Augustikuu kokkuvõte – margin call ja Airbnb

Sõidan Kalana sadamasse tööle
Sõidan Kalana sadamasse tööle

Tere sügis, tere september! Suvi läks taaskord nagu unenägu ja täna linna sõites olid tänavad täis viisakalt riides lilleneiusid ja -noormehi, kes valmis tarkust taga nõudma. Peab tunnistama, et august osutus oluliselt põnevamaks kuuks kui oleks oodanud. Seda nii enda tegemistes kui ka aktsiaturgudel.

Kui enda tegemistest rääkida, siis sai ohtralt väisatud Lääne-Eestit – Haapsalu, Hiiumaad ja Saaremaad. Sain rattaga ligi 900 kilomeetrit kirja, SUPilaud sai päris mitu korda laineid maitsta, nägime Valget Daami, osalesin esimest korda püstiseistes räägitavate naljajuttude õhtul; nägime Raivo Heina observatooriumit ja “miljonite-USA-suitsumeeste-arvelt-rajatud” välikööki, mängisime mitu õhtut hiliste öötundideni Riski ja üldse oli tore kuu. Nüüd ootab meid eest kolm nädalat matkamsist Colorados ja Utah-s.

Hiiumaal Kalanas tööhoos
Hiiumaal Kalanas tööhoos

Aga ka investeerimisvaldkonnas oli põnev aeg – sellist volatiilsust nagu eelmisel nädalal ikka iga päev ei kohta! Augustis läkski põhiline aur aktsiate varaklassi (tegin lõpmatult palju rohkem tehinguid kui juulis), kuigi nipet-näpet toimus ka laenuturul ja kinnisvaras.

Kinnisvarast alustades, siis põhiliseks tegevuseks oli Airbnb. Esimesel korral peatusid meil kaks soomlasest ärimeest, kes Pärnus äriasju ajasid ja teisel korral seltskond Hispaani ukrainlasi. Mõlemil korral saime ise kõvasti vatti, et kodu korda ja läikima lüüa ja pärast külaliste lahkumist oli maja vähemalt sama korras kui enne. Lisaks oli meile jäetud külakosti eliitviinast kuni ukraina kommideni välja. Nii, et muljed on head. Lähemalt räägin sellest Airbnb ärist ka 27. septembril toimuval kinnisvarakoolitusel (mis muide on peaaegu välja müüdud!). Üürikorterid on kõik välja üüritud ja hetkel vakantsus puudub. Ühtlasi sai siis augustis jälle paarituhande euro võrra laenukoormat vähendatud.

Välja antud laenudes eriti aktiivne ei olnud. Sain tagasi ühe vähe suurema lühiajalise laenu ja andsin välja paar väiksemat. Summa-summarum eriti midagi ei muutunud. Mintoses laekus augustis intressi 45 eurot, mis sissepandud 5000 euro pealt teeb tootluseks 10-11%. Omarahas laekus intressi 325 eurot ja kahjumit müüdud laenudest tuli 16 eurot, netotulemiks siis 309 eurot intressi. Arvestades enda sisse pandud raha 14 800 eurot, siis tootlus jätkuvalt eeskujulik (kirvemeetodil 25%). Uut raha juurde ei pannud, aga tõmbasin intressid madalamaks (netointress 24%) ja kõik seisev raha läks vudinal väja. Kokku andsin augustis Omarahas uusi laene 1500 euro eest. Bondoras võtsin jätkuvalt raha välja, üldse toimuvad seal mingid suured muutused, millest Tauri ka oma blogis pikemalt kirjutas.Kuuga laekus intressi seal 850 eurot, punases laene tuli peale 577 eurot ja puhastootluseks seega 273 eurot. Arvestades, et mul on seal endiselt oma raha ripakil veel 41 000 eurot, on tootlus päris nadi.

Augustis vahetus punane ja roheline kiirelt
Augustis vahetus punane ja roheline kiirelt

Tegin augustis ka oma esimese investeeringu EstateGuru platvormil, rahastades Uue-Kastani villa hüpoteeklaenu 1003 euroga. Tundus mõistlik tagatis ja 12% intress ka sellise tagatise puhul täiesti korralik. Tänaseks on kogu see projekt ka täis rahastatud.

Augustikuu märksõnaks oli aga siiski aktsiaturg. Olin just juuli lõpus oma IB konto tehtud saanud ja esimesed aktsiad sinna soetanud, kui algas börsipaanika. 21. augustil (reedel) oli turg üsna punane ja oodati esmaspäevaks ka korralikku langust. Plaanisin juba reedel osta veidi Apple-t ja ExxonMobil aktsiaid juurde, kuid kuna olime Saaremaal internetivabas piirkonnas, siis ei viitsinud minna autoga netti otsima ja ostuplaan jäi esmaspäevaks. Tallinna börs oli esmaspäeval punane nagu mooniväli ja oodati ka USA avanemist madalamalt. Läksin ise enne USA turu avanemist rattaga sõitma, mõtlesin, et küll õhtul on aega noppida neid aktsiaid. Kusagil Männikul vaatasin huvi pärast aktsiaturgu ja pean tunnistama, et rattaprillid läksid ärevusest uduseks. Olin lootnud Apple-t saada 105 dollari juurest, kuid aktsia oli avanenud 92 dollari peal! Üritasin kiiruga mobiilis IB-d tööle saada, sest turg juba vaikselt tõusid põhjadest. Panin vist tellimuse sisse 98 dollari peale, kuid kodus avastasin, et juba oli turg põrganud ja Apple kauples 104 peal. Sealt sain siis oma positsiooni kätte. Noppisin veidi Exxonit ka ja järgmisel päeval Tallinnast Tallinki. Samal ajal müüsin maha kolmandiku oma SAF Tehnika positsioonist ja augusti lõpus ka neljandiku ettevõtte kontol olevatest OEG aktsiatest.

Kuu tipphetk aga saabus teisipäeval, 25. augustil. USA börs avanes tugevalt ja soetasin juurde positsooni PotashCorpis ja võtsin veidi juurde Seadrilli aktsiat. Kõik oli ilus, olin ülejäänud õhtu arvutist eemal ja kui magama hakkasin minema, sain e-maili IB-lt, et minu Apple aktsiad on margin call-i tõttu sundmüüki pandud. Et nagu mida?!? Mõned tunnid tagasi oli mulle IB konto näitanud buying power-iks mingi 9000+ dollarit veel. Hakkasin asja uurima ja selgus, et buying power pole veel see sama mis lubatud margin. Ehk tegelikut tuleb kõikide margini ridade asemel jälgida hoopis rida nimega SMA – kui see on päeva lõpus negatiivne, lähevad aktsiad müüki. Minu keskmise hinnaga 110 dollarit soetatud Apple aktsiad oli lastud päeva lõpus 104,56 dollariga turgu (väike lohutus oli see, et dividendid olid vahepeal üle tulnud). Kandsin järgmisel päeval kontole raha juurde ja lubasin endale, et loen edaspidi reegleid hoolikamalt ja kannan kontole rohkem raha. Kibe tunne oli vaadata küll, kuidas Apple vaikselt 113 peale ronis aga seekord ei hakanud rongile järele jooksma.

Loe siis välja palju see margin on ;)
Loe siis välja palju see margin on 😉

 

Kokkuvõttes siis sellised põnevad ja häbiväärsed lood augustist. Tulevikule vaatan silma ettevaatlikult – olen veidi raha osakaalu tõstnud ja liiga uljalt praegu positsioone ei suurendaks. Tegin endale Exceli tabelisse hinnatasemed, kust alates aktsiaid jälle juurde ostaks. Peamiselt hoian fookuses endiselt Berkshire Hathaway aktsiaid. Buffett sai muuseas eile 85 aastaseks ja tegi augustis elu suurima investeeringu (Precision Castparts) ja paar päeva tagasi sai avalikuks, et ligi 5 miljardi eest on ostetud ka naftatöötleja Phillips 66 aktsiaid.

11 Responses

 1. Joonatan

  Väga huvitav! Tänud posti eest.

  Kas IB’s optsioone ka välja saad kirjutada? Ja kui saad, kas kasutad neid ka aktsiate ostmiseks/müümiseks/rentimiseks?

 2. Madis

  Kas USA börsil püüad rohkem kuni paariaastast perspektiivi (semikauplemist) või on siht pikem?

  Fundwise’is ka midagi huvi pakub?

  Huvitav lugemine nagu alati, edu!

 3. Rahakratt

  Kas tõesti on Omarahas nii head näitajad või on need sul vanad laenud/rahad sellise intressiga? Olen Mintose p2p laenudes alles alustanud ja seni loetu põhjal pole kiskunud ei Bondorasse ega Omarahasse. Samuti on jäänud mulje väiksematest intressidest nendes keskkondades.

  • roosaare

   Annan ainult 901 skoorile ja ega liiga palju neid laene välja ei lähe. Mulle endale meeldivad ka rohkem tagatud (EstateGuru ja Mintos) asjad.

 4. Kaido

  Bondora on minu arust täiesti mõtetuks ära läinud. Alustuseks laene ei liigu välja. Isepakkuja on uuema versiooniga täielik saast. Raha väljasaatmiseks pidi ka veel mitu aastat vana telefoni numbrit muutma. Ise seda muidugi muuta ei saanud. Laenud, mis müügis on otsinguga võimatult peidus. Kirja peale vastati jah, et osad filtreeringud hetkel ei tööta jne. Ise võtan sealt kõik välja ära ja kord kuus käin välja saatmas ja punaseid vaatamas, et äkki keegi maksab ka kunagi. Aksiatega mina suurendasin nafta ja gaasi firmade positsioone viimase langusega. 🙂

 5. Taavi Pertman

  Läkski kohe väikeste intressidega suureks võimendamiseks ära? 🙂
  Vähemalt positiivsest küljest vaadates ei küündinud veel päris flash crashini see tehing sul, aga hea õppetund, millest veel korduvalt koolitustel rääkida saad tulevikus kindlasti.

 6. hoks

  Ka enesele paistis võimendus silma kui veidi liiga pidulik riie sellisele üritusele. 🙂 Esmaspäevane trügimine üldse näis hullude päevadena, osteti nagu poleks homset aga ometi on sügis lehtede langemise aeg ja flippijad välja arvata siis kuhu niiväga kiiret?

 7. roosaare

  Jah, loodetavasti olgu teistele ka õppetunniks 😉 Ma seda optsioonide maailma ust ei tahaks endale rohkem avada praegu – nagu Etaloni lehelt võib lugeda, toob see veelgi rohkem närvikulu kaasa. Niigi said odavad teenustasud minust võitu ja tegin augustis rohkem tehinguid kui ülejäänud aastas kokku. USA börsil plaanin hoida 5+ aastat oma investeeringuid ja samuti dividende koguda.

 8. Erki

  Oskad sa öelda, miks see Seadrilli P/E nii väike on, mõtlen, et kasumi suhe hinnasse nii hea, samas aktsia hind kukub?

  • roosaare

   Sest kasum on eelmise aasta oma. Järgmistest aastatest erilist kasumit ei oodata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *