Muljeid investorite suvepäevast

investeerimisklubi_suvepp15Möödunud laupäeval osalesin elus esimest korda investorite suvepäeval. Minu teada on varem ka sarnaseid üritusi korraldatud, Tarkinvestor.ee foorumi aktivistide eestvedamisel. Seekordsed suvepäevad olid aga erilised – alkoholi manustamiseni mina ei jõudnudki, ööseks ei jäädud, sauna ei tehtud ja korralik tempo oli pidevalt peal. Nii, et rohkem oli tegemist pigem seminariga. Aga mulle (ja usun, et ka teistele osalejatele!) väga meeldis.

Eelmine laupäev oli rahatarkuse poolest üldse väga viljakas – meiega samal ajal jagasid Äripäeva laval oma tarkust Paides investorid Raivo, Kristi ja Tarmo (videosalvestus on ka netis vaadatav). Lisaks minule esinesid suvepäeval veel ettekannetega Taavi Pertman, kes rääkis väga huvitavalt raha psühholoogiast. Sain väga kasulikke mõtteid: inimesed harjuvad kiirelt kõigega ja õnnelikuks eluks tasub vahepeal teadlikult elustandardit alandada – et siis uuesti oma väikeseid luksusi nautida. See oli tegelikult ka üks põhjus, miks mulle meeldis seitse suve käia USA-s raamatuid müümas – pärast suvist rassimist tundusid Eestis pisikesed luksused (hommikune Äripäev, kohvi ja see, et keegi Sulle uksega näkku ei löö) uuesti väga mõnusad, uueks suveks aga olin kõigega nii ära harjunud, et enam seda ei nautinud. Töösuvi vahele ja sügisel olin jälle uus inimene valmis!

Taavi kuulutas ka välja üsnagi ainulaadse stipendiumi (ilmselt korjab selle peagi üles ka Äripäev ja teised Eesti meediaväljaanded) – nimelt on ta valmis oma rahast andma ühe Eesti keskmise palga auhinnaks inimesele või organisatsioonile, mis eestlaste rahaarengut kõige positiivsemalt on mõjutanud. Väga väärt algatus! Lähemalt saab lugeda siit.

Teine esineja oli Arno Tara LHV-st, kes sndis ülevaate Balti aktsiaturgudest ja näitas LHV analüüse. Tore oli näha, et SAF Tehnika oli tootluse edetabeli tipus. Sain veidi indu juurde, et lähemalt uurida Tallinkit ja Aprangat.

Kolmandaks esines Kristjan Liivamägi, kes tutvustas oma doktoritöö raames tehtud uuringut Tallinna börsi edukatest ja vähemedukatest investoritest. Õhku jäi taaskord kõlama, et kõige paremini investeerivad inimesed, kes liiga sageli kursse ei jälgi ja võtavad pigem vähe riski. Panin seda tähele ka osalejatega rääkides – ikka on alustavatel investoritel mingi kummaline soov panna oma raskesti kogutud raha optsioonistrateegiasse või väärismetallidesse. Sellest tulenevalt olin enda teemaks valinud pikaajalise investeeringu tutvustuse – rääkisin Berkshire Hathaway pensioniplaanist – ehk siis dividendiaktsiast, mis dividendi ei maksa. Selgus, et peale minu oli kohal veel vaid üks BRK aktsionär, loodetavasti on meid järgmine aasta rohkem. Siinkohal kutsun ka kõiki üles, et järgmisel kevadel mais üheskoos Omahas BRK aktsionäride koosolekul ära käia.

Lõpetuseks suured tänud orgunnijatele, eesotsas Tõnis-Denis ja Markoga. Järgmisel suvel on meil plaanis ambitsioonikam projekt – korraldada suur suvelaager majandusõpetajatele ja ehk ka 12. klassi õpilastele. Elame-näeme!

  1. August 2015 kokkuvõte - RahaFoorum

    […] oli ka üsna mitu üritust. Alates Investeerimisklubi poolt korraldatud investorite suvepäevaga (Jaak tegi sellest ka mõnusa lühikokkuvõtte), kus rääkisin raha psühholoogia teemal ja sai vabamas õhkkonnas alustavate ja juba […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *