kuus 🙂 Üritasin Diililt alla 4 euri pakkumist saada, aga nad otsustasid, et 2-3 euri asemel 0 eurot mult iga kuu saada on parem ja lasid mul minna, tjah ärimehed 🙂
  Elekter:
  Kasutasin fikseeritud hinnaga Eesti energia paketti, läksin üle 220 nimelisele firmale ja valisin paketi, kus maksan börsihinda + nende marginaali. Tundus mõistlikum, kui mingi kõrge fikseeritud hinnaga turu volatiivsust karta. Vaatab mis need arved tulema hakkavad. Üks huvitav asi, mille elektrikapist leidsin on ka kaugloetav elektrimõõtja… 🙂

  Kõik kohustuslikud maksed hetkel kokku on ~415 euri. Ilmselt saaks veel loomingulisemaks minna. Kuna põhiline plekk läheb praegu kodulaenu siis võiks näiteks otsida kodulaenule refinantseerimist, aga ei tea kui ära see tasuks. Igal juhul on see timmimine üsna põnev, kui kaugele saab teenusepakkujaid ajada? Mis on vähim summa, mille eest ollakse nõus sulle teenust müüma? Kuidas maksta nii vähe kui võimalik? (Kõlab nagu raamatu pealkiri)

  Teenin 3 kilo kätte ja säästmisvõime hetkel 1500 ehk olen õnnelikult 50% klubi liige 🙂 Aga järgmine eesmärk on säästmisvõime tõsta 2 kilo peale, mis teeks must 66% klubi liikme. Usun, et selleni saan palgatõusu ja loomingulise mõtlemisega.
  Raha investeerin hetkel laenudesse, aga tahaks leida ka mingeid muid investeerimisklasse. Üldjuhul mulle ei meeldi investeerimisklassid nagu aktsiad, fondid, sest seal röövitakse teenustasudega (hea näide LHV) ja ei meeldi mulle ka eurod ja dollarid – sa mängid kurjade inimeste sajandite vanusel mänguplatsil, kus maja tundub alati võitvat. Startupid ja uued tehnoloogiad ei saa endale lubada inimeste petmist, muidu neid ei kasutataks, seega pooldan pigem uusi asju.
  Oleksin väga õnnelik kui Robinhood ka siia maile ükskord jõuaks, et saaks tasuta aktsiaid ostma hakata. Interactive brokers on tasudega ja liiga keeruline.
  Otsin pidevalt võimalusi vähemalt osa oma asju krüptosse viia ja oleksin ka õnnelik, kui seal hakataks üks päev laene välja andma.
  Kinnisvara hinnad tunduvad praegu liiga kõrged, jään praegu laenudesse.

  Kogu asja iva on saada mingi igakuine sissetulek noorelt käima, et saaks töölt ära tulla. Siis vaatab edasi.

  • Linnuke

   Kuhu siis ülejäänud raha kulub, mis jääb 3k neto, 415eur kohustusliku maksete ja 1500eu säästu vahele? Suurusjärgus 1k.

 23. Allar Kaur

  Tahaksin küll, aga mina 800 eurot kuus küll kätte ei saa. Lisaks on eraldi küsimus, kuhu investeerida. Saan aru küll, et aktsiatesse, laenudesse, üürikorterisse jne… Aga tegelikult olen juba investeerinud ja tunne nii lootusetu, sest justkui mitte keegi siin maailmamunal pole aus, vaid tahavad mu raha lihtsalt ära võtta või parimal juhul ei too see nii palju sisse, kui loodetud oli.

 24. Koguja

  Teenin 1000 – 1200 kätte, elamiskulud on kuus 300 – 350. Sellest 100 on kommunaalid( ahjuküttega korter)100 on toit ( põhiliselt Maxima ja Grossi 50%allahindluse ja sooduskampaania leiud) ja ülejäänud 100 on tv , internet ja mobiiliside 27, bussi kuukaart 24, olmekeemia 20, riided (kaltsukad ja osta. ee ), muud kulud.
  Säästetud raha jaguneb 5% sularaha kodus hoiulaekas – nn meelerahufond, 50% väärismetallid, 5 % vääriskivid, 20% kinnisvara, 20% kunst ja antiik.

 25. Indrek

  Tere ja head uut aastat!
  Vaatan, et 50% teemasse pole pe pooltesit aastat midagi kommenteeritud. Kuna on 1.jaanuar ja lubaduste aeg, siis otsustasin isegi alustada.
  Igaks juhuks üks tehniline küsimus: kui eluase teenib üüritulu, mis on oluliselt suurem eluasemelaenu maksest kas selle laenumakse võib ka arvestada 50% hulka. Tegelikult on veel kaks korterit, mis teenivad üüritulu, kuid on koormatud laenuga. Kas ka nende laenumaksed võib liigitada 50% säästmise/investeerimise alla, sest kui laen kunagi otsa saab, jääb järele reaalne vara?

 26. S8

  Rikkaks saamist eesmärgiks võtta on mõtet ainult siis kui teed endale selgeks mida su jaoks rikkus tähendab ning kui palju peaksid teenima passiivset tulu, et hakata enda rikkust NAUTIMA. Jah, teadmine aktsiatesse ja muidesse onvesteerimisvõimalustesse paigutatud 1,0 miljonist eurost ja korralikust aastatootlusest on tore, kuid kui ikka trolliga edasi sõidad, Lasnamäel elad ja makarone sööd siis on mõytemaailmas ikka midagi valesti.
  Elu on siiski selleks, et seda nautida ja elu nautimiseks on vaja paraku raha.
  Mõtisklen sel teemal sellepärast, et he tuttav kes ka juba noorena, st keskkoolis säästma ja hiljem investeerima hakkas suri 35- selt ja kahjuks enne kui ta enda pingutuse vilju jõudis maitsma hakata. Ta elas väga kokkuhoidlikult ja meie viimasel kohtumisel kui ta juba haiglavoodis oli, ütles ta mõtlemapanevad sõnad: elasin enda elu valesti sest tahtsin hakata ELAMA 50- selt aga paraku seda aega ei tule. Seda oli väga valus kuulda, väga valus. Ja ma ei kujuta ette mida ta ise tunda võis. Mäletan kui käisime sõpradega reisidel, sõitsime jettidega, hüppasime langevarjuga ja tegime muidu pulli siis tema pidas seda kõike raiskamiseks. Tol ajal tekitas selline suhtumine suurt lugupidamist aga hiljem…
  Ehk loo moraal on see, et säästa ja investeerida tuleb ka siiski mõistuse piires ja alustada juba võimalikult noorelt. Ja elades tuleb arvestada ka selle riskiga, et elu võib lühikeseks jääda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *