AKTSIAD

Investeerin aktsiatesse läbi eraisiku ning läbi ettevõtete Müügiguru OÜ ja Roosaare Wealth Managemant OÜ. Kokku moodustavad avalikult kaubeldavate ettevõtete aktsiad minu puhasväärtusest 2024. aasta märtsi seisuga ca 21%.

Eraisiku aktsiaportfelli eesmärgiks on toota piisavat dividenditulu, et katta ära enda ja oma pere igapäevased elamiskulud. Eesti maksusüsteemis maksustatakse eraisikule laekunud dividendid madalalt ja seega on see väga mugav ja soodne võimalus passiivseks sissetulekuks.

Müügiguru OÜ tegeleb lisaks pikaajalise investeerimisega ka spekuleerimisega ja seetõttu vahetuvad ka aktsiapositsioonid sagedamini.

Lisaks alustasin 2015. aasta suvel endale eraisiku aktsiapositsiooni loomist Interactive Brokersi vahendusel. Sinna olen ostnud eelkõige rahvusvahelisi dividendiaktsiaid. USA-st laekunud dividendid maksustatakse eraisikule 15% maksuga ja seega on see soodne viis oma elamiskulude katmiseks. IB platvorm võimaldab ka väga odavaid teenustasusid (reeglina 1 usd tehing). Kasutan aktsiate omandamiseks müügioptsioonide müümise strateegiat, millest on pikemalt juttu ka uues raamatus.

Minu IB portfellist leiab 2024. aasta märtsikuu seisuga 34 positsiooni. Olen võtnud endale strateegiaks osta ja hoia – katsun aktsiaid mitte kunagi müüa ja juhul kui valik oli vale, siis susiseb ettevõte lihtsalt pankroti poole. Maksimaalne kaotus on 100%. Usun aga, et aastate pärast on mul portfellis ka kuhjaga positsioone, mis on 200-300% plussis (või isegi rohkem). See teebki aktsiatesse investeerimise mõnusaks – limiteeritud kahjum, piiramatu kasum! Nii on ka läinud – viie aasta jooksul on kahe ettevõtte aktsiad minu portfellis kolmekordistunud (Lowes ja Owens&Minor) ja kolme ettevõtte aktsiad kahekordistunud (Abbvie, Qualcomm ja TJX). Samas on päris mitmed ettevõtted ka hävinud (Frontier, Seadrill, FerrelGas). Aastate jooksul on ka laekunud dividendid kasvanud. Suurimad positsioonid olid 2024. aasta märtsis Occidental Petroleum, Altria ja ExxonMobil. Kui 2019. aastal teenisin sellelt portfellilt aastas brutodividenditulu 16 624 dollarit, siis 2023. aastaks oli see kasvanud 25 465 dollarini. Lõviosa minu portfellis olevaid ettevõtteid kasvatavad igal aastal oma dividendimakseid ja nii rühib ka kogu portfelli dividenditootlus aastatega järjest kõrgemaks.

2018. aastal asutasin ka eraldi investeerimisfirma Roosaare Wealth Management, mis lisaks minu rahale investeerib ka sugulaste ja tuttavate raha Berkshire Hathaway aktsiasse. Lisaks on ettevõttel positsioon Swedbanki aktsias, Internetihiidudes (Meta, Adobe, Google), Hiina firmades (Alibaba, Baidu, Tencent), kõvasti kukkunud kinnisvarasektoris (Aroundtown, TEG, Bonava) ja kaitsetööstuses (Rheinmetall, Thales, Lockheed Martin). Ülekaalukalt suurim positsioon on Berkshire Hathaway – 2021. aasta märtsis kuulus ettevõttele 1573 Brk-b aktsiat (sellest 277 tk olid väliste investorite omad). Lisaks olen müünud pikaajalisi müügioptsioone Berkshirele ja plaanin seda ka edasi teha.

2020. aastal hakkasin RWM-is tegelema optsioonide müümisega veidi suuremas mahus ja tänaseks on sellest saanud ettevõtte üks olulisemaid investeerimisstrateegiaid. Keda optsiooniteema huvitab, siis korra aastas viin läbi ka selle teemalist koolitust (seda on võimalik ka järele vaadata).

arso12016. aasta novembris nägi ilmavalgust minu kolmas raamat: Aktsiatega rikkaks saamise õpik. Olen aktsiatesse investeerinud juba 1999. aastal toimunud Eesti Telekomi IPO-st alates ja tegemist on minu ühe lemmikvaraklassiga (laenude ja kinnisvara kõrval ;). Raamat võeti lugejate poolt väga hästi vastu, 3000 tiraaž müüdi läbi kahe kuuga ja tagasiside oli väga positiivne. Raamatust õpid, mis asi aktsia üldse on, miks eelistada dividende maksvaid aktsiaid, kuidas kasutada võimenduslaenu ja müüa optsioone ja kuidas luua endale pidevalt kasvav dividendidel põhinev passiivne tulu.

2021. aasta märtsis läks trükki raamatu uus versioon Aktsiateha rikkaks saamise õpik 2.0. Lisaks kõikide andmete uuendamisele olen sinna kogunud kokku ka uued intervjuud ja uued peatükid. Oluliselt rohkem on fookust kasvuaktsiatel ja börsivälistel investeeringutel.

Kui Sul veel seda uuendatud versiooni ei ole, siis saad uue raamatu tellida siit.

Raamatus on palju viiteid erinevatele veebilehtedele ja algallikatele. Et neid oleks mugavam kasutada, on need leitavad ka siit lehelt.

VIDEOD ja KOOLITUSED

2021. aasta aprillis käisime koos Madis Müüriga TalTechis rääkimas aktsiatesse ja idufirmadesse investeerimisest:

 

Lisamaterjalid ja lugemissoovitused

INTERNET

LHV Panga seminaride materjalid (allalaaditavad esituste slaidid)

Materjale seinast seina, nii alustajatele kui ka edasijõudnutele.

LHV Panga poolt koostatud väga mahukas investeerimisõpik

Lisaks üldisele investeerimisele sisaldab termineid ja eestikeelseid mõisteid ning annab ülevaate erinevatest väärtpaberitest.

LHV Panga raamatukogu (klientidele tasuta)

Kohustuslik kirjandus investeerimishuvilistele. Enamik siin nimetatud raamatutest on LHV raamatukogus kättesaadavad. Kui ei ole, siis paluge telleril vastav raamat tellida!

Investeerimise teejuht – tasuta e-raamat

2007. aastal ilmunud põhjalik käsiraamat investorile. Annab hea ülevaate Tallinna börsi ajaloost ja kauplemisreeglitest.

Väärtpaberite teejuht – tasuta e-raamat

2008. aastal ilmunud väga põhjalik käsiraamat investorile. Lisaks ülevaadetele erinevatest väärtpaberitest sisaldab ka intervjuusid fondijuhtide ja maakleritega – soovitan!

Warren Buffetti kirjad aktsionäridele

Olen neid kirju lugenud vähemalt 5-6 korda otsast lõpuni – ammendamatu tarkuse allikas, ilmselt õpib neid kirju põhjalikult lugedest investeerimise kohta rohkem kui MBA kraadi omandades. Iga endast lugupidava investori kohustuslik lugemismaterjal!

Warren Buffetti investeerimisühingu kirjad perioodil 1957-1970

Väga hariv ja õpetlik lugemin sellest, kuidas Warren Buffett oma karjääri alustas ja milline oli tema investeerimisfilosoofia väiksemate summadega investeerides.

 

TASKUHÄÄLINGUD 

Investeerimisraadio

Kristi Saare ja Tauri Alas veavad juba mitmendat aastat Eesti ühte populaarsemat investeerimisteemalist iganädalast vestlussaadet. Saatest on läbi käinud kõik vähegi alustavat investorit huvitavad teemad ja palju on olnud ka külalisi. Kindlasti tasub üle vaadata ka juba toimunud saadete arhiiv (investeerimisraadio.eu/saatekava/), sealt leiab näiteks intervjuud Märten Kressi, Raivo Heina, Loit Linnupõllu, Investor Toomase ja paljude teistega.

Äripäev Eetris

Äripäeva ajakirjanike intervjuusid ja Investor Toomase tegemisi kajastav raadiosaade, mis ilmub mitu korda nädalas ning on paberlehele heaks lisandiks. Külalisi ja teemasid on seinast-seina, ka käesoleva raamatu autoril on olnud võimalus mitmel korral saates sõna võtta.

Raharaadio

Sarnaselt Investeerimisraadioga kajastab Taavi Pertman oma taskuhäälingus kõike, mis seostub investeerimisega. Külalisi on saates ajalooliselt olnud vähem ja keskmisest rohkem on teemaks olnud eraisku üldine rahahaldus ja ühisrahastus.


Jim Crameri igatööpäevane teleshow Mad Money (ingl)

Crameri raamatud ja teleshow on ilmselt toonud aktsiaturgudele rohkem aktiivseid väikeinvestoreid kui keegi teine seda USA-s on suutnud. Eriti sobilikud kõigile, kes usuvad, et suudavad aktsiaturgudel kaubeldes saavutada passiivsest investeerimisest suuremat tootlust – ettevaatust, võib tekitada sõltuvust ja liigseid tehingutasusid! Saates on sageli külas ka ettevõtete tegevjuhid. Mad Money videoversioon ei ole Eestis saadaval, kuid taskuhäälinguid saab iTunes’i vahendusel tasuta kuulata.

Motley Fool Money (ingl)

Üks minu pikaajalisi lemmikuid, uus pooletunnine saade valmib igal reedel. Saates arutletakse viimaste majandusuudiste ja ettevõtete tulemuste teemadel, keskendudes küll eelkõige USA turule. Lisaks on igas saates intervjuu äsja raamatu avaldanud autoriga. Motley Fool-i meeskond jagab igas saates ka aktsiavihjeid ning veidi nalja saab ka. Ideaalne kaaslane rattasõidule!

Wall Street Unplugged by Frank Curzio (ingl)

Olen seda iganädalast saadet kuulanud juba vähemalt kolm aastat. Frank on uudiskirjade autor, kes on kogu oma elu veetnud aktsiaid analüüsides. Saade keskendub tavapärasest rohkem spekulatiivsematele (eriti just maavaradega seotud) ettevõtetele. Igas saates on ka külaline, kes annab põhjaliku intervjuu. Teiste seas on intervjueeritud ka näiteks legendaarset Jim Rogersit.

The Disciplined Investor (ingl)

Andrew Horowitz on investor ja varahaldusfirma Horowitz&Co asutaja ning juht. Iganädalases saates analüüsib ta põhjalikult aktsiaturgudel toimuvat ning lisaks on saates ka intervjuu külalisega. Üsna sarnane formaat Frank Curzio saatega, mõlemad mehed on ka head sõbrad, elavad Floridas ja esinevad sageli teineteise saates.

 

RAAMATUD

Seppo Saario „100 igihaljast börsivihjet“

Minu esimene börsiraamat, tekitas huvi kogu temaatika vastu ja nakatas mind investeerimispisikuga juba keskkoolis.

Seppo Saario „Saario investeerimisraamat: kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse“

Võitsin selle raamatu LHV Börsihai mängus ja tegemist on veelgi põhjalikuma raamatuga kui 100 börsivihjet (need börsivihjed sisalduvad ühe osana ka selles raamatu). Kindlasti üks põhjalikumaid eesti keelseid raamatuid investeerimisest. Raamatust ilmus 2016. aasta oktoobris Äripäeva vahendusel ka kordustrükk ja seega on raamat uuesti saadaval ka poodides.

Alice Schroeder „The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life”

LHV raamatukogus on saadaval mitmeid Buffetti elulugusid, kuid see on parim ja ka mahukaim. Koos Warreni kirjadega kuulub iga investori lugemisvarasse. Ühtlasi ka üks minu kõigi aegade lemmikraamatuid! Soovitan eriti jõulupuhkuse ajaks! Sobib hästi kokku Youtubes leiduvate Warren Buffetti biograafiatega, mis on tasuta vaatamiseks saadaval aadressil www.youtube.com/watch?v=rLXtRjfVwcw.

Lawrence A. Cunningham Berkshire Beyond Buffett: The Enduring Value of Values

Sobiv lugemine kõigile skeptikutele, kes arvavad, et peagi sureb 1930. aastal sündinud Warren Buffett ära ja Berkshire Hathaway kukub kokku. Kes lugeda ei viitsi, siis raamatu autor on andnud Googles avaliku loengu samal teemal ja see on kättesaadav Youtubes.

Benjamin Graham „The Intelligent Investor”

Tegu on klassikute klassikaga, mille esimene trükk ilmus juba 1949. aastal. Tänasele lugejale soovitaks pigem 2003. aastal ilmunud versiooni (saadavl ka LHV raamatukogus), mis sisaldab endas ka Jason Zweigi kommentaare. Üsnagi raske tekst alustavale investorile, kuid puhas nauding edasijõudnutele. Raamatu kaanel on Warren Buffetti soovitus, mida on raske kaheti mõista: “By far the best book on investing ever written.”

John C. Bogle The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns

John Bogle on indeksfondidesse investeerimise evangelist ja maailma ühe suurima odavaid indeksfonde pakkuva ettevõtte Vanguard rajaja. Oma raamatus kirjutab ta lihtsalt ja arusaadavalt lahti, miks valdval enamikel investoritest tasuks investeerida üksikaktsiate asemel indeksfondidesse. See on ka kõige vähem aega nõudev võimalus aktsiaturu kasumitest osa saada.

Jim Cramer „Confessions of the Street Addict”


Tegemist on endise riskifondijuhi autobiograafiaga ja tema esimese raamatuga. Väga lõbus ja õpetlik lugemine. Näiteks saame teada, et Jimile meeldis oma alluvaid loopida telefonide ja klaviatuuridega ja sünnitusmaja palatis suutis ta ka oma lapse sünnihetkel aktsiatega kaubelda.

Jim Cramer „Jim Cramer’s Real Money: Sane Investing in an Insane World“

Ilmselt Crameri kõige populaarsem raamat, mis annab hea ülevaate investeerimisega alustamiseks.

Jim Cramer „Jim Cramer’s Stay Mad for Life“

Lisaks aktsiatele on siin raamatus juttu ka investeerimisest üldisemalt ja kuidas juhendada oma lapsi investeerimistemaatika juurde. Pensioninõuanded on siiski USA-kesksed.

Jim Cramer „Getting Back to Even“

2009. aasta sügisel avaldatud raamat kannab endas börsikrahhi hõngu ja ängi. Seekord on teemaks, kuidas kahjumitest välja tulla ja vähese riskiga raha kasvatada. Soovitav lugemine järgmiseks krahhiks valmistumiseks.

Jim Cramer „Get Rich Carefully”

2013. aastal ilmunud kõige põhjalikum raamat Jim Crameri sulest. Juttu tuleb erinevatest strateegiatest alates momentum-investingust ja lõpetades stock replacement strateegiaga. Päris põhjalikult on lahti räägitud ettevõtete analüüsimine ja optsioonide kasutamine.

Alexander Elder The New Trading for a Living: Psychology, Discipline, Trading Tools and Systems, Risk Control, Trade Management”

Tegemist on ühe Seppo Saario lemmikraamatuga kauplemisest. Dr. Elder õppis Eestis arstiteadust ja põgenes 23 aastaselt NSVL-i kaubalaeva arstina töötades Aafrikast USA-sse. Seal alustas ta tööd psühhiaatrina ja jõudis kiiresti aktsiakauplemise juurde. Esimene versioon raamatust “Trading for Living” ilmus juba 1993. aastal ja see muutus kiiresti üheks aktsiakauplejate käsiraamatuks. Uues versioonis on Alex kõik vanad reeglid üle käinud ja räägib lähemalt, kuidas edukalt kaubelda. Tema arvates on kolm olulist edutegurit enda psühholoogia mõistmine, sobiva kauplemismeetodi valik ja konservatiivne rahahaldus.

Peter Lynch „One Up on Wall Street”

Tõeline klassika (esmatrükk 1989), leidsin selle I kursuse tudengina EBS-i raamatukogust ja lugesin vist neli-viis korda läbi. Siit raamatust sain kinnitust mõttele, et väikesel investoril on sageli suurte ees eelis. Sellest raamatust on valminud ka teine osa, mis samuti LHV Raamatukogus saadaval – Beating the Street.”

Jim Rogers „Street Smarts: Adventures on the Road and in the Markets”

Legendaarne fondijuht ja George Sorose äripartner on kirjutanud mitmeid põnevaid raamatuid, kuid alustamiseks sobib minu meelest kõige paremini just tema üks viimastest raamatutest. Siin on juttu nii reisimisest (kellele see teema rohkem meeldib, siis lugege kindlasti ka raamatuid Investment Biker ja Adventure Capitalist) kui ka investeerimisest (tasub lugeda ka raamatut Hot Commodities ja Bull in China).

 Robin ja Robert Charlton „How To Retire Early:
Your Guide to Getting Rich Slowly and Retiring on Less”

Seda raamatut Eestist minu teada ei leia, kuid tasuta on võimalik tutvuda autorite blogiga aadressil wherewebe.com. Tegemist on varastes viiekümnendates abielupaariga, kes 2006. aastal 43-aastaselt pensionile läksid ja sellest ajast alates mööda maailma ringi on reisinud. Oma raamatus on nad oma pensioniplaani väga põhjalikult lahti kirjutanud ja see peaks olema jõukohane paljudele lugejatele. Üks minu lemmikuid oma lihtsuses ja kopeeritavuses.

Jason Fieber „The Dividend Mantra Way: Achieving Financial Independence By Living Below Your Means And Investing In Dividend Growth Stocks”

Lihtne ja ühe õhtuga loetav raamat (ca 150 lk) räägib pikemalt lahti Jason Fieberi teekonna finantsvabadusse läbi dividendiaktsiate.

Edwin Lefevre „Aktsiamänguri pihtimus” (ingl „Reminiscences of a Stock Operator”)

Üks vanemaid eestikeelseid börsiraamatuid, mis kirjeldab kuulsa börsikaupleja Jesse Livermore tehinguid. Livermore suutis elu jooksul teenida mitu varandust, kuid sama kiiresti ka need kaotada. Näiteks teenis ta 1929. aasta börsikrahhiga enam kui 100 miljonit dollarit, kuid lõpetas oma elu laostunult enesetapuga. Raamat on õpetlik lugemine just kauplemishuvilistele, kuigi ka pikaajaline investor saab sealt üht-teist kõrva taha panna. Näiteks kuulsa ütluse:

“It never was my thinking that made the big money for me. It always was my sitting.” Eesti keeles kõlab see siis, et turgudel tehakse suurt raha mitte pea, vaid tagumikuga.

Lee Lowell „Get Rich with Options: Four Winning Strategies Straight from the Exchange Floor”

Lihtsas keeles kirjutatud optsioonikauplemise käsiraamat, mis keskendub optsioonide müümisele. Lisaks optsioonide müümisel põhinevatele strateegiatele (katmata müügioptsioonide ja kaetud ostuoptsioonide müük) käsitletakse ka sügavas rahas olevate ostuoptsioonide ostmist ja erinevaid mitmel optsioonide ostu- ja müügitehingul põhinevaid strateegiaid.

Marc Lichtenfeld „Get Rich with Dividends: A Proven System for Earning Double-Digit Returns”

Põhjalik raamat, mis seletab puust ja punaselt lahti dividendide kasvu investeerimisstrateegia. Üsnagi lihtne lugemine, aga päris ühe õhtuga läbi ei loe. 

Paul Rubillo Be a Dividend Millionaire: A Proven, Low-Risk Approach That Will Generate Income for the Long Term

Veidi eksitava pealkirjaga raamat annab tegelikult hea ülevaate kogu eraisiku rahandusest. Dividendidest tuleb juttu alles raamatu eelviimases peatükis ja mitte nii põhjalikult kui Marc Lichtenfeldi raamatus. Siiski mõnus lugemine just tervikliku rahaplaneerimise kontekstis.

 Vicki Robin, Joe Dominguez Your Money or Your Life

Raamat, mis on mõjutanud paljusid inimesi alustama rahalise vabaduse teekonda. Konkreetsete investeerimissoovituste asemel on tegemist pigem filosoofilise arutlusega teemal, kas on mõtet oma elu kulutada raha teenimisele või tuleks raha pigem oma elu teenima panna.

 Tony Robbins „MONEY Master the Game: 7 Simple Steps to Financial Freedom”

2014. aastal suure meediakäraga ilmunud raamat on lugejale tõeline väljakutse. Enam kui 600 lehekülge informatsiooni, mille oleks võinud kokku võtta ka oluliselt väiksema mahuga. Siiski leiab raamatust nii mõndagi põnevat, näiteks intervjuud kuulsate fondijuhtidega (üle 150 lehekülje, teiste seas jagavad oma mõtteid Vanguardi asutaja John Bogle, aktivistinvestor Carl Icahn ning Yale Ülikooli fondijuht David Swensen) ja põhjaliku ülevaate anuiteetlepingutest.

 

BLOGID JA FOORUMID

Jaak Roosaare blogi

www.roosaare.com (alates 2012) ja roosaare.blogspot.com (2005-2012)

Minu blogi investeerimise ja sellega seonduva kohta. Mul on au omada Eesti kõige pikemalt tegutsenud finantsblogija tiitlit. Hea arhiiv, et vaadata millised olid mõtted aastatel 2007-2009 ja jälgida investori arengut ajas. 

Märten Kressi blogi

www.dividendinvestor.ee

Märten Kress on endine Danske Banki fondijuht, kes 2015. aasta kevadest alates peab väga põhjalikku aktsiatele ja ETFidele fokusseeritud blogi. Märteniga on võimalik lugeda ka intervjuud käesoleva raamatu kolmandas osas.

Kristi Saare blogi

www.kristiinvesteerib.ee

Kristi Saare on Naisinvestorite klubi ja Investeerimisraadio eestvedaja. Oma blogis kirjutab Kristi mitte ainult aktsiatest, vaid ka investeerimisest ja säästmisest laiemalt.

Madis Müüri blogi

http://www.rahaasjad.ee/

Madis Müür on Eesti Chamath ja Calacanis ühes isikus, Funderbeami vaimne isa ja põhiboss. Oma blogis annab Madis kuuülevaateid oma portfelli arengust ja jagab ka laiemaid mõtteid idufirmadesse investeerimisest.

Rahakrati blogi

https://rahakratt.rahajutud.ee/

Rahakratt on Eesti populaarseim rahablogi, segu Äripäevast, Kroonikast ja Maajast. Selline softcore finantsporno 😉 Rahvale meeldib!

Jason Fieberi blogi

www.mrfreeat33.com (alates 2016) ja www.dividendmantra.com (2011-2015)

Raamatu teises osas mainitud Jason Fieber on oma teekonda rahalise vabaduseni jäädvustanud igakuiste blogipostidega alates 2011. aastast. 2015. aasta lõpus müüs ta dividendmantra blogi maha ja alustas aasta hiljem uue blogiga. Hea koht aktsiaideede saamiseks. Kellele meeldib lugeda isiklikke blogisid finantsvabaduse teekonnast, siis on hea valik nendest üleval aadressil www.dividendmantra.com/blogroll/

Sure Dividend veebikeskkond

Ben Reynoldsi poolt veetav dividendiaktsiatele keskendunud blogi. Annab väga põhjaliku ülevaate dividendikuningatest ja teistest pikaajaliselt dividende kasvatanud ettevõtetest.

DRIP Investing veebikeskkond

Väga põhjalik keskkond (sisaldab nii artikleid, raamatusoovitusi, foorumeid kui ka tööriistu) dividendiinvestoritele. Siit leiab ka Dave Fishi poolt pidevalt uuendatud asendamatu tabeli pikaajalistest dividendimaksjatest.

Euroopa pikaajaliselt dividende kasvatanud ettevõtete nimekiri

Sarnane kokkuvõtlik tabel Euroopa pikaajalistest dividendimaksjatest. Lisaks tore blogi ühest Belgia noormehest ja tema teekonnast rahalise vabaduseni läbi DGI.

UK pikaajaliselt dividende kasvatanud ettevõtete nimekiri

Sarnane kokkuvõtlik tabel Ühendkuningriikide pikaajalistest dividendimaksjatest, mida peab rahalise vabaduse teekonnal olev inglane..

LHV Finantsportaali foorum

Eestis täiesti unikaalne teadmistevaramu, kus on oma tarkust ja rumalust teiste investoritega jagatud juba enam kui 15 aastat. Foorumis on enam kui 9600 teemat ja üle poole miljoni postituse. Iga Eesti aktsia kohta on võimalik lugeda kümneid ja kümneid lehekülgi arutelu. Väga hea koht ennast teemadega kurssi viimiseks ja targematelt õppimiseks. Lisaks tavafoorumile on ka algajatele mõeldud foorum ja vabadel teemadel arutelud.