Minu üks kehvemaid investeerimissoovitusi

posted in: Investeerimine, Personaalne | 5

Saan täna 33. aastaseks ja juhtusin hommikul lugema oma eelmist blogi, et vaadata, mis eelmistel aastatel aprillis toimus. Päris põnev, näiteks tuli meelde, et olime Mariaga 2007. aasta märtsis kuu aega taimetoitlased (tegemist oli kihlveoga, patustamise korral oleksime pidanud ära sööma Muri koerakonservi). Ja siis leidsin üles ka postituse “Maria esimesed aktsiad”. 

Kopeerin selle siia ka lugemiseks:

“MONDAY, APRIL 10, 2006

Maria esimesed aktsiad

Täna siis oli see pidulik päev kui ostsime esimesed aktsiad Mariale. Mitme põhjuse kokkulangevuse tõttu said selleks just Fordi (F) aktsiad. Miks siis Ford ja mitte Apple?

Ilmselt on peamiseks põhjuseks see, et F on hetkel oluliselt jahedam aktsia kui Õun või Venemaa või mõni kullatootja. Kuna me otsisime investeeringut, siis on mõttekam valida midagi, mis võiks rahulikult portfellis püsida ka siis, kui iga päev pole aega sellega tegeleda.

Miks Ford huvitav on? Esiteks on ettevõte teatavasti tsükliline ehk siis tõusule järgneb mõõn ja mõõnale omakorda tõus. Peter Lynch kirjutab oma raamatus “One Up on a Wall Street”, kuidas tema karjääri parim tehing oli Chrysleri aktsiate ostmine nende madalseisus. Kuigi paljud analüütikud arvavad, et seekordne USA autotööstuse mõõn on midagi enneolematut, ei olnud teistmoodi lood ka Chrysleri raskuste ajal. Fordi turuväärtus on hetkel (aktsiahinna 7,63 juures) 14,22 miljardit USD. Samas maksab firma 5,3% dividendi ja ettevõtte läbimüük ehk käive on enam kui 177 miljardit USD. Võrdluseks – Toyota (TM) turuväärtus on 187 miljardit ja käive oli 170,5 miljardit.

Miks siis Ford nii odav on, küsis Maria. Vastuseks on Põhja-Ameerika, kus Ford teenib juba mitmendat aastat kahjumit. Lisaks on firmal suured võlakohustused endiste töötajate ees. Kuid vaadates Fordi aruandeid, ei ole asi siiski traagiline – firmal on 31,5 miljardi eest raha ja endiselt ollakse jooksvas kasumis.

Miks ma arvan , et Ford on hea investeering? Esiteks kindlasti dividend. 5,3% dividenditulu on piisavalt kõrge, et panna teatav piir aktsia hinnalangusele. Teiseks upside – kui asjad paranevad, ei ole Fordi aktsial raske hüpata 100% 14 usd tasemele (see teeks firma turuväärtuseks 30 miljardit). Toyota väärtuse kahekordistumine teeks Toyotast juba ühe maailma suurima ettevõtte (praegu on maailma suurim firma ExxonMobil turuväärtusega 374,5 miljardit USD).

Elame näeme – Fordi puhul on võimalus ka pankrot, kuid riski/tulu suhe on siiski küünlaid väärt!”

9 aastat hiljem on olukord siis selline, et Fordi aktsia maksab 16 dollarit ja Apple 125 dollarit. Ostuhinnad oleksid 2006. aastal olnud aga vastavalt 8,43 Fordil ja … wait for it… 9,5 dollarit Apple puhul (splitti arvestades). Kuna me ostsime aktsiaid ligi 1700 dollari eest (200 Fordi aktsiat), siis sama summa eest oleks saanud 178 Apple aktsiat. Tänases vääringus siis enam kui 22 000 dollarit.

Mäletan, et Maria oli suur Apple fänn ja kustikoolitudengina kasutas vaid Apple arvuteid. Fordiga sidus meid aga üksnes kunagine Ford Sierra…

Mida sellest kõigest järeldada? Esiteks seda, et tagantjärele on alati lihtne tark olla. Teiseks seda, et tasub kuulata naiselikku intuitsiooni – eriti kui naisele aktsiaid ostad. Ja kolmandaks on hea harjumus ostupõhjused kirja panna, et oleks tulevikus võimalik kahetseda 😉

Ahjaa, Fordi panime kusagil 2007. aasta aprillis (ehk umbes-täpselt aasta hiljem) veidi odavamalt (8 dollariga) müüki. Hea seegi – 2008. aasta novembris käis Fordi aktsia ära lausa 1,01 dollari peal. See oleks muidugi olnud veel parem ostukoht kui 10 dollariga Applet osta 😉

5 Responses

  1. Ignar

    Huvita on näha kaua see Applie vaimustus kestab. Olgem ausad, viimasel ajal pole nad millegi väga huvitavaga just välja tulnud, Apple watch pole ka just midagi erilist. Pigem palju lojaalseid fänne ning sellest ka suured müüginurmbrid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *